Jak sprzedać samochód w UK?

Być może przyjechałeś do Anglii wraz ze swoim starym autem i, chcąc zostać tu na stałe, wolisz jednak mieć kierownicę po odpowiedniej stronie. Możliwe też, że Twój samochód nie jest już tak sprawny jak kiedyś, albo zwyczajnie chcesz wypróbować nowy model. Tak czy inaczej, chcesz sprzedać samochód w UK – jak się za to zabrać?

Grunt to dobra reklama

Oczywistym jest, że aby sprzedać samochód należy znaleźć na niego kupca. W dobie internetu zadanie to może się wydawać bardzo proste, jednak nie jest to tak banalna sprawa. Warto mieć parę rzeczy na uwadze podczas gdy konstruujemy ogłoszenie.

Najlepiej jest zacząć od znalezienia miejsca, w którym nasze ogłoszenie będzie figurować. Jednym z najpopularniejszych serwisów w tej dziedzinie jest AutoTrader, gdzie poza ogłoszeniami sprzedaży samochodów można znaleźć mnóstwo przydatnych porad.

W momencie, gdy piszemy już ogłoszenie, należy do tego odpowiednio podejść. Złota zasada jest taka, że im więcej informacji o każdym z elementów Twojego samochodu zamieścisz w ogłoszeniu, tym większe są Twoje szanse na jego sprzedanie. Większość kupców oczekuje jedynie danych na temat przebiegu, daty opłacenia road tax, oraz przeglądu MOT, jednak Twoje ogłoszenie sprawa tym bardziej wrażenie wiarygodnego, im jest bardziej szczegółowe.

Finalizacja sprzedaży

Gdy już na okazję złapie się jakiś chętny, to warto jest zadbać o to, by zapłacił nam w gotówce. Jest to standardowa procedura w UK. Może to się wydawać nieco podejrzane ze względu na brak wyraźnej dokumentacji zakupu, jednak przy płatności powinniśmy też zadbać o podpisanie umowy. W ten sposób mamy pewność, że nabywca zaznajomił się ze stanem samochodu w dniu zakupu i bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie usterki, które potencjalnie mogę się później pojawić.

Kwestia ubezpieczenia samochodu w UK jest całkiem prosta nawet w przypadku sprzedaży auta. Wystarczy, że powiadomisz swoją firmę ubezpieczeniową w momencie, gdy dokonasz sprzedaży. Możesz otrzymać wówczas zwrot pieniędzy, choć trzeba pamiętać o opłacie za przerwanie ubezpieczenia. FMożna też przenieść ubezpieczenie na nowe auto – warto wtedy zasięgnąć porady konsultanta ubezpieczeniowego.

Inne formalności

Busy do AngliiSamo przekazanie auta z rąk do rąk to jednak nie koniec. Istnieje szereg formalności, których należy dopilnować w momencie przekazania samochodu nabywcy. Przede wszystkim trzeba uzupełnić sekcję numer 6 w dowodzie rejestracyjnym (V5C), jak również złożyć podpis w sekcji 8, gdzie podpisuje się też nowy właściciel auta. Nabywca przejmuje część V5C/2, a reszta musi zostać odesłana do DVLA.

Możliwe jednak, że sprzedajesz auto nie nowemu właścicielowi, ale pośrednikowi. W takiej sytuacji interesuje Cię sekcja V5C/3, gdzie wpisujesz dane pośrednika, a następnie wysyłasz do DVLA, podobnie jak przy sprzedaży bezpośrednio nowemu właścicielowi. Resztę przekazujesz pośrednikowi.

Sprzedaż auta w Wielkiej Brytanii wiąże się więc z pewnymi formalnościami, ale jednak proces jest całkiem prosty i przystępny, dlatego nie obawiaj się – zamieść swoje ogłoszenie już dziś i czekaj na odzew. Teraz już wiesz, co robić.

 

Jeden komentarz dla wpisu “Jak sprzedać samochód w UK?”

  1. Kupno i sprzedaż auta w UK to dość szybka i prosta sprawa. Poradzić można jednak unikanie handlarzy, którzy MUSZĄ zbić cnę, aby zarobić. Sprzedawajmy kierowcom-amatorom, takim jak my sami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *