Realnymi i nieodwołalnymi konsekwencjami niewypowiedzenia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – jest oczywiście jej automatyczne przedłużenie na kolejne 12 miesięcy. Zazwyczaj nie ma od tego odwołania. Ubezpieczyciel przeważnie „czeka” na wypowiedzenie ze strony klienta do przedostatniego dnia ochrony. Jeśli takowe wypowiedzenie nie przyjdzie (nie zostanie złożone), umowa OC zostaje przedłużona na kolejny rok. Jeśli chodzi o polisę wykupioną przez ewentualnego zbywcę samochodu, to w takim wypadku ubezpieczenie PC nie zostaje przedłużone automatycznie.
Jeśli kupujący nie przedłuży tej umowy (zazwyczaj musi zawrzeć nową – już na swoje nazwisko), zostaje ona „zamknięta”. Oczywiście, ubezpieczyciel mniej, lub bardziej „subtelnie” będzie przypominał o konieczności zawarcia umowy ubezpieczenia OC z klientem, który zakupił samochód. Ale ten klient wcale nie musi tego robić. Mało tego – wcale nie musi się nawet kontaktować z ubezpieczycielem. Zwyczajnie – czeka do końca umowy, lub ignoruje ją i zawiera swoją np. z innym ubezpieczycielem. Jedyne co jest tu pewne, to kupujący musi taką umowę zawrzeć o odpowiednim czasie i to bez względu na wybór ubezpieczyciela.
Jak wybrać odpowiednie Towarzystwo Ubezpieczeniowe?
Zazwyczaj kierujemy się doświadczeniem własnym, lub – jeśli go jeszcze nie mamy – doświadczeniem rodziny, czy też znajomych. Są również tacy potencjalni użytkownicy ubezpieczeń, którzy nie potrzebują żadnej pomocy, czy wskazówki od znajomych, tylko od razu włączają komputer i szukają na własną rękę odpowiedniego ubezpieczyciela. Jest to jak najbardziej odpowiednie zachowanie, ponieważ nie zawsze doświadczenie innych, współgra z naszymi oczekiwaniami. Zwyczajnie – komuś mogą odpowiadać warunki jego umowy, a innym już z nimi nie po drodze. Różni ludzie, mają różne wymagania i preferencje.
Dla jednych może być za drogo, dla innych za tanio. A jeśli jest za tanio, to i jakość usług się zmniejsza. Dlatego wybór samoistnego poszukiwania ubezpieczyciela, jest dobrym wyborem. Można sprawdzić ubezpieczenia oc z www.ubezpieczeniaonline.pl, ale warto także zapoznać się z ofertami innych, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć jakiś pozytywny odnośnik względem załatwianej sprawy.
Jakie informacje trzeba uwzględnić w formularzach umowy OC?
Zazwyczaj, towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje zasady sprzedaży ubezpieczeń i informacji zawartych w formularzach. Są jednak informacje, które nie zmieniają się w żadnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Są to m.in.: dane osoby zawierającego ubezpieczenie (pełne imię, nazwisko, adres), numer polisy (przy wypowiedzeniu), dane pojazdu (numer rejestracyjny, marka itp.) odręczny podpis. Są to tzw. podstawowe informacje, poprzez które klient chce zawrzeć, lub wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC. Jeśli ktoś chce wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, powinien odpowiednio wypełniony formularz dostarczyć na adres siedziby ubezpieczyciela. Może również wręczyć wypowiedzenie agentowi, lub przesłać je pocztą, lub kurierem.