Im więcej wydamy na samochód, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcić na jego zabezpieczenie przed czynnikami, które mogłyby go uszkodzić zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Im lepiej zadbamy o wszelkie zabezpieczenia, tym mniej będzie problemów z późniejszym naprawianiem ewentualnych usterek.
W przypadku samochodu jest podobnie jak z wieloma innymi przedmiotami codziennego użytku. Działa tu prosta zasada: jak dbasz, tak masz. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację auta z zewnątrz i we wnętrzu, nie ma się co dziwić, że będzie często odmawiało nam posłuszeństwa. Im więcej uwagi poświęcimy dbałości o stan naszego auta, tym większa pewność, że będzie nam służyło przez wiele lat w niezmienionym stanie i bez konieczności częstego odwiedzania serwisu czy mechanika.
Ochrona przed śniegiem i mrozem – wygoda dla właściciela
Decydując się na zakup samochodu zawsze warto mieć z tyłu głowy, że będzie on potrzebował odpowiedniego miejsca parkingowego. Pozostawianie samochodu przed blokiem nie zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie w sezonie zimowym. Auto jest bowiem narażone na działanie zimna i wilgoci, a jego właściciel co rano musi skrobać szyby, a czasem pojawiają się tez problemy z otworzeniem zamka. Jeśli mamy taką możliwość, warto kupić garaż na auto – można wybrać miejsce we własnym bloku lub w najbliższej okolicy.
Garaż może rozwiązać sporo problemów, szczególnie tych zimowych, związanych z odśnieżaniem i skrobaniem szyb. Co więcej, auto garażowane o wiele wolniej się niszczy i zużywa. Przez długi czas działa sprawnie i niezawodnie, gdyż nie jest narażone na działanie żadnych niszczących czynników. Tańszą alternatywą dla garażu mogą być również parkingi strzeżone, w których auta znajdują się pod dachem. Co prawda, takie zadaszenie nie chroni w stu procentach przed kiepskimi czynnikami atmosferycznymi, ale nie dopuszcza do aut wody deszczowej ani śniegu, nie trzeba więc co rano odśnieżać auta, gdy w nocy popada śnieg.
Jak ochronić tapicerkę przed sierścią?
Osobnym tematem jest przewożenie w samochodzie zwierząt. Jeśli często jeździ z nami kot, raczej większych zabezpieczeń nie potrzeba. Kocie pazurki nie zaszkodzą tapicerce w aucie, gdyż koty podróżują zwykle w specjalnych transporterach. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku psów, które mogą tapicerkę podrapać, a przy okazji zostawiają na niej sporo sierści.
Wtedy przyda się przykrycie tylnych siedzeń dodatkową warstwą materiału, która zabezpieczy wnętrze auta przed psią sierścią. Warto w tym celu odwiedzić sklep z materiałami i wybrać tkaninę, która będzie trwała, wytrzymała i odporna na zniszczenia i zabrudzenia. Im częściej jeździ z nami pies, tym więcej uwagi warto poświęcić na zabezpieczenie przed nim wnętrza auta. Powinni pamiętać o tym przede wszystkim właściciele psów większych ras, które zajmują sporo miejsca w samochodzie. W przypadku niewielkich piesków często problemów nie ma – można je przewozić w niewielkich transporterkach lub nawet na kolanach pasażera.