Jak wahania dolara wpływają na ceny samochodów?

World-Currencies

Masz już dosyć swojego samochodu, którego to naprawy kosztują Cię już znacznie więcej niż jego wartość rynkowa? Zastanawiasz się zatem, co będzie lepsze: kupno nowego auta, czy też sprowadzenie używanego samochodu z zagranicy. No tak, nowy samochód wprost spod igiełki to marzenie, ale przecież na taki luksus na dzień dzisiejszy nie możesz sobie pozwolić. Zresztą na jednej ze stron internetowych wypatrzyłeś sobie eleganckie autko i to jakie?! Amerykańskie! Czy wahania kursu walutowego mają wpływ na jego cenę?

Waluty i rynek, to więź nierozerwalna

Jak wszystko, czym można handlować, również i waluta ma swoją cenę. Sam dobrze wiesz, że rynek przypomina trochę takie „koło fortuny”. Raz jest na nim pełna stabilizacja cen zarówno kupna i sprzedaży, bo akurat w danym państwie panuje ład gospodarczy, polityczny i społeczny, a raz ceny skaczą jak oszalałe. Dlaczego? Otóż ceny są ściśle powiązane z rynkiem. Jeżeli na danym rynku nie ma stabilizacji, bo np. rząd danego państwa ma problemy z dogadaniem się w pewnych kwestiach, społeczeństwo masowo strajkuje, a gospodarka państwa ledwo stoi na własnych nogach, to taka waluta automatycznie traci na wartości. Jeżeli zaś w danym kraju rząd działa jak należy, gospodarka twardo stoi na ziemi a społeczeństwo uśmiecha się od ucha do ucha z radości dobrobytu, to kurs waluty automatycznie idzie w górę. Jak sam zatem widzisz waluta i rynek tworzą więź nierozerwalną i są od siebie bardzo mocno uzależnione.

Amerykańskie autko, a kurs dolara

Może Ci się podobać auto z każdej strony świata, ale o jednym nie zapominaj, że przy zakupie tego przykładowego amerykańskiego samochodu, musisz wziąć pod uwagę wahanie waluty. Dzisiaj samochód może kosztować np. 10000 USD, a już jutro jego cena może być nieco niższa lub wyższa oczywiście w przeliczeniu na polskie złotówki. Niestety wahania walut mają wpływ na ceny samochodów, dlatego też warto kupić taki samochód wówczas, gdy dana waluta ma akurat niski kurs od kilku dni, bo wtedy bardziej Ci się to opłaci i zaoszczędzisz na kupnie takiego auta. Oczywiście, jeśli jesteś pewien, co do jego stanu technicznego. I tak będzie również w sytuacji z zakupem jakiegokolwiek innego auta z zagranicy. Jeżeli zamarzy Ci się jakaś szwajcarska produkcja, to także musisz brać tutaj pod uwagę wahania kursu tejże waluty.

Gdzie sprawdzić kurs waluty?

porownanie-kursu-eur-kantor-bank

Oczywiście kurs waluty możesz sprawdzić w każdym banku, czy też kantorze a nawet na poczcie. Jeżeli jednak nie masz w pobliżu tych instytucji, to zawsze istnieje coś takiego jak kantor internetowy. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce hasło: „kantor internetowy” i wyświetlą Ci się adresy internetowe odpowiednich platform, gdzie wymienia się waluty. Kursy w kantorach internetowych są zawsze na bieżąco aktualizowane. Zatem kurs franka w kantorach internetowych także będzie dla Ciebie dostępny.

Na koniec pragnę też zaznaczyć, iż kurs dolara ma wpływ także na ceny nowych samochodów, gdyż wszędzie tam, gdzie przy produkcji samochodów jest ulokowany amerykański kapitał i gdzie firmy płacą swoje zobowiązania w dolarach, tam wahania waluty zawsze będą obecne i tym samym, będą wpływały one na cenę samochodów.

Źródło: Lista kantorów internetowych kantorlista.pl

logo_kantorlista

Jeden komentarz dla wpisu “Jak wahania dolara wpływają na ceny samochodów?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *