Jak wygląda szyberdach panoramiczny

01

Kiedy produkowano pierwsze samochody, rozkładany dach był standardowym elementem nadwozia. Każdy mógł sobie rozłożyć dach i czuć powiew wiatru we włosach. Samochody Cabrio były produkowane praktycznie przez każdego producenta samochodów na świecie.

Aerodynamika

 

Z czasem gdy aerodynamika zaczęła odgrywać ważniejszą rolę w kierowaniu pojazdami i kiedy zaczęto szukać elementów nadwozia które opóźniają samochód, rozkładany dach zaczął być zastępowany dachem całkowicie zakrytym. Dach taki był elementem całej konstrukcji samochodu i nie mógł być rozłożony w upalne dni ani w żadne inne dni.

Lepszy widok

W końcu ktoś wpadł na pomysł, że w dachu można zrobić dziurę, i kiedy jest potrzeba okno się otwiera i czuje się świeże powietrze a gdy pada deszcz, lub gdy potrzeba więcej aerodynamiki okno się zamyka tworząc jedność z całym nadwoziem. Taki patent nazywa się szyberdach (ang. sunroof). Pierwsza firma która produkowała takie szyberdachy Nash Motors (już nie istniejąca), wiedziała, że to podstawa w ciepłych zakątkach USA. Potem inne firmy poszły jej śladem oferując tego typu rozwiązania.

 

Z czasem firmy zaczęły dostrzegać potrzeby kierowców i zaczęto rozmyślać nie tylko nas osiągnięciami w szybkościach samochodów tylko również w komforcie przybywania w samochodzie. Dlatego przez wiele lat szyberdach ewoluował na różne sposoby. Ostatecznie szyberdachy można zamówić w każdym samochodzie na zamówienie, lub też własnoręcznie dorobić i rzemieślnika który specjalizuje się w produkcji i montażu szyberdachów.

Prekursor SAAB Aero-X

01

Na początku 2006 roku nastąpił przełom w szyberdachach. A to za sprawą firmy SAAB która wypuściła na rynek samochód SAAB Aero-X który to zaprezentował pierwszy na świecie tak funkcjonalny dach panoramiczny który spełniał również rolę szyberdachu. Zamiast dachu, kierowca może podziwiać aurę która panuje na zewnątrz ponieważ zamontowano w nim dużą szybę która odsłaniała całą otaczającą panoramę. Inne modele zaczęły również produkować takie dachy. Na przykład BMW X5. Szyby takie są obecnie tylko w drogich samochodach ale kto wie? Może z czasem będą produkowane w standardzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *