Jak szybko i skutecznie sprzedać auto firmowe?

Auta firmowe są na porządku dziennym w większości firm, których działalność polega na aktywnej sprzedaży i docieraniu do klientów z dala od siedziby firmy. Utrzymanie dużej floty samochodowej to jednak spory wydatek, który nie zawsze się opłaca. Czasem warto sprzedać auto firmowe, szczególnie wtedy, gdy jest ich na stanie po prostu za dużo lub gdy jest już w tak kiepskiej kondycji, że jego naprawy pochłaniają zbyt wiele środków z firmowego budżetu.

Sprzedaż auta firmowego jest pod wieloma względami dosyć podobna, jak w przypadku prywatnego samochodu. Najważniejsze jest znalezienie klienta. Warto również pamiętać o wszelkich formalnościach i dokumentach, a także, aby zgadzały się wszystkie kwestie księgowe i podatkowe. Jeśli do tej pory nie sprzedawaliśmy samochodu firmowego, warto odwiedzić dobre forum biznesu i poradzić się bardziej doświadczonych osób. A może przy okazji uda się znaleźć na samochód także klienta?

Wystawianie ogłoszeń w sieci

Aby sprzedać samochód, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości wystawienia ogłoszenia na którymś z popularnych portali ogłoszeniowych związanych z motoryzacją. To dobra opcja, gdyż można sprzedać samochód z ręki do ręki bez konieczności płacenia żadnym pośrednikom. Jeśli jednak chcemy skorzystać z tej opcji, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie odpowiadać na sporo zapytań, wiadomości czy maili, a także umawiać się na spotkania z potencjalnymi kupującymi. Często zdarza się tak, że pomimo wystawionego ogłoszenia i wielu potencjalnych chętnych, auta i tak nie udaje się sprzedać. Przed wystawieniem ogłoszenia warto skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego, który wyceni auto i oceni, ile jest warte. Nie warto bowiem wystawiać samochodu na sprzedaż ani za zbyt wygórowaną cenę, ani dużo poniżej jego wartości. W pierwszej opcji po prostu nie będzie chętnych do zakupu, w drugiej natomiast – sporo stracimy na takiej transakcji.

A może skup samochodów?

W wielu dużych miastach działa sporo firm, które zajmują się skupem samochodów bezpośrednio od klienta. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej i bezproblemowej sprzedaży auta. Najczęściej wystarczy umówić się z przedstawicielem takiej firmy, który dotrze do klienta, oceni wartość samochodu i zaproponuje za niego konkretną kwotę. Jeśli właściciel pojazdu się zgodzi, auto można sprzedać praktycznie od ręki, a wszystkimi formalnościami związanymi ze zmianą właściciela zajmie się firma skupująca samochody. Trzeba mieć jednak tę świadomość, że decydując się na taką możliwość sprzedamy samochód zawsze nieco poniżej jego wartości rynkowej. Firmy skupujące oferują bowiem szybkie transakcje i załatwianie formalności, ale kosztem tego, że nieco zaniżają wartość samochodu. Ich działanie polega bowiem na późniejszej sprzedaży z zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *