Czym jest transport ponadgabarytowy?

Nie zawsze transportowanie ładunków jest możliwe w zwyczajnych okolicznościach. Te, które nie posiadają kompaktowych rozmiarów i mają większą masę, trudno jest przewieźć. Jednak to nie jest przeszkoda nie do przeskoczenia. Naprzeciw takim przeciwnością wychodzi transport wielkogabarytowy. Przede wszystkim zaliczają się do niego towary o niestandardowych rozmiarach oraz wadze. W kwestii przewozu tego typu obowiązują specjalne zasady. Warto wiedzieć czym jest transport ponadgabarytowy i na jakich zasadach się on odbywa.

Transport ponadgabarytowy – czym jest?

Często transport wielkogabarytowy nazywany jest nienormatywnym. Zwykle jest to transport powietrzny poprzez samoloty czy lądowy, czyli drogowy bądź kolejowy. Wybór odpowiedniego sposobu transportu zależy od naszych oczekiwań oraz tego, jaki ładunek chcemy przewieźć. Jeżeli potrzeba szybkiego przetransportowania na przykład międzykontynentalnego wybór padnie na samolot, a jeśli ładunki są drogie bezpieczniejszy będzie transport kolejowy. Transport ponadgabarytowy to przewóz towarów, których wymiary albo waga są większe niż te ustalone w prawie. Dlatego taki transport wymaga kompleksowego podejścia oraz udziału firmy specjalizującej się w spedycji. Należy również zadbać o dobór odpowiedniego pojazdu, a także zaplanowanie optymalnej trasy. Ważne jest, aby przy transporcie gabarytowym posiadać właściwą dokumentację oraz zezwolenia.

Co się zalicza do transportu ponadnormatywnego?

Transport ponadnormatywny to wszystkie ładunki, które ze względu na swoje rozmiary oraz wagę przekraczają normy określone przez prawo. Kiedy jest mowa o transporcie ponadgabarytowym? W momencie, gdy pojazd wraz z towarem przekracza swoimi rozmiarami 16,5 m całkowitej długości, 2,5 m szerokości i 4 m wysokości, a także gdy pojazd wraz z towarem swoim ciężarem całkowitym przekracza 42 tony oraz gdy nacisk osi pojazdu z ładunkiem bądź bez przekracza dopuszczalne dla danej drogi normy.

Najczęściej transportowane ładunki ponadnormatywne to między innymi: ciężki sprzęt budowlany, górniczy czy drogowy oraz maszyny rolnicze. Ponadgabarytowe są również hale i magazyny, zbiorniki czy urządzenia przemysłowe, linie produkcyjne, konstrukcje stalowe, przęsła mostów czy wieże. Często w transporcie gabarytowym można spotkać ładunki, które szybko się starzeją, mają krótką datę ważności, czy również te bardzo kosztowne, które potrzebują specjalnych warunków bezpieczeństwa.

Transport gabarytowy

Decydując się na skorzystanie z transportu gabarytowego warto współpracować z firmą, która kompleksowo świadczy swoje usługi. ZTE Katowice, to ekipa specjalistów od spraw logistycznych oraz całkokształtnej organizacji transportu wielkogabarytowego. Zajmujemy się kompleksowo świadczeniem usług, od organizacji załadunku, przez wytyczenie trasy, dobranie odpowiedniego sprzętu oraz transport. Organizujemy również potrzebną dokumentację, a także zezwolenia celne na przewóz. Dajemy gwarancję najwyższej jakości oraz sprawności i szybkości transportu wielkogabarytowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *