Jakie dywaniki samochodowe kupić? Gumowe czy welurowe?

feuvert

Przed zakupem dywaników do samochodu wiele osób zastanawia się, które będą lepsze – gumowe czy welurowe. Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż wiele zależy od naszych upodobań, jak i praktycznego zastosowania wykładzin. Postaramy się przedstawić zalety i wady dywaników welurowych i gumowych.

Dywaniki a pora roku i pogoda

Kwestię dywaników porównuje się często do wymiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie, dlatego też jednym z kryteriów wyboru może być po prostu pogoda, jaka panuje za oknem. Latem, kiedy w większości jest słonecznie, ciepło i sucho, mamy do czynienia przede wszystkim z kurzem i tylko rzadko kiedy z wodą. Wtedy możemy sobie pozwolić na dywaniki welurowe, które wyglądają bardzo estetycznie.

Jesienią i zimą, kiedy dokuczają nam częste opady najpierw deszczu, potem śniegu, butami wnosimy do auta wodę i błoto. Jeśli faktycznie wnosimy bardzo dużo wilgoci do auta, lepiej zrezygnować z dywaników welurowych na rzecz gumowych. Przemoczony welur przyczyni się bowiem do uciążliwego parowania szyb w aucie.

Dywaniki gumowe, często nazywane także wycieraczkami, wydają się być łatwiejsze w utrzymaniu i dobrze chronią fabryczną tapicerkę naszych samochodów przed zamoczeniem i zabrudzeniem. Zwłaszcza, jeśli są to tak zwane korytka, które posiadają 2-3 centymetrowy rant, zapobiegający wydostawaniu się poza dywanik wody, piasku i błota. Tego typu dywaniki są szczególnie polecane, kiedy faktycznie wnosimy do auta dużo błota.

Warto też pomyśleć o wodoodpornych dywanikach z wykładziny, ze specjalnie wykonanymi spodami, które nie przepuszczają wody. W ich przypadku woda roznosi się po włosiu, a dywanik szybciej schnie pod wpływem działania nawiewu. Sprawiają, że wnętrze samochodu staje się przytulne i wyciszone, a oryginalna wykładzina samochodu chroniona jest przed wilgocią.

Jakość wykonania i estetyka

Ocena wyglądu dostępnych na rynku dywaników to przede wszystkim kwestia gustu. Wiele osób uważa, że dywaniki welurowe są znacznie ładniejsze, oczywiście jeśli są dobrze i starannie wykonane. Najczęściej są szyte ręcznie i obszywane nicią lub lamówką. Są bardzo reprezentatywne i dają nam spore możliwości wyboru dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, wzorom, napisom i kolorom obszycia. Można więc łatwo dobrać dywaniki tworzące harmonijną całość z tapicerką i pozostałymi elementami wnętrza samochodu.

Dywaniki gumowe są zwykle czarne, grafitowe lub szare, rzadziej zdarzają się popielate i beżowe. Pochodzą z produkcji przemysłowej, gdzie gorąca guma wylewana jest na prasę z formą do odciśnięcia. Mogą różnić się co najwyżej wzorem. Są natomiast praktyczne, uniwersalne – można ich używać przez cały rok – i tańsze od welurowych.

Trwałość dywaników

Na temat żywotności i trwałości dywaników trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź. Na rynku znajdziemy mnóstwo dywaników z różnych gatunków weluru, o różnej gramaturze, jak i z mieszanek gumowych o różnym składzie. Nie bez znaczenia jest też sposób i warunki, w jakich samochód jest eksploatowany, a wraz z nim również dywaniki. Trudno więc określić, które będą bardziej odporne na ścieranie i które przetrwają dłużej. Jedno jest pewne – ani welurowe, ani gumowe nie są wieczne. Każdy może się z czasem przetrzeć lub przedrzeć, przez co konieczna będzie wymiana. Do tego warto mieć na uwadze oczywisty fakt, że najszybciej zużywa się dywanik pod stopami kierowcy.

Jakie dywaniki do samochodu wybrać?

Wszystko zależy od naszych upodobań i potrzeb. Dywaniki możemy wymieniać jak opony. Latem jeździć z welurowymi, a jesienią położyć gumowe. Jeśli mimo jesieni i zimy wnoszenie butami wody do auta raczej nam nie grozi, możemy nawet wtedy mieć dywaniki wykładzinowe, zwłaszcza te z wodoszczelną warstwą spodnią. A jeśli ciągle towarzyszy nam błotniste i mokre podłoże, lepiej zostać przy gumowych. Mamy nadzieję, że te kilka faktów i wskazówek, jakie podaliśmy, pomoże podjąć decyzję.

Dywaniki do samochodu możesz znaleźć na http://www.feuvert.pl/oferta/wyposazenie.html

2 komentarze “Jakie dywaniki samochodowe kupić? Gumowe czy welurowe?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *