Jak przygotować się do zagranicznej podróży autem?

Wyruszenie w długą podróż samochodem zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania, a w szczególności już zagraniczne wyjazdy. Jak przygotować się do takiej trasy, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie narazić się na nieprzyjemne sytuacje?

Poznaj przepisy ruchu drogowego!

To podstawa jeśli chodzi o wyprawy poza granice kraju. Przepisy drogowe w każdym kraju mogą się znacząco od siebie różnić, a chyba nie chcesz po wjechaniu na autostradę zastanawiać się, z jaką prędkością maksymalną możesz poruszać się po drodze? Zróżnicowanie prawa drogowego w danym państwie nie będzie kończyło się na ograniczeniach prędkości na różnych drogach, ale również może dotyczyć obowiązkowego wyposażenia samochodu czy też obowiązku posiadania przy sobie dokumentu. Często też w innych krajach obowiązują bardziej lub mniej rygorystyczne zasady odnośnie jazdy autem po spożyciu alkoholu – warto je poznać, szczególnie jeśli wsiadasz za kółko dzień po imprezie lub parę godzin po wypiciu piwa.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie auta!

Na pewno w czasie zagranicznej, ale i każdej innej podróży potrzebne Ci będą następujące akcesoria do samochodu:

  • nawigacja – przydatna szczególnie wtedy, gdy nie znasz trasy, po jakiej się będziesz poruszać. Wysoce przydatne okaże się urządzenie reagujące na komendy głosowe lub nawigacja z transmiterem FM;

  • alkomat – jak już wcześniej pisaliśmy, zasady prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu w różnych krajach są inne. Dlatego też warto mieć przy sobie alkomat, dzięki któremu łatwo upewnisz się, że możesz wsiąść za kółko;

  • ładowarka samochodowa – przejściówka, którą możesz wsadzić do zapalniczki samochodowej i pobierać energię potrzebną do zasilania komórki, nawigacji czy też wideorejestratora. Warto wybrać ładowarkę z kilkoma wejściami USB, dzięki czemu naładujesz kilka urządzeń jednocześnie;

  • zestaw słuchawkowy – obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy, który w czasie jazdy lubi porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi przez telefon. Dzięki niemu możesz swobodnie prowadzić dialog, a obie ręce zachować wolne i bezpiecznie prowadzić pojazd.

Poznaj obowiązkowe opłaty!

Jak pewnie doskonale wiesz, niektóre autostrady są w naszym kraju płatne – jedne w całości, inne w odcinkach, a opłaty mogą się od siebie znacząco różnić. Za granicą często rozwiązaniem problemu opłat za autostrady jest kupowanie winiet upoważniających do poruszania się po płatnych drogach przez określony czas. Jeszcze inną metodą jest wypożyczenie specjalnej maszynki zliczającej należność za przejazdy, którą reguluje się już po jej oddaniu, ale w wielu krajach można się rozliczać także tak jak w Polsce – bezpośrednio na bramkach autostradowych.

Rozważ zakup dodatkowego ubezpieczenia!

Przed wyjazdem za granicę warto się również zastanowić nad zakupem dodatkowego ubezpieczenia Assistance – naprawy w innych krajach mogą okazać się bardzo drogie, a taka polisa uchroni Cię przed niespodziewanymi wydatkami. Co więcej, zapewni także o wiele więcej – w razie potrzeby będziesz mógł się skontaktować z ubezpieczycielem, by udzielił Ci pomocy nie tylko w związku z Twoim autem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *