Coraz więcej osób decyduje się na sprowadzanie aut ze Stanów Zjednoczonych, co wiąże się z wieloma korzyściami. To właśnie Ameryka wiedzie prym na całym świecie, jeśli chodzi o rynek samochodowy. Niestety zwykle nie ma co liczyć na osobisty zakup, wobec czego pozostaje nam zrobić to zdalnie. To z kolei obarczone jest mniejszym lub większym ryzykiem. Nie brakuje przecież handlarzy stosujących nie do końca uczciwe taktyki, wobec czego ławo o kupienie przysłowiowego kota w worku. Można kupić w przystępnej cenie odnowione auto, które doświadczyło zalania czy huraganu. Taka inwestycja będzie mało opłacalna i niezbyt satysfakcjonująca. Do tego dochodzą wielorakie formalności, niemałe opłaty i dodatkowe koszty. Pora zastanowić się nad tym, jak sprowadzić auto z USA w sposób bezpieczny i legalny. Decyzja musi być dobrze przemyślana, jeśli zakup ma być rzeczywiście trafiony.
Auto z USA i jego charakterystyczne cechy, od czego zacząć poszukiwania?
W przypadku aut amerykańskich mówimy o silnikach o większej pojemności, prym wiodą te zasilane benzyną. Najczęściej mają automatyczną skrzynię biegów, obrysówki, czerwone kierunkowskazy z tyłu, przednie światła świecące na wprost. Do tego dochodzą jeszcze różnice dotyczące wskaźników widniejących na desce rozdzielczej. Wartości podawane są w innych jednostkach niż w Polsce, co będzie bardzo mylące. Jeśli pojazd ma zwykłą deskę rozdzielczą, nie ma co liczyć na łatwą zmianę ustawień, jak ma to miejsce przy nowoczesnym wyświetlaczu LCD. Jeśli zamierzamy sprawdzić auto z USA, to do dyspozycji mamy oferty zamieszczone w serwisach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi lub serwisach aukcyjnych. Samochód można kupić od firmy ubezpieczeniowej, właściciela prywatnego, firmy, z komisu lub od dealera. Mamy też możliwość zakupu za pośrednictwem firm polskich/europejskich.
Jeśli już znajdzie się interesujący nas model, powinno się sprawdzić auto, zlecając zbadanie jego stanu technicznego ekspertowi motoryzacyjnemu. Należy ich oczywiście szukać na amerykańskich stronach typu lemonsquad.com czy ypurmechanic.com/services/pre-purchase-car-inspection. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN. Dla wielu osób najprościej będzie zweryfikować auto przez polską firmę, która zajmie się wyszukaniem i sprawdzeniem pojazdu, a następnie transportem i wysyłką do kraju. Za przetransportowanie samochodu do portu wysyłki na lawecie trzeba zapłacić od stu do nawet kilkunastu tysięcy USD. Można pójść na skróty i skorzystać z usług firmy sprowadzającej pojazdy z USA, która jako pośrednik zajmie się wszystkimi niezbędnymi formalnościami za klienta.
Jakie dokumenty są niezbędne przy zakupie?
Kupując używane auto w USA, powinno się otrzymać fakturę zakupu, dokument własności, dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Faktura jest dowodem zakupu, musi zawierać dane osobowe obu stron umowy, numer VIN i podstawowe dane pojazdu. Chodzi tutaj o producenta i markę, typ auta i rok jego produkcji. Do tego mamy jeszcze dokładną datę i miejsce sprzedaży. Muszą znaleźć się obowiązkowo podpisy obu stron. Dokument własności będzie stanowić identyfikacyjny pojazd. Na jego podstawie dowiemy się o numerze VIN i rejestracyjnym oraz o danych technicznych pojazdu. Do uzyskania dowodu rejestracyjnego niezbędne są właśnie faktura zakupu i dokument własności, do tego jeszcze potrzebne będzie opłacone ubezpieczenie OC. Jeśli samochód będzie transportowany do portu lawetą, to zamiast dowodu rejestracyjnego wystarczy inny rodzaj potwierdzenia jego rejestracji.
Jeśli zależy nam na czasie, to warto wybrać transport statkiem do Europy ze wschodniego wybrzeża, co średnio zajmuje czternaście dni. Ulega to prawie dwukrotnemu wydłużeniu przy podróży z zachodniej części. Taniej będzie przetransportować pojazd statkiem typu ro-ro, ale zwiększa się wtedy ryzyko jego uszkodzenia. Auto nie będzie zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, ale narażone na działanie wilgoci i soli morskiej. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór transportu w zamkniętym kontenerze. Powinno się też wykupić dodatkowe ubezpieczanie ładunku, a najlepiej kompleksowe ubezpieczanie, które obejmować będzie wszelkiego typu uszkodzenia. Zapłacimy nie tylko za wysyłkę auta, ale też za jego wyładowanie, co wiąże się oczywiście z kolejnymi formalnościami do załatwienia.
USA Import – kupimy i przetransportujemy Twoje auto z USA lub Kanady
Kwestie związane z urzędem celnym i skarbowym
Gdy nasze auto dotrze bezpiecznie do kraju, musi zostać wyładowane, a inwestor będzie musiał ponieść kolejne opłaty dotyczące cła, akcyzy i VAT. Cło wynosi 10% od wartości celnej. Pod uwagę brane są następujące czynniki: cena zakupu, transportu i ubezpieczenia. Na auta typu pick up / ciężarowe, które kwalifikują się jako ciężarowe (paka dłuższa niż połowa rozstawu osi) nie ma akcyzy.
Z kolei akcyza naliczana jest od wartości celnej pojazdu. Istotna będzie tutaj pojemność silnika. Jeśli nie przekracza ona 2000 cm, to wyniesie nieco ponad 3%. Wszystkie silniki o mocy większej niż ta wartość objęte są akcyzą o wartości 18%. Do tego mamy jeszcze VAT naliczany od wartości celnej, powiększonej o cło i akcyzę.
Przy odprawie celnej należy okazać fakturę zakupu, dokument własności, dwie deklaracje – eksportową nadawcy i tą dotyczącą towarów niezabezpieczonych. Potem trzeba jeszcze załatwić lawetę od firmy transportowe, która musi być certyfikowana. Na koniec zostaje przygotowanie sprawdzonego auta do rejestracji w Polsce. Do załatwienia wszystkich formalności niezbędne są: faktura zakupu, dokument własności, dokument potwierdzający rejestrację pojazdu, tablice rejestracyjne lub dokument potwierdzający ich brak, zaświadczenie o przeglądzie auta, dowód odprawy celnej, dokumenty przywozowe przetłumaczone na język polski.