Jak przetransportować zwłoki z Anglii czy Niemiec?

Zdarza się, że bliska nam osoba umrze za granicą, a chcemy pochować ją w Polsce. Transport zwłok w takim przypadku wiąże się z wieloma procedurami i koniecznością spełnienia licznych formalności. Od czego zacząć, aby można było jak najszybciej zorganizować pochówek w kraju?

Przede wszystkim, na wstępie warto zaznaczyć, że prawo do sprowadzenia zwłok z zagranicy ma jedynie najbliższa rodzina zmarłego. Pierwsze formalności trzeba załatwić w urzędzie. Rodzina zmarłego powinna wystąpić o zgodę na transport ciała do Polski do starosty lub prezydenta miasta, w którym osoba zmarła ma być pochowana. We wniosku trzeba podać wszystkie dane wnioskodawcy oraz osoby zmarłej, a także środek transportu, jakim ciało zostanie przewiezione.

Konieczne jest również dołączenie do wniosku przetłumaczonego na język polski aktu zgonu oraz przyczyny śmierci. Jeśli przyczyna śmierci nie jest znana, rodzina zmarłego musi również przedstawić zaświadczenie o tym, że śmierć nie nastąpiła z powodu choroby zakaźnej. Urząd ma trzy dni na wydanie pozwolenia na sprowadzenie zwłok i musi rygorystycznie trzymać się tego terminu. Złożenie wniosku w polskim urzędzie nie wiąże się z żadnymi opłatami czy dodatkowymi kosztami.

 Zgoda od konsulatu w kraju, gdzie nastąpiła śmierć

Jeśli decyzja urzędu jest pozytywna, rodzina ma jedynie trzy dni na jej wykonanie. Ale to nie koniec formalności. Kolejną zgodę trzeba otrzymać od konsula, który stacjonuje w kraju, w którym nastąpiła śmierć. Podobnie, jak w przypadku uzyskania zgody w Polsce, także do konsulatu trzeba przesłać sporo dokumentów. Jeśli śmierć nastąpiła w takim kraju, jak Anglia czy Niemcy, albo w innym kraju Unii Europejskiej, za wydanie zgody należy zapłacić 40 euro.

Zadaniem konsulatu jest przed wysłaniem transportu z ciałem opieczętowanie trumny z ciałem lub urny z prochami zmarłego. Jeśli zmarły ma być przewieziony autem, musi być ono odpowiednio oznakowane, by było wiadomo, do czego służy. Jeśli natomiast ciało ma być sprowadzone droga lotniczą, wszystko zależy od tego, jakimi liniami. Każde linie lotnicze mają bowiem swoje wewnętrzne procedury w tej kwestii, które mogą znacznie się od siebie różnić. Przykładowo, niektóre linie lotnicze bez problemu godzą się na transport urny z prochami, natomiast nie wydają pozwolenia na przewóz na pokładzie trumny z ciałem zmarłego.

Dom pogrzebowy może załatwić formalności za rodzinę

Załatwianie wszystkich formalności może być dla rodziny zmarłego bardzo trudne. Śmierć za granicą najczęściej następuje z powodów nagłych, a rodzina może być w dużym szoku po otrzymaniu informacji o zgonie. W takiej sytuacji czasem trudno jest załatwiać formalności czy chodzić po urzędach. Dobrym rozwiązaniem jest więc powierzenie załatwiania wszystkich formalności wybranemu zakładowi pogrzebowemu. Za odpowiednią opłatą dom pogrzebowy zajmuje się wszystkimi kwestiami prawnymi oraz logistycznymi, związanymi z przewozem ciała zmarłego. Rodzina jednak musi dostarczyć zakładowi upoważnienie do przeprowadzenia tych wszystkich czynności.

Poradnik opracowano wspólnie z firmą drejka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *