Jakie akcesoria rajdowe powinien posiadać każdy kierowca rajdowy?

Decydując się na hobby związane z rajdami samochodowymi powinniśmy wziąć pod uwagę niezbędne wyposażenie. Oglądamy niesamowitych kierowców i szybkie sportowe samochody na torze rajdowym, rzadko kiedy myśląc o tym, jakie akcesoria znajdują się wewnątrz auta. Dbanie o bezpieczeństwo jazdy jest ważne w każdym pojeździe i okolicznościach. Bezpieczeństwo to przecież nie tylko foteliki dziecięce w rodzinnym samochodzie, ale też pamiętanie o sobie – szczególnie za kierownicą samochodu. 

Na rynku dostępna jest szeroka oferta akcesoriów rajdowych, zarówno dla dorosłych,a nawet dla dzieci. W profesjonalnych sklepach rajdowych (również Internetowych), możemy znaleźć całe zestawy sprzętu. Przy zakupie większej ilości produktów, np. gdy kupujemy razem kaski, kombinezony i resztę akcesoriów, możemy liczyć na zniżki. Jakie akcesoria rajdowe są niezbędne i o czym pamiętać?

rajd, samochód i motocykl”

Buty rajdowe

Odpowiednie buty to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kierowcy rajdowego. Charakteryzuje je niepalność, która daje gwarancję, że obuwie nie podpali się podczas pożaru samochodu. Wyposażone w materiały zapewniające dobrą cyrkulację powietrza oraz w cienką podeszwę zapewniają komfort i dobre wyczucie pedałów. Zazwyczaj sięgają aż po kostkę, co zabezpiecza ją przed ewentualnym skręceniem. Każda osoba może znaleźć odpowiedni rozmiar nawet jeśli kupuje buty przez Internet, dzięki podanym rozmiarom, które są podane na stronach sklepów rajdowych.

Kombinezony

Podobnie jak buty, wykonane są z niepalnych materiałów. Mają zapewnić stuprocentową ochronę przed ogniem przez minimum 11 sekund. Ochrona ta ma zapewnić ucieczkę z płonącego samochodu. Jest to istotny czas, który został narzucony przez organizację sportów samochodowych FIA. Odzież spełniająca wymagania tej organizacji zapewnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Warto więc już teraz zaopatrzyć się w odzież odpowiadającą wymogom FIA, gdyż na większości oficjalnych imprez związanych z wyścigami jest to wymagane.

Oprócz tego, kombinezon powinien posiadać dobrą termoregulację. Powinien również we wszystkich miejscach przylegać do ciała, dlatego musimy idealnie dobrać rozmiar. Warto zwrócić uwagę również na wagę kombinezonu. Im wygodniej czujemy się w kombinezonie, tym lepsza będzie nasza swoboda i zdolność szybkiej reakcji na torze.

Rękawice i kierownice rajdowe

Rzecz jasna to kierownica jest najważniejszym narzędziem podczas jazdy. Kierownice to jedne z najlepiej dostępnych sprzętów, dzięki mnogości kształtów i materiałów. Tak naprawdę kierownice każdy kierowca powinien dopasować pod swoje preferencje. Zazwyczaj kierownice są oznakowane specjalnym, wyróżniającym się kolorem paskiem, który pozwala na szybkie określenie pierwotnej pozycji. Dodatkowo na rynku możemy znaleźć różne gadżety dopasowane do kierownicy. Natomiast dzięki odpowiednim rękawicom, oprócz ochrony przed płomieniami, zapewnimy sobie większą pewność i lepsze utrzymywanie kierownicy w dłoniach. Rękawice to dość tanie akcesoria, jednak nie powinniśmy na nich oszczędzać. W końcu to od sprawności i refleksu naszych dłoni zależy przebieg wyścigu.

Kaski

Kask to jedno z najbardziej istotnych elementów wyposażenia. Oprócz ochrony, zapewnia również komunikację. Do większości kasków jest być dołączony interkom zapewniający komunikację z pilotem. Do wyboru mamy różne elementy do kasków, np: wloty powietrza, wymienne daszki i wizjery. Kask powinien zapewnić przede wszystkim dobrą widoczność i odpowiednią cyrkulację powietrza. Są wykonane z niezwykle odpornych materiałów, np. z włókna węglowego lub szklanego.

kask rajdowca

Klatki bezpieczeństwa

Mówiąc najprościej klatka bezpieczeństwa to konstrukcja, która sprawia, że w razie wypadku części samochodu nie spadną na pasażerów samochodu. Oprócz tego klatka dodatkowo usztywnia samochód, co polepsza stabilność pojazdu. Klatki bezpieczeństwa spełniające normy FIA powinny zawierać co najmniej 6 mocowań. Im więcej mocowań – tym większe bezpieczeństwo i stabilność. Klatki powinny być wykonane z materiałów odpornych na ściskanie. Oferty oscylują w kwotach kilku tysięcy, co czyni z nich najdroższe akcesoria z listy.

Kołnierze

Niegdyś nie były wymagane, aktualnie zasady zostały zaostrzone i stały się niezbędnym elementem wyposażenia. Kołnierze HANS (w skrócie: Head and Neck Support), chronią szyję i głowę w razie wypadku lub gwałtownych hamowań. W przypadku uderzenia kołnierz przejmuje na siebie aż do 80% energii uderzenia. Większość nowoczesnych kołnierzy waży naprawdę niewiele, zapewniając komfort i swobodę podczas jazdy. To bardzo istotne rajdowe akcesoria. Aktualnie powstają nawet modele umożliwiające regulację nachylenia ramion.

Fotele kubełkowe

To zdecydowanie niezbędne akcesoria. Fotele te charakteryzują się jednolitą konstrukcją. Oznacza to, że nie można regulować w nich kąta oparcia, gdyż taki zabieg może obniżyć wytrzymałość. Zawierają dużo otworów do montażu pasów. Ku zdziwieniu wielu osób, dobry fotel powinien być twardy, a pasy muszą poniekąd krępować ruchy i wymuszać pionową pozycję. Służy to jednak uratowaniu życia w razie nieszczęśliwego wypadku. Profesjonalni producenci są w stanie dopasować rozmiar fotela i skorupy (głównej jego części) pod gabaryty kierowcy. Na rynku dostępne jest wiele wariacji na temat kształtu, jednak im bardziej rozbudowane i masywne fotele, tym większe przeciążenia wytrzymują. Każdy fotel został przystosowany pod konkretne mocowanie, które musimy zamontować w samochodzie. Najlepiej upewnić się, czy samochód został przystosowany do takiego samego mocowania, co wybrany przez nas fotel. Do foteli można dopasować też wybrane akcesoria. Na szczęście wśród produktów istnieje wiele modeli fotelów przeznaczonych dla początkujących kierowców rajdowych, którzy dopiero uczą się dopasowywać sprzęt do własnych potrzeb. Co ciekawe, aktualnie sklepy oferują nawet fotele biurowe oparte na kubełkowej konstrukcji!

Inne akcesoria rajdowe

Możemy dodatkowo wyposażyć się w bieliznę rajdową, która zapewnia dodatkową ochronę przed płomieniami i komfort. Wykonana z elastycznych, bezszwowych materiałów przylega idealnie do ciała kierowcy. Wśród innych akcesoriów, w które możemy się zaopatrzyć, można wymienić felgi bądź inne elementy poprawiające wygląd samochodu. Felgi oprócz walorów wizualnych są wykonane z najwyższej jakości aluminium i są niezwykle lekkie. Inne rajdowe akcesoria to na przykład podstopnice, zarówno dla kierowcy oraz dla pilota. Są to akcesoria opcjonalne, na które możemy zdecydować się w zdecydowanie późniejszym czasie. Wszystkie sprzęty zdecydowanie powinny być jednak kupowane od sprawdzonych dostawców, którzy zapewniają odpowiednie certyfikaty sprzętu. Bardzo ważnym elementem może okazać się gaśnica ręczna. Te dostosowane do samochodów rajdowych są niezwykle lekkie i mają niższe pojemności.

Wymogi FIA

Prawie wszystkie akcesoria rajdowe są objęte wymogami i oznaczeniami, określanymi inaczej jako homologacje. Oznaczenia, dokumentacja bądź naklejki określają, czy dana rzecz podlega danym wymogom. FIA uznaje wiele pomniejszych organizacji, które zatwierdzają akcesoria rajdowe z danej kategorii. Jeśli kierowca i jego wyposażenie spełnia wszystkie wymogi, dopiero wtedy może brać udział w rajdach. Tak naprawdę wszystkie wymienione elementy wyposażenia posiadają własne regulacje. Osoba kompletująca sprzęt powinna dobierać uważnie każdy element z osobna i sprawdzać, czy spełnia wymogi, jeżeli myśli o przyszłości rajdowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *