Jaką sakwę motocyklową wybrać?

Kupując nowy motocykl lub też przygotowując motocykl do podróży warto zastanowić się nad wyposażeniem dodatkowym. Nie tylko trzeba sprawdzić stan techniczny motocykla, uzupełnić płyny czy zbadać stan opon, ale przede wszystkim zastanowić się nad tym czy w codziennym życiu wystarczy nam np. plecak. Niestety w motocyklach w przeciwieństwie do samochód nie ma kilkunastu schowków czy choćby bagażnika, gdzie można schować zakupy czy choćby dokumenty. Co prawda kurtki motocyklowe wyposażone są w wiele kieszonek, aby zakupów spożywczych w nich nie przewieziemy, a mocowanie walizki do motocykla również nie jest dobrym pomysłem. Zatem jeśli motocykl jest podstawowym środkiem transportu albo też będziemy nim jechać na kilkudniowy zlot warto kupić dodatkowe wyposażenie jak sakwy czy kufry motocyklowe.

Wyposażenie dodatkowe motocykla

Do wyboru są w zasadzie trzy opcje: sakwy motocyklowe, kufry albo dodatkowa kolaska, która niestety nie sprawdzi się w użytku z każdym motocyklem. Dlatego też pytanie o to w co spakować się w podróży czy jakie akcesoria dodatkowo warto mieć upraszcza się do wyboru między sakwami i kuframi.

Do czego służą sakwy?

Sakwy motocyklowe mogą być wykonane z materiałów tekstylnych lub ze skóry i są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem do przewożenia różnych rzeczy. Wystarczą do przewożenia codziennych zakupów, ale też spokojnie można w nie spakować rzeczy na dłuższą podróż. Wystarczy kupić raz porządne sakwy, aby nawet po zmianie motocykla móc ich używać na innej maszynie, ewentualnie wymieniając tylko stelaż. Oprócz tego, że służą jako schowek mogą na przykład ochraniać nogi przed deszczem. Sakwy montuje się po obu stronach motocykla, przy czym bardzo ważne jest, aby dociążać je równomiernie. Większość modeli sakwa ma regulację, więc w razie potrzeby można je powiększyć lub pomniejszyć.

Zalety i wady sakw motocyklowych

Do wad na pewno należy mała pojemność w porównaniu do bagażnika samochodowego. Ale do podróży w pojedynkę dwie sakwy powinny wystarczyć. Niestety podróżując po wyboistej drodze sakwy mogą się ruszać, jeśli nie są zamontowane na stelażu, a ponadto sakwy tekstylne często wyposażone są w dodatkowe pokrowce, które chronią przed deszczem, ponieważ bez dodatkowej ochrony ten materiał przesiąka wodą. Dlatego też podróżując dużo w różnych warunkach warto zaopatrzyć się w dodatkowy stelaż albo sakwy skórzane, które można zaimpregnować przed szkodliwym działaniem wody.

Jednakże sakwy motocyklowe Moto-Tour mają też wiele plusów. Przede wszystkim charakteryzują się niską wagą, zwłaszcza sakwy tekstylne. Wbrew pozorom nie poszerzają za bardzo motocykla, więc ten wciąż zachowuje swój aerodynamiczny kształt. Wielką zaletą jest też możliwość ich montażu na każdym rodzaju maszyny od enduro przez choppera po super sport. Można je bez problemu zamontować i zdjąć samodzielnie. Zawsze też gdy okaże się, że w sakwach jest za mało miejsca można jeszcze zamontować kufer. Ponadto w wypadku wywrotki sakwy nie zniszczą się tak jak zrobiłby to plastikowy kufer, a więc mają po prostu większą szansę na przetrwanie wypadku oraz co ważniejsze nie uszkodzą motocyklisty.

Sakwy obojętnie czy skórzane czy tekstylne świetnie sprawdzą się u osób, które nie chcą lub nie potrzebują kufra na tyle motocykla. Jest to idealne rozwiązanie dla minimalistów nawet na długą podróż, czy też osób, które po mieście poruszają się motocyklem i od czasu do czasu muszą przewieźć jakieś zakupy.

Polecamy:
Chopper czy quad – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *