Jak otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy?

How-to-Handle-a-Car-Accident-Overseas

Samochód w obecnych czasach przestał być synonimem luksusu i stał się po prostu narzędziem, środkiem komunikacji ułatwiającym załatwienie wielu codziennych spraw. Niestety, ruch na drogach rośnie z roku na rok i każdy kierowca, nawet najostrożniejszy, może czasami stać się uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej. Z racji, że z przestrzeganiem przepisów też różnie bywa, to wybierając się w podróż, można spodziewać się najgorszego.

Wszystkie takie sytuacje wiążą się niestety z uszkodzeniem pojazdu, często wręcz uniemożliwiającym kontynuowanie jazdy. Stanowi to niemały problem, zwłaszcza że wiele poszkodowanych osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że należy się im się auto zastępcze z OC sprawcy. Jeszcze do niedawna taki samochód był dostępny jedynie dla tych, którzy wykorzystują auto np. do prowadzenia działalności gospodarczej, używają go do przewożenia osoby chorej, lub niepełnosprawnej czy też mają utrudnione korzystanie z komunikacji publicznej. Jednak wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku auto zastępcze przysługuje już wszystkim kierowcom, których pojazd uległ uszkodzeniu i to już od momentu wystąpienia zdarzenia. Od tej zasady istnieje tylko jeden wyjątek, a jest nim posiadanie drugiego samochodu, z którego można korzystać i w tym przypadku ubezpieczyciel nie pokryje kosztów pojazdu zastępczego.

Niezwykle istotna jest również kwestia, jakie auto zastępcze z OC sprawcy można wynająć. Musi to zawsze być samochód dokładnie takiej samej klasy jak uszkodzony pojazd. Jeśli było to typowe autko miejskie, to podobny będzie pojazd z wypożyczalni. Wiele z nich ma już specjalną ofertę skierowaną do kierowców poszkodowanych w wypadkach. Mają dla nich szeroką gamę pojazdów, z których mogą skorzystać, oferując także pomoc w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności z towarzystwem ubezpieczeniowym. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość wynajęcia samochodu bezgotówkowo, bez obciążenia kosztami wypożyczającego. W tym przypadku wszelkie koszty są pokrywane bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Oczywiście te wydatki zostaną później ściągnięte z polisy sprawcy zdarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *