Jak przewieźć rower samochodem?

Miłośnicy rowerów lubią nie tylko przejażdżki po mieście, ale również dalsze wypady w różne okolice. Nie brakuje też osób, które z rowerami wybierają się na wakacje. Wtedy pojawia się problem, jak bezpiecznie i wygodnie przewieźć rowery samochodem? Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z różnych rodzajów uchwytów na rowery, które można bezproblemowo zamocować na poszczególnych elementach auta.

Spośród przeróżnych bagażników na rowery, najbardziej popularne są trzy rodzaje: na dach, na klapę od bagażnika oraz na hak. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego haka, warto poznać wszystkie aspekty jego zastosowania.

Uchwyt rowerowy na dach

Uchwyty dachowe najlepiej montują się na autach typu kombi, które najczęściej mają zamontowane fabrycznie dachowe relingi. Wtedy montaż jest zdecydowanie najprostszy – wystarczy zamontować specjalne kompozyty aluminiowe, na których umiejscowimy bagażnik. Jeśli auto nie posiada relingów, uchwyt dachowy trzeba kupić wraz z całym systemem bazowym. Na dachu samochodu można przewieść więcej niż jeden rower, najczęściej uchwyty są przystosowane do przewożenia maksymalnie sześciu jednośladów. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczeniem może być nośność dachu auta oraz jego odporność na obciążenia. Rowery na dachu są zamocowane bardzo stabilnie i mocno, dzięki czemu nie przechylają się w czasie jazdy i nie ma obaw, że coś się obsunie czy poluzuje.

Uchwyt na klapę od bagażnika

Alternatywą dla uchwytów dachowych są uchwyty montowane na klapie od bagażnika. Maja one zastosowanie przede wszystkim z samochodach typu kombi, minivan lub hatchback. Nie da się ich natomiast zamontować w autach z nadwoziem typu sedan. Bagażniki na klapę są bardzo proste do zamontowania i przy okazji funkcjonalne – łatwiej jest bowiem zamontować rower z tyłu niż podnosić go na dach auta. Warto jednak mieć świadomość, że rowery zamontowane z tyłu zmieniają środek ciężkości w aucie, dlatego podczas jazdy trzeba się przyzwyczaić do nieco innych warunków. Podczas montażu uchwytu na klapę należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić szyby ani karoserii auta.

Uchwyt na hak holowniczy

Dobrym rozwiązaniem do przewożenia rowerów są również uchwyty w postaci platform montowanych do haku holowniczego. Taka opcja sprawdza się przede wszystkim w dużych samochodach. Uchwyty tego typu są proste w montażu, mniejsze jest ryzyko zarysowania lakieru. Bez względu na to, na jakie uchwyty się zdecydujemy, warto pamiętać, by tego typu akcesoria kupować wyłącznie u sprawdzonych producentów. Na dopasujbagaznik.pl można znaleźć szeroki wybór uchwytów rowerowych o odpowiedniej jakości, trwałości oraz wytrzymałości. Zakup bagażnika rowerowego jest inwestycją na długie lata, dlatego powinien być mocno przemyślany. Nie decydujmy się na tanie rozwiązania, gdyż będą one równie niefunkcjonalne, co nietrwałe. Źle dobrany uchwyt rowerowy może uszkodzić zarówno elementy auta, jak i znajdujące się na nim rowery.

Jeden komentarz dla wpisu “Jak przewieźć rower samochodem?”

  1. Jak rower już dojedzie na miejsce to warto też pomyśleć jak dobrze go przechować. Przydadzą się doskonale produkty, które ostatnio udało mi się znaleźć a dokładniej to wieszaki rowerowe w ibike.pl – fajne rozwiązanie do piwnicy czy garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *