Podnośnik samochodowy stanowi niezwykle praktyczne wyposażenie warsztatu, którego posiadanie zalecamy każdemu kierowcy. Oczywiście do prostych czynności, takich jak wymiana koła, w pełni odpowiedni będzie zwyczajny lewarek, jednak w przypadku, gdy chcielibyśmy samodzielnie dokonać przeglądu podwozia naszego pojazdu lub podjąć się jego bardziej zaawansowanych napraw, profesjonalny podnośnik sprawdzi się o wiele lepiej, a przy tym będzie również o wiele bardziej bezpieczny. Czym zatem sugerować się podczas dokonywania zakupu podnośnika samochodowego zapytaj specjalistów SiegStar lub zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Rodzaje podnośników
Na samym początku skupmy się na omówieniu najpopularniejszych rodzajów podnośników samochodowych. Pierwszą z powszechnie funkcjonujących systematyką podziału, jest klasyfikacja w zależności od typu budowy narzędzia i obejmuje ona przede wszystkim:
- Trapezowe podnośniki samochodowe, będące rozbudowanym wariantem tradycyjnych lewarków. Ich konstrukcja jest bardziej stabilna od swoich podręcznych odpowiedników, dzięki zastosowaniu czterech ramion. Jest to rozwiązanie relatywnie tanie, jednak niesie ze sobą również pewne ograniczenia. Przede wszystkim podnośniki trapezowe, podobnie, jak klasyczne lewarki samochodowe, posiadają podstawę o małej powierzchni. Ponadto do ich obsługi konieczne jest korzystanie z korby. Te dwa wspomniane czynniki powodują, iż narzędzia tego rodzaju – ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – nie poleca się do stosowania w obrębie bardziej skomplikowanych czynności naprawczych.
- Jednokolumnowe podnośniki samochodowe, występujące w wersji przewoźnej oraz dedykowanej do użytku stacjonarnego. Posiadają pojedyncze ramię, wyposażone bardzo często w wykończone gumą wsporniki, zaprojektowane tak, aby niwelować ryzyko zsunięcia się pojazdu w trakcie jego unoszenia oraz opuszczania. Napęd podnośników tego typu opiera się zwykle na silniku elektrycznym. W przypadku wariantów mobilnych tego urządzenia, posiadają one także mechanizm hydrauliczny, który ułatwia transport na tej samej zasadzie, jak odbywa się to w ramach standardowych wózków paletowych. Podnośniki jednokolumnowe można stosować zarówno do prac wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Podnośnik Jednokolumnowy TW 125 M Ultra Mobilny
- Dwukolumnowe podnośniki samochodowe, które w przypadku najnowszych, dostępnych na rynku modeli bazują na napędzie elektrohydraulicznym. Podnośniki tego typu posiadają dwie pary ramion, regulowanych przegubowo, dzięki czemu zapewniają bardzo wysoką stabilność podnoszonych pojazdów. Za ich pośrednictwem możliwa jest praca również z samochodami dostawczymi, o ile ich waga zamyka się w przedziale 7 ton. Rozwiązanie to jest doskonałą opcją dla profesjonalnych warsztatów, ale równie dobrze sprawdzi się także w obrębie garaży prywatnych pasjonatów samochodowych, którzy część prac przy swoim pojeździe wykonują samodzielnie.
Podnośnik Dwukolumnowy TW 242E Automatyczny | Basic-Line
- Nożycowe podnośniki samochodowe, będące bardziej rozbudowanym wariantem wspomnianych wcześniej podnośników trapezowych. Podnośniki nożycowe działają w oparciu o pompę elektrohydrauliczną oraz hydrostatyczną przekładnię. W ich przypadku unoszenie pojazdu następuje za pośrednictwem nożycowego układu, wyposażonego w belki połączone ze sobą przegubowo oraz współpracującego z siłownikami. Wykorzystywane są w serwisach blacharskich, wulkanizacyjnych oraz zakładach mechaniki ogólnej. Do jego dużych zalet należy możliwość złożenia konstrukcji i ukrycia jej wewnątrz posadzki.
Podnośnik Nożycowy Podwójny TW S3-18U
Sposób działania
Drugą z metod podziału podnośników samochodowych, opiera się na sposobie ich działania, ukierunkowaniu wykorzystywanych sił oraz typie zastosowanego w ramach ich struktury napędu. W ramach niniejszej klasyfikacji warto zatem wyszczególnić:
- Podnośniki ręczne, będące wariantem najbardziej kompaktowym, co sprzyja ich wykorzystywaniu bezpośrednio w trasie. Za ich pomocą można z łatwością przeprowadzić proste czynności naprawcze, jednak zdecydowanie nie zaleca się stosować ich do prac bardziej skomplikowanych. Korzystając z podnośników tego typu należy bowiem zawsze mieć na uwadze fakt, iż podczas unoszenia przez nie pojazdu oddziałują na niego siły o niejednolitym ukierunkowaniu, co zwiększa ryzyko jego osunięcia się w trakcie pracy.
- Podnośniki elektryczne, zapewniające użytkownikom bardzo wysoki współczynniki stabilności podnoszonego samochodu. Siła generowana przez napęd urządzeń tego typu skierowana jest bowiem wyłącznie w górę (pionowo), dzięki czemu waga auta doskonale równoważy się w obrębie całej konstrukcji podnośnika.
- Podnośniki pneumatyczne – rozwiązanie to bazuje na wykorzystaniu sprężonego powietrza, za pośrednictwem którego wprawiany jest w ruch tłok, będący głównym elementem roboczym układu pneumatycznego. Podnośniki pneumatyczne – ze względu na dość wysokie koszty zakupu oraz duże gabaryty – stosowane są przede wszystkim w obrębie profesjonalnych serwisów samochodowych, zaś w amatorskich, prywatnych warsztatach spotyka się je o wiele rzadziej.
- Podnośniki hydrauliczne, obsługiwane za pośrednictwem ręcznej dźwigni. W ramach większości wariantów narzędzi tego rodzaju, posiadają one obszerną powierzchniowo podstawę, co zapewnia unoszonym przy ich pomocy pojazdom wysoką stabilność. Warto także zaznaczyć, że korzystając z podnośników hydraulicznych siły unoszące są na tyle małe, że nawet w przypadku nieoptymalnego ustawienia pojazdu ryzyko jego osunięcia się jest niewielkie.
Dla kogo lewarek samochodowy?
Omawiając dostępne rodzaje podnośników samochodowych, z całą pewnością nie można pominąć także lewarka, czyli rozwiązania najczęściej spotykanego i jednocześnie najmniej skomplikowanego pod względem konstrukcyjnym. Jego budowa opiera się z grubsza na tej samej zasadzie, co w przypadku podnośników trapezowych, jednak zamiast czterech ramion, posiada tylko dwa. Dzięki kompaktowym rozmiarom, jego przechowywanie nie stwarza na co dzień problemów. To wyposażenie warsztatów samochodowego stanowi bezwzględne minimum, jakie powinien posiadać na wyposażeniu każdy kierowca, ponieważ to właśnie za jego pośrednictwem większość z nas dokonuje szybkiej wymiany koła, znajdując się na trasie.
Jaki lewarek samochodowy wybrać zatem dla siebie? Ze względu na niewielką podstawę tego urządzenia, w zasadzie jedynym naprawdę istotnym kryterium jest w tym względzie stopień dostosowania do danego samochodu. Należy mieć bowiem na uwadze, że lewarki należą do narzędzi wykorzystywanych tylko w przypadku doraźnych potrzeb, obejmujących proste w przeprowadzeniu naprawy, zaś stopnień stabilności unoszonego dzięki nim pojazdu, uzależniony jest przede wszystkim od kompatybilności auta z górną łapą lewarka.
Na co zwrócić uwagę wybierając podnośnik?
Skoro udało się nam już scharakteryzować pokrótce wszystkie najistotniejsze rodzaje podnośników samochodowych, przed podjęciem decyzji zakupowej warto byłoby jeszcze zastanowić się nad konkretnymi ich parametrami. Spośród kluczowych z nich należałoby wyszczególnić zatem:
- Maksymalny udźwig – parametr ten powinien być oczywiście dopasowany do wagi naszego pojazdu, przy czym zaleca się przyjmować wartość uwzględniającą odpowiedni zapas. Trzeba przy tym pamiętać, że mimo, iż faktycznie podnośnik nie musi unosić zwykle całego samochodu, to nawet podnosząc tylko jedno z jego kół, ulega obciążeniu większym, niż ¼ całkowitej wagi auta. Jeśli chodzi o obsługę w miarę standardowych modeli samochodów, nasz podnośnik powinien dysponować udźwigiem z przedziału obejmującego co najmniej 2-4 tony.
- Szybkość podnoszenia – wartość dedykowana dla podnośników pneumatycznych oraz elektrycznych, z oczywistych powodów nie odnosząca się do wariantów obsługiwanych manualnie. Parametr ten jest istotny przede wszystkim dla użytkowników profesjonalnych, takich jak serwisy samochodowe. Dla indywidualnego pasjonata motoryzacji jest to raczej kwestia drugorzędna.
- Maksymalna wysokość podnoszenia – ów czynnik warto przeanalizować bazując przede wszystkim na wysokości zawieszenia naszego pojazdu oraz na rodzajach prac, jakie planujemy wykonywać za pośrednictwem podnośnika samochodowego. Należy przy tym również pamiętać, że sama wysokość felg z ogumieniem nie jest parametrem w pełni miarodajnym, bowiem koło bardzo często opuszcza się pod własnym ciężarem w trakcie podnoszenia.
- Stabilność – czynnik kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania podnośnika. Niestety jest to parametr stosunkowo trudny do zmierzenia, bowiem nie da się wyrazić go liczbowo. Jeśli dokonujemy zakupu podnośnika uniwersalnego (niededykowanego żadnemu konkretnemu modelowi samochodu) warto w tym zakresie przeanalizować przede wszystkim czynniki takie, jak powierzchnia podstawy podnośnika (im większa, tym lepiej), oraz rodzaj jego końcówek roboczych.
- Cena, czyli jeden z najistotniejszych elementów każdej transakcji. W przypadku podnośników samochodowych, konieczne do poniesienia koszty są bardzo zróżnicowane i uzależnione przede wszystkim od docelowego przeznaczenia oraz typu urządzenia. Ceny dobrej jakości podnośników samochodowych, dedykowanych do profesjonalnego użytku zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Z kolei narzędzia bardziej amatorskie, jednak wciąż zapewniające w miarę optymalną użytkowość i wysokie bezpieczeństwo, dostępne są na rynku już za kilkaset złotych.
Podsumowanie
Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki podnośnik do warsztatu profesjonalnego lub amatorskiego wybrać, w pierwszej kolejności należy zorientować się w dostępnym na rynku asortymencie. W następnym etapie warto z kolei określić, do jakiego konkretnie zakresu prac ma przeznaczony być nasz podnośnik i na tej podstawie przeanalizować wszystkie jego kluczowe parametry, takie jak wspomniane wcześniej udźwig, wysokość i szybkość unoszenia, stabilność oraz cena. Zadanie to być może nie należy do najłatwiejszych, jednak z całą pewnością jest bardzo ważne. Od skrupulatności jego przeprowadzenia zależy bowiem nie tylko docelowa funkcjonalność naszego wyposażenia warsztatu samochodowego, ale przede wszystkim także bezpieczeństwo pojazdu oraz użytkownika, podczas dokonywanych napraw.