Jak odmierzany jest czas pracy kierowcy ciężarówki?

Volvo truck watch

Kierowcy ciężarówek jeżdżą bardzo długo bez przerw. Czasami trasy trwają nawet po kilka tygodni. Jednak przez cały ten czas kierowca nie może prowadzić, ponieważ potrzebuje również snu i regularnych przerw na regenerację czy posiłek. Niestety nie wszyscy są w stanie ogarnąć samodzielnie odpowiednie okresy czasu, w których możliwe jest dla nich prowadzenie auta zanim staną się zdekoncentrowani.

Dlatego też te okresy zostały z góry wyznaczone przez ustawodawców, aby uniknąć sytuacji gdy zmęczony kierowca doprowadza do wypadku drogowego. Ponieważ zestawy pojazdów ciężarowych mogą ważyć nawet do 40 ton, taki wypadek może być tragiczny w skutkach. Nierzadko są to katastrofy w ruchu lądowym.

Aby móc odmierzać czas pracy kierowcy ciężarówki, stosuje się wbudowane w deskę rozdzielczą tachografy. Są to urządzenia mechaniczne lub elektroniczne, które zapisują wszystkie parametry jazdy. Przede wszystkim jest to aktualna prędkość, czas jazdy, czas odpoczynku, czas snu i tak dalej. W starczych systemach mechanicznych te dane zapisywane są na tak zwanych tarczkach, czyli okrągłych papierowych wykresówkach. Nowsze systemy odeszły już od stosowania tego typu nośników informacji, a zamiast tego wykorzystują elektronikę i pamięć komputera. Podczas kontroli policjant lub inspektor transportu drogowego łączy się swoim laptopem z systemem w pojeździe i ma możliwość podejrzenia wszystkich danych. Przeprowadzając kontrolę w starszych typach systemów z wykresówkami, kierowca musi pamiętać by wozić ze sobą tarczki z ostatnich 28 dni, które ma obowiązek okazywać do kontroli. W przypadku przekroczenia czasu jazdy, czasu pracy i innych wytycznych, kierowcy grożą wysokie mandaty.

W starszych typach systemów kierowca nie zawsze jest powiadamiany w którym momencie kończy mu się czas jazdy, kiedy powinien wykonać przerwę – tak zwaną pauzę i tak dalej. W ten sposób można łatwo przeoczyć ważny moment i narazić się później na kary. Dlatego też kierowcy wyposażają się we własne zegarki, które informują ich o tym że powinni się zatrzymać i odpocząć. Część kierowców stosuje nowoczesne smartwatche, które zintegrowane z telefonem mogą podawać komplet niezbędnych informacji. Wszystko to sprawia, że błędów popełnia się mniej, a kierowcy jeżdżą bardziej wyspani i skoncentrowani. W najnowszych samochodach wykorzystuje się jeszcze inne systemy. Rozwój jaki osiągnęła dziś motoryzacja umożliwia zintegrowanie systemu kontroli czasu pracy kierowcy z komputerem kontrolującym pracę silnika. W ten sposób możliwe jest na przykład wyłączenie silnika, jeżeli kierowca będzie na siłę próbował przekroczyć dozwolone godziny jazdy. Częściej stosuje się jednak inne wyjście z sytuacji, mianowicie ustala się blokadę prędkości, na przykład do 20km/h. Umożliwia to kierowcy zjazd na najbliższy parking.

Jak widać, problem kontroli czasu jazdy i pracy kierowców jest problemem złożonym i obecne są różne podejścia do tej problematyki. Wszystko tak naprawdę rozbija się o bezpieczeństwo, ponieważ jak wspominaliśmy, wypadki z udziałem wielotonowych zestawów bywają tragiczne w skutkach.

Artykuł opracowaliśmy dzięki firmie timeandmore.pl specjalizującej się w technice odmierzania czasu. Sprawdź najnowszą kolekcję Zegarki Skagen Time & More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *