Zakup kamery samochodowej – na co zwracać uwagę?

Samochody są dziś wyposażone w wiele elektronicznych systemów. Zazwyczaj poprawiają one funkcjonalności auta, ułatwiają jego obsługę, a także mocno wpływają na bezpieczeństwo, nieraz ratując życie kierowcy. I choć niektórzy uważają zintegrowanie samochodów z rozmaitymi komputerowymi systemami za wadę, idąc za popularnym memem „ja wolę mieć kontrolę nad autem”, powrót do analogowej rzeczywistości motoryzacji jest już zwyczajnie niemożliwy.

Na rynku znajduje się wiele elektronicznych urządzeń, które rozbudowują możliwości samochodu. Przyjrzyjmy się prawdopodobnie najpopularniejszemu dodatkowi – auta nie są fabrycznie wyposażone w urządzenia rejestrujące trasę. Kamery samochodowe są niedrogie i bardzo użyteczne, dzięki czemu są powszechnie używane na drogach w większości europejskich państw.

Rozbudowane zestawienie ofert z różnych e–sklepów możesz zobaczyć w Asortimo – nowoczesnej porównywarce cen.

Kamera samochodowa – wideorejestrator do auta

Kamery samochodowe to gwarancja, że w przypadku dyskusyjnej sytuacji na drodze czy wręcz kolizji kierowca będzie w stanie w pełni udokumentować jej przebieg. Nagranie z wideorejestratora może posłużyć jako dowód w sądzie, a jeżeli podróż minęła bezproblemowo, wideo to wspaniały zapis miłych wspomnień z wakacyjnej wycieczki.

Dostępne na rynku kamery samochodowe różnią się między sobą jakością obrazu, dodatkowymi funkcjami, sposobem montażu i wieloma innymi aspektami.

Wideorejestratory możemy podzielić na między innymi:

  • rejestrujące obraz tylko z przodu lub z przodu i z tyłu auta,
  • montowane na przedniej szybie lub jako lusterka wsteczne,
  • montowane za pomocą przyssawki lub taśmy dwustronnej,
  • obsługujące rozdzielczość HD, Full HD, a także wyższe rozdzielczości, takie jak 4K,
  • nagrywające tylko obraz lub obraz wraz z dźwiękiem,
  • kamery widoczne na pierwszy rzut oka lub zaprojektowane jako małe, dyskretne i ukryte urządzenia.

Obiektyw obiektywowi nierówny

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej, czyli jakości obrazu. Oczywiście wyższa rozdzielczość zazwyczaj oznacza lepszą jakość obrazu, chociaż spora część producentów korzysta w kamerach z tak zwanej ekstrapolacji. Oznacza to, że sensor nagrywa w danej rozdzielczości, na przykład HD (720p, czyli 1280 × 720), a następnie oprogramowanie sztucznie podnosi rozdzielczość obrazu do wyższej. Technicznie rzecz biorąc, nagranie wyświetlane jest więc w 4K, jednak obraz wcale nie olśniewa jakością. Taka praktyka nie jest jednak regułą, a „co kamera to obyczaj” – wszystko zależy od konkretnego modelu i producenta. Spora część urządzeń obsługujących standard HD i zdecydowana większość kamer HD dzięki odpowiedniej optyce wystarczy do identyfikacji marki oraz – co najważniejsze – numerów tablic rejestracyjnych samochodów biorących udział w kontrowersyjnej sytuacji na drodze.

W rozpoznawaniu takich szczegółów pomaga również standard HDR (High Dynamic Range). W dużym skrócie technologia ta poprawia jakość obrazu w warunkach słabego oświetlenia (w nocy czy w tunelach) oraz przy zbyt intensywnym, jaskrawym świetle. Kamery obsługujące HDR są jednak zauważalnie droższe od podstawowych modeli.

Warto zwrócić uwagę także na kąt widzenia kamery – im szerszy, tym większy fragment drogi będzie zarejestrowany w pamięci urządzenia.

GPS i kwestie prawne

Część kamer jest wyposażona w system GPS. Tutaj trzeba jednak uważać – sam nadajnik GPS to nie to samo co nawigacja. W podstawowej wersji wyświetlacz kamery jest więc w stanie pokazać aktualne współrzędne samochodu, czasem także jego prędkość i zapis przebytej drogi oparty o lokalizację.

Warto pamiętać, że jeżeli jedziemy na zagraniczną wycieczkę, trzeba najpierw sprawdzić prawo obowiązujące w danym państwie. O ile w Polsce kamery samochodowe są legalne, to już Austria surowo zakazuje korzystania z takich urządzeń.

Porównywarka cenowa kamer samochodowych

Gdzie szukać najlepszych produktów tego typu? Różne rodzaje wideorejestratorów przeznaczonych do aut znajdziesz w agregatorze ofert produktowych – na przykład Asortimo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *