Kilka słów o czasopismach motoryzacyjnych

Newspapers

Czasopisma motoryzacyjne to nic innego, jak tygodniki, miesięczniki czy kwartalniki, które w swojej treści ujmują kwestie związane z motoryzacją. Tak, jak szerokim i ogromnie złożonym zjawiskiem jest sama motoryzacja tak samo wszelkiego rodzaju periodyki, które będą ją opisywały muszą mieć swój poziom specjalizacji. Stąd też, raczej nie spotyka się już czasopism, które jednocześnie opisują najnowsze premiery samochodów i podają porady jak wymienić żarówkę czy wycieraczkę. Co więcej trzeba pamiętać, że samochody to nie jedyne przejawy motoryzacji. Trzeba mieć na względzie, że oprócz czterośladów występują też motocykle, quady czy nawet ciągniki rolnicze lub ciężarówki. Wszystkie one mają swoje odrębne czasopisma, które zajmują się tylko i wyłącznie problematyką związaną z wąskim ale jednak głębokim tematem danego typu pojazdów mechanicznych.

W Polsce od bardzo dawna jednym z najpopularniejszych czasopism motoryzacyjnych jest “Motor” tuż za nim w rękach zmotoryzowanych czytelników można zobaczyć periodyk “Auto Świat”. Z niewątpliwą pomocą telewizyjnego programu na trzecim miejscu popularności czasopism motoryzacyjnych jest “Top Gear”. Każde z tych czasopism traktuje w zasadzie o wszelkiego rodzaju nowinkach z rynku motoryzacyjnego oraz przypomina często wspaniałe, kultowe auta z dawnych lat. Cechą wyróżniającą będą na pewno świetne zdjęcia pojazdów, które wykonywane są często z artystycznym wręcz podejściem do materii. Warto zauważyć, że jedną ciekawszych pozycji w tym zestawieniu jest miesięcznik “Top Gear” jest to papierowa emanacja niezwykle popularnego programu telewizyjnego, który swoją karierę rozpoczął w Wielkiej Brytanii a obecnie można go oglądać niemal w każdym zakątku świata nierzadko w krajowych odmianach.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że najpopularniejsze czasopisma motoryzacyjne, zresztą tak samo wygląda sytuacja w każdym innym sektorze prasy, należą do tych, które zwracają się do szerokiego grona odbiorców, a więc do kierowców samochodów osobowych. Każdy, kto jest miłośnikiem motoryzacji z chęcią będzie przeglądał kolejne piękne zdjęcia najnowszych modeli superaut czy nawet zwykłych sedanów. Każdy szanujący się pasjonat motoryzacji chce być na bieżąco z premierami i najnowszymi osiągami kolejnych modeli znanych marek. Trzeba jednak pamiętać, że obok tych najpopularniejszych czasopism są też takie, które obejmują swoją treścią wąski temat i tym samym nie stanowią większej konkurencji na prasowym rynku.

Oprócz branżowych czasopism dla mechaników czy wszelkiej maści fachowców z branży motoryzacyjnej trzeba wyróżnić też takie, które skierowane są do wyjątkowych pasjonatów czterech kółek. Fani offroadu czy formuły jeden raczej nie znajdą dla siebie zbyt wielu informacji w najpopularniejszych czasopismach i musza kierować swoje oczy w stronę bardziej specjalistycznych pism. Stąd też, trzeba bacznie obserwować rynek prasowy gdyż jest on wyjątkowo wrażliwy na potrzeby czytelników poszukujących czegoś więcej niż szerokie masy klientów Empiku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *