Kierowco, dowiedz się jak działają fotoradary

featured-speed-gun-speed-camera-cleveland-police-594893369

Fotoradar jest urządzeniem, który służy do pomiaru prędkości na drogach. Służy do rejestracji przekraczania prędkości przez prowadzących pojazdy. Wyróżnia się dwa typy tych urządzeń: stacjonarny oraz przenośny.

Fotoradary stacjonarne umieszczone są na specjalnych słupach, a przenośne są ustawiane na statywach. Samo urządzenie jest w obudowie, której zadaniem jest ochrona przed zniszczeniami spowodowanymi przez niekorzystne warunki pogodowe, na które jest narażone. Jego gabaryty są zależne od modelu jaki został wyprodukowany i oddany do użytku.

Zasada działania fotoradaru

Zasilany jest głównie za pomocą akumulatorów lub podłączany jest do sieci miejskiej. Jak sama nazwa wskazuje, fotoradar jest zbudowany głównie z połączenia aparatu fotograficznego oraz radaru do pomiaru prędkości. Aparatem jest najczęściej lustrzanka lub wysokiej rozdzielczości kamera przemysłowa. Radar wysyła fale w kierunku pojazdu, gdy fala ta wraca, komputer dokonuje analizy i oblicza prędkość mierzoną w kilometrach na godzinę (km/h). Kiedy wartość przekracza prędkość dozwoloną, uruchamia się aparat, który w ułamku sekundy dokumentuje wykroczenie.Obecnie niektóre fotoradary posiadają możliwość wykonywania zdjęcia zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu W razie kiepskich warunków pogodowych włącza się również lampa błyskowa.

Zastosowanie fotoradaru

Urządzenie to cieszy się ogromną popularnością wśród organów zajmujących się pilnowaniem porządku na drogach, czyli policji a także straży miejskiej, a ostatnio też i gminnej. Fotoradar po zrobieniu zdjęcia “piratowi drogowemu” przesyła wraz z nim informacje dotyczące numeru zdjęcia, daty, miejsca wykonania zdjęcia, prędkość z jaką pojazd się poruszał, prędkości dozwolonej, jeśli zdjęcie zostało wykonane z odpowiednią ostrością to też i wygląd kierowcy z szczególnym wyróżnieniem twarzy oraz numeru rejestracyjnego auta. Dzięki takim informacjom straż lub policja posiada ugruntowane podstawy to wystawienia mandatu. Urządzenie to ma również zastosowanie w charakterze prewencyjnym, to znaczy, że już samo ustawienie fotoradaru w miejscu gdzie dotychczas zdarzały się kolizje drogowe powoduje, iż kierowcy jeżdżą spokojniej i przestrzegając przepisów drogowych powodują mniej wypadków na danym odcinku.

Zalety fotoradaru

Jest to urządzenie samoobsługowe, to znaczy że nie trzeba do pracy nad nim angażować ludzi. Podczas swojej pracy nie ingeruje w ruch drogowy, ponadto, działa na wyobraźnię kierowców, ponieważ za każdym razem, gdy widzą tabliczkę informującą o fotoradarze lub usłyszą przez CB radio o będącym w pobliżu urządzeniu do pomiaru prędkości, są zmuszeni do bezpiecznej i prawidłowej jazdy nawet, gdy fotoradar ten jest nieaktywny.

Wady fotoradaru

Jeśli jest ustawiony pod złym kątem nachylenia to jego pomiar nie jest obiektywny, poza tym jeśli na wykonanym zdjęciu jest więcej niż jedno auto, to jest problem z oszacowaniem, które z nich jest winowajcą. Wadą jest również  długi czas jaki upływa od momentu zrobienia fotografii do nałożenia mandatu. Fotoradary mają również swojego wroga w postaci antyradaru, z którym póki co przegrywają.

Na stronie internetowej www.ects.pl można znaleźć produkty i oprogramowania służące do pomiaru ruchu, dzięki temu każdy może się przekonać o możliwościach  na przykład wibrometrów. Poza tym EC Test Systems oferuje swoim klientom możliwość wypożyczenia niemalże każdego sprzętu służącego do samodzielnego wykonywania pomiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *