Jak naprawdę porządnie wyczyścić samochodową tapicerkę? Kilka sprawdzonych sposobów

cleaning

Czyszczenie tapicerki to zmora wielu kierowców. Jest to dla nich zajęcie nie tylko niewdzięczne, ale też rzadko dające oczekiwany rezultat. Jak zatem naprawdę porządnie wyczyścić wnętrze auta, by nie trzeba było poprawiać? Oto kilka dobrych i sprawdzonych sposobów.

Samochodowe odplamiacze nie zawsze działają

W sklepach czy na stacjach benzynowych pełno jest rozmaitych środków do czyszczenia tapicerek. Są one często dość drogie, ale ze skutecznością już bywa różnie. Czasem lepiej postawić na bardziej tradycyjne metody. Musimy jednak przede wszystkim pamiętać, że czas jest naszym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o plamy. Im szybciej na nie zareagujemy, tym większe są szanse, żeby po wyczyszczeniu nie było po nich śladu. Czym więc najlepiej czyścić poszczególne zabrudzenia?

Na smar dobry jest płyn do naczyń

Jeśli plama powstała ze smaru, to dobry będzie na nią droższy płyn do naczyń. Wystarczy wylać sporą jego ilość na plamę, a potem mocno czyścić powierzchnię mokrą, najlepiej gorącą szmatką. Jeśli plama ze smaru powstała dawno temu, lepsza będzie na nią benzyna ekstrakcyjna z odrobiną mydła. Uważamy jednak, by nie wylewać benzyny na klejone elementy we wnętrzu auta. Może to osłabić klej i w efekcie zepsuć te części. Jeśli chodzi o plamy z krwi, to trzeba unikać gorącej wody, gdyż może ona utrwalić przebarwienie. Lepiej wykorzystać wodę zimną i destylowaną. Starą i zaschniętą krew najlepiej natomiast usuwać za pomocą roztworu z kwasku cytrynowego. Pamiętajmy jednak, że czyszczenie plam z krwi wymaga delikatności i nie należy ich szorować czy mocno ścierać.

Sposób na plamy z kawy i herbaty

Zdecydowanie jednak najczęściej plamy na tapicerce powstają z gorących napojów. Co więc zrobić z plamami po kawie? Jeśli są one w miarę świeże, to często można ich się pozbyć za pomocą szarego mydła i wrzątku. Jeśli jednak to nie daje efektów, to dobrze wykorzystać nieco octu. Najlepiej rozcieńczyć go dużą ilością wody i czyścić ścierką bądź kuchennym ręcznikiem. Na szczęście plamy z herbaty zwykle możemy się uporać zwykle znacznie szybciej – wystarczy odrobina soku z cytryny.

Jak poradzić sobie z gumą do żucia?

Jednymi z najbardziej irytujących zabrudzeń w aucie są pozostałości po gumach. Najlepiej je zamrozić – na przykład kostkami lodu lub specjalnymi preparatami dla sportowców na kontuzje. Potem to wszystko możemy rozkruszyć i usunąć.

Najpierw trudne plamy, potem odkurzanie

W pierwszej kolejności podczas czyszczenia powinniśmy wziąć się właśnie za takie plamy. Potem należy odkurzyć i dopiero potem brać się za właściwe czyszczenie tapicerki. Jeśli odwrócimy kolejność, to kurz może przykleić się do piany i trzeba będzie czyścić wszystko jeszcze raz. Oczywiście im mocniejszy odkurzacz, tym lepiej. Doskonale sprawdzi się do tego odkurzacz ręczny Bosch Move, który możesz ładować zarówno z gniazda zapalniczki samochodowej jaki i z gniazdka elektrycznego w domu.  Najważniejsze cechy odkurzacza to:

  • System High Airflow zapewnia długotrwałą skuteczność odkurzania
  • Wysoka skuteczność filtracji kurzu dla dokładnych efektów czyszczenia
  • Czas pracy do 12 min.
  • Dodatkowa ssawka szczelinowa do odkurzania trudno dostępnych miejsc
  • Bezprzewodowy, zawsze pod reką – bardzo lekki tylko 1,2 kg

Możemy również skorzystać ze specjalistycznego sprzętu, dostępnego na przykład na stacjach benzynowych czy myjniach, ale zwykle jest to stosunkowo drogie. Gdy już solidnie wszystko odkurzymy, możemy brać się za pranie tapicerki. Możemy spokojnie skorzystać ze środków do domowych tapicerek – zwykle są tańsze i lepsze, od tych dedykowanych do samochodów.

W profesjonalne środki czyszczące dla Twojego samochodu zaopatrzy Cię hurtownia chemii gospodarczej eurochemia.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *