Jak oszczędzać na eksploatacji samochodu

Happy young caucasian man at the wheel of his new car

Kiedyś był towarem luksusowym, dziś ogólnie dostępny. O czym mowa? Odpowiedź może być tylko jedna – samochód. Posiadanie dwuśladu już nie jest takim luksusem jak jeszcze kilkanaście lat temu, ale sam fakt nabycia auta to jedno, a koszty jakie ono generuje w codziennym użytkowaniu to całkiem inna bajka. Jak zatem sprawić, by utrzymanie samochodu było jak najmniej obciążające dla codziennego budżetu ? Oto kilka bardzo cennych rad, które stosowane w praktyce pomogą nam zmniejszyć koszty jego eksploatacji.

Hamowanie silnikiem

Jednym ze złych nawyków, praktykowanych głównie wśród kierowców starszej daty jest tak zwana jazda na luzie. O ile w generacji starszych silników było to opłacalne, te produkowane w dzisiejszych czasach posiadają wielopunktowy wtrysk paliwa. W tym rodzaju jednostki napędowej o wiele bardziej praktyczne jest hamowanie silnikiem. Jak to wygląda w praktyce? Widząc przed nami przeszkodę, na przykład czerwone światło, należy zredukować bieg tak aby samochód sam dotoczył się do sygnalizatora. Silnik podczas tego manewru nie pobiera paliwa.

Płynna jazda

Cała filozofia polega na płynnej zmianie biegów podczas rozpędzania samochodu. Ta zasada działa w dwie strony, ponieważ dojeżdżając do skrzyżowania na którym pali się czerwone światło, zredukuj bieg jadąc optymalnym tempem, nie hamując. W wielu przypadkach pozwoli to na zapalenie się zielonego jeszcze przed faktem naszego wyhamowania. Jeżeli jednak nie uda nam się i samochód się zatrzyma, ruszając, należy wrzucać wyższe biegi w stosunkowo niskim momencie obrotowym silnika. Im wyższe obroty, tym wyższe spalanie, należy się więc starać aby wykonywac jak najmniej gwałtownych manewrów.

Odpowiednia aerodynamika

Często na drogach widzimy samochody z zamontowanymi boksami na rower, czy też boksami na dachach. O ile rozwiązania te są bardzo przydatne podczas wakacyjnych wyjazdów, to w użytkowaniu samochodu na co dzień, generują niepotrzebne opory powietrza, które są przyczyną większego spalania naszego samochodu. Warto więc poświęcić chwilę wolnego czasu i zdemontować je z samochodu.

Opony także mają znaczenie

Bardzo ważnym aspektem jest ciśnienie w oponach, zawsze powinno ono mieć odpowiednią wartość, ponieważ jego zbyt mała wartość, poza możliwością uszkodzenia felgi zwiększa także spalanie paliwa, nawet o 25%. Drugą istotną kwestią są same opony, pomijając kwestię tego iż powinniśmy posiadać zarówno komplet zimowy jak i letni to na rynku bardzo popularne są zamienniki opon. W sytuacji kiedy nasze opony są już mocno wysłużone, warto zainteresować się dostępnymi na rynku zamiennikami. Należy jednak pamiętać iż wyliczając wartość zamienników, opierać się zawsze na podstawie homologowanego rozmiaru przeznaczonego dla danego modelu samochodu (można skorzystać również z wyspecjalizowanych w tej tematyce stron internetowych na przykład tu: http://www.oponeo.pl/narzedzia/zamienniki-opon). Dodatkowo opona zamienna nie może mieć indeksu nośności niższego niż opona wzorcowa. Ta sama zasada dotyczy indeksu prędkości. Niewątpliwą zaletą mniejszej opony zamiennej jest fakt iż można na niej zaoszczędzić.

Rekonesans przy przedłużaniu ubezpieczenia OC

Często bywa tak, iż kupując samochód, rzeczywiście porównuje się który agent przedstawi nam najlepsze warunki. Jednak z każdym kolejnym okresem, ufając danemu ubezpieczycielowi przedłuża się daną polisę, nie weryfikując przy okazji aktualnej oferty konkurencji, a to może nas sporo kosztować. Każdy rynek musi być konkurencyjny i warto poświęcić chwilę czasu, ponieważ być może na rynku pojawiła się nowa firma która może oferować dużo korzystniejsze stawki.

Korzystanie ze sprawdzonego oraz zaufanego mechanika

Ten aspekt jest także dosyć istotny. Mechanik to bardzo ważne ogniwo. Każdy, nawet najlepiej zadbany samochód od czasu do czasu musi odbyć wizytę w warsztacie samochodowym. Mając jednego, sprawdzonego mechanika, po pierwsze ma się pewność iż nie oszuka on nas i nie zawyży naprawy, a po drugie “zna” wcześniejsze awarie samochodu, co w wielu przypadkach pozwoli mi odnaleźć usterkę szybciej niż ktoś kto ma kontakt z danym samochodem pierwszy raz. Dodatkowo u takiej osoby zapłacimy zdecydowanie mniej niż w autoryzowanym salonie.

Posiadanie samochodu, z jednej strony jest bardzo wygodne, gdyż często daje nam dużo większy wachlarz możliwości w życiu codziennym. Jednak każdy kto choć raz posiadał swoje auto zdaje sobie sprawę iż wiążą się z tym określone koszty. Warto więc kupować samochód na miarę możliwości finansowych co w połączeniu z powyższymi radami daje nam możliwość realnego ograniczenia kosztów związanych z jego użytkowaniem.

Jeden komentarz dla wpisu “Jak oszczędzać na eksploatacji samochodu”

  1. Świetny artykuł. Wszystkie podane sposoby, połączone razem, mogą wygenerować znaczne oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *