Jak zachować porządek w garażu?

Garaż jest miejscem, które użytkujemy na wiele różnorodnych sposobów. Jego przeznaczeniem jest oczywiście bezpieczne przechowywanie samochodu, ale praktyka pokazuje, że najczęściej pełni rolę warsztatu oraz składziku na narzędzia, opony, niepotrzebne drobiazgi, maszyny ogrodowe i rowery. Tak ogromna ilość zastosowań sprawia, że w pomieszczeniu tym zwykle panuje bałagan. Jak uporządkować garaż, jakie akcesoria kupić i zainstalować w nim, aby zawsze można było łatwo wszystko w nim znaleźć? Oto nasze sprawdzone sposoby.

Podziel swój garaż na strefy

Zanim kupisz do swojego garażu regały, wieszaki i stojaki, podziel go na strefy. Jedną z nich niech będzie strefa warsztatu, w którym umieścisz stół lub blat roboczy oraz półki lub szafki na przydatne w czasie majsterkowania narzędzia takie jak wiertarka, wkrętarka, młotki, śrubokręty, poziomice, wkręty i gwoździe.

Druga strefa to przechowywanie akcesoriów, których używasz rzadko – opony do samochodu, kable i przewody, specjalistyczne narzędzia oraz kartony z rzeczami przyniesionymi z domu – starymi robotami kuchennymi, zabawkami dzieci, dekoracje świąteczne, materiały budowlane, niewykorzystane panele, płytki podłogowe czy resztki tapet i farb do ścian.

Kolejną strefą w omawianym pomieszczeniu niech będzie strefa przechowywania rowerów oraz sprzętu ogrodowego – tu postawisz kosiarkę, wertykulator, taczki i stojak na wąż ogrodowy. W tym miejscu możesz także przechowywać nawozy i środki ochrony roślin.

Warto także wyodrębnić miejsce na materiały, które mogą stanowić niebezpieczeństwo w razie połknięcia – rozpuszczalniki, lakiery, oleje, smary, herbicydy, pestycydy czy trutki na gryzonie.

Dlaczego pomysł ten wart jest wykorzystania? Ponieważ, szukając konkretnego przedmiotu, będziesz od razu wiedział, gdzie go znaleźć, a to ułatwi Ci dostęp do niego. Unikniesz dzięki temu  konieczności przekopywania się przez dziesiątki pudeł i kartonów oraz skrzynek, które mogłoby spowodować jeszcze większy bałagan w pomieszczeniu. W ten prosty sposób przestrzeń zostanie uporządkowana.

Urządzamy poszczególne strefy

Kiedy zakończysz pierwszy etap, możesz przejść do urządzania przestrzeni. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, musisz zaopatrzyć się w różnorodne regały, półki (tu przydadzą Ci się stare deski), szuflady z przegródkami, wieszaki i stojaki oraz pudła i skrzynki. W celu przechowywania możesz wykorzystać także same ściany.

Jeśli chodzi o część warsztatową, to jej centrum będzie blat roboczy lub stół. Obok niego warto ustawić regały, w których umieścisz skrzynki z poszczególnymi narzędziami – będziesz mieć je zawsze pod ręką. Nad stołem, na ścianie, dobrze jest natomiast urządzić przestrzeń do przechowywania śrubek, nakładek, gwoździ oraz śrubokrętów. Wystarczy tylko na ścianę pomieszczenia przykręcić płytę drewnianą lub OSB, a do niej przytwierdzić aluminiowe pojemniczki lub nawierć otwory – teraz każdy drobny przedmiot znajdzie swoje własne miejsce.

Jak przechowywać rowery?

Dużą ilość przestrzeni w pomieszczeniu zajmą z pewnością rowery, zwłaszcza jeśli masz czteroosobową rodzinę, w której każdy członek dysponuje własnym jednośladem. W takiej sytuacji powinieneś zainwestować w stojak lub wieszak. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które z łatwością dopasujesz do wielkości powierzchni, jaką dysponujesz, oraz gwarantujących bezpieczne przechowywanie Twoich rowerów. Temat ten jest na tyle rozległy, że warto omówić go nieco szerzej.

Wieszaki na rowery do garażu [klik] dostępne są w wielu modelach – do powieszenia na ścianie lub na suficie. Można także umieścić je na podłodze, jeśli masz odpowiednią ilość miejsca. W ofercie producentów są także stelaże na jeden, dwa, trzy lub więcej rowerów. Dopasuj stojak, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i przechowuj swoje jednoślady bezpiecznie, równocześnie zachowując jak największą ilość wolnej przestrzeni.

Strefa przechowywania narzędzi i przedmiotów domowego użytku

W tym miejscu przydadzą Ci się przede wszystkim głębokie regały. Przedmioty takie jak kable, materiały budowlane, namioty i akcesoria turystyczne i inne zapakuj w tekturowe kartony lub skrzynki i umieść na półkach regału. Pamiętaj, żeby podpisać kartony – wówczas wystarczy Ci zaledwie spojrzenie, aby znaleźć to, czego szukasz.

Drobne przedmioty jak żarówki czy części do artykułów gospodarstwa domowego posegreguj i powkładaj do oddzielnych pudełek. Pamiętaj, że każdy delikatny przedmiot (na przykład żarówka), powinien być zabezpieczony.

Do przechowywania przedmiotów takich jak opony samochodowe, odkurzacze lub foteliki i nosidełka dziecięce możesz wykorzystać specjalny wieszak albo wykonać własny. Wystarczy tylko, że masz w domu stare, niepotrzebne już krzesła drewniane – zawieś je na ścianie i użytkuj jako półki. Są wystarczająco solidne i głębokie, aby Twoje skarby były na nich bezpieczne.

Jeśli natomiast chodzi o przechowywanie substancji szkodliwych, toksycznych czy żrących, zdecydowanie należy solidnie je zabezpieczyć przed dostaniem się w ręce dzieci lub przed przypadkowym rozlaniem. Chemia powinna stać na znajdującej się wysoko półce lub być przechowywana w szafie zamykanej na zamek.

Wypróbuj nasze pomysły na porządek w garażu, a już nigdy nie będziesz musiał przekopywać się przez sterty narzędzi i niepotrzebnych nikomu akcesoriów. Szybko i komfortowo znajdziesz to, czego potrzebujesz, a wszystkie sprzęty będą bezpieczne.

Jeden komentarz dla wpisu “Jak zachować porządek w garażu?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *