Jak prowadzić auto dostawcze?

bus-1448914-640x400

Kierowca samochodu dostawczego stanowi jedno z ważniejszych ogniw łańcucha transportowego. Często od jego umiejętności i refleksu zależy nie tylko szybkość dostarczenia towaru, ale także bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Prowadzenie auta dostawczego, pomimo że jest podobne do kierowania pojazdem osobowym, ma także wiele innych aspektów, na które kierowca musi zwrócić szczególna uwagę.

Prowadzenie samochodu dostawczego to dla wielu kierowców codzienna praca, która niejednokrotnie oznacza spędzanie w aucie wielu godzin. Zwróćmy uwagę, że siedzenie w samochodzie dostawczym jest ustawione pod innym kątem niż w aucie osobowym. To przydatne, ponieważ poprawia widoczność i ułatwia manewrowanie pojazdem, jednak taka pozycja nie jest właściwa do szybkiej jazdy szosowej. Dodatkową rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę prowadząc auto dostawcze, są lusterka boczne. Bardzo ważne jest ich właściwe ustawienie, tym bardziej, że w samochodach tego typu, inaczej niż w osobówkach, nie ma lusterka kabinowego.

Ułożenie towaru a bezpieczeństwo

Podstawowym zadaniem samochodu dostawczego jest transport ładunku. Wiąże się to z prawidłowym i w miarę równomiernym rozmieszczeniem go na tyle pojazdu. Kolejna ważna sprawa to dobre zabezpieczenie załadowanego towaru. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo nie tylko ładunku, ale także kierowcy i ewentualnego pasażera. Przewożony towar powinien przylegać do wszystkich ścian pojazdu, a jednocześnie musi być poukładany tak, żeby w trakcie transportu nie miał możliwości zmiany położenia. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby ciężar przewożonego towaru był w miarę równomiernie rozłożony na tylnej pace samochodu. Słabo zabezpieczony i niedbale ułożony ładunek może przemieścić się podczas gwałtownego hamowania. Pamiętajmy także, że auto dostawcze, w przypadku obciążenia towarem, będzie się inaczej zachowywać na drodze niż pojazd osobowy. Wpływa to przede wszystkim na zdolność przyspieszania oraz powoduje wydłużenie drogi hamowania.

Ważna jest technika jazdy

Kolejną przeciwnością, z którą musza się zmagać kierowcy samochodów dostawczych, jest wiatr boczny bardzo utrudniający kierowanie pojazdem z wysoką plandeką lub paką. Dlatego warto unikać gwałtownych manewrów szczególnie, wyjeżdżając z terenu zabudowanego lub zalesionego na otwartą przestrzeń.

Technika i taktyka prowadzenia samochodu dostawczego jest bardzo podobna do kierowania osobówką. Zawsze kierowca musi zachować czujność i koncentrację. Prowadząc tego typu pojazd, starajmy się nie szarżować i utrzymywać płynną jazdę. To pozwoli nam ograniczyć zużycie paliwa, a także zmniejszy eksploatacje układu hamulcowego i sprzęgła.

Potrzebujesz transportu? Wynajmij auto dostawcze: http://wypozyczalnia.konrys.pl/kategoria/dostawcze/

Jeden komentarz dla wpisu “Jak prowadzić auto dostawcze?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *