Co to są pasy klinowe i dlaczego są takie ważne?

Obecnie każdy zakład produkcyjny wykorzystuje rozmaite części do produkcji maszyn i różnego rodzaju urządzeń. Aby te działały sprawnie, muszą być wyposażone w pasy klinowe.

Czym są pasy klinowe i gdzie się je stosuje?

Pasy klinowe, inaczej pasy napędowe stanowią trwała i solidna konstrukcje odporna na warunku atmosferyczne.  Ich głównym zadaniem do sprawnego funkcjonowania maszyny jest przenoszenie momentu obrotowego kola pasowego na te same koła pasowe urządzeń odbiorczych. Tarcie powstaje pomiędzy jednym a drugim kołem i pozwala na przenoszenie siły napędowej. Paski klinowe swoje zastosowanie mają przede wszystkim w pojazdach użytkowych, maszynach do różnego rodzaju obróbki a nawet w elektrowniach wodnych. Paski klinowe muszą być odporne na wysokie i niskie temperatury, zanieczyszczenia elektrostatyczne, a także na oleje i tłuszcze, oraz na zróżnicowane strefy klimatyczne, jak warunki tropikalne.

Najpopularniejsze modele pasów klinowych

Pasy klinowe możemy podzielić na dwie kategorie: paski klinowe klasyczne, oraz paski klinowe zębate.

Pasek klinowy klasyczny nazywany  inaczejnormalnoprofilowym. To standardowy rodzaj pasa klinowego, który używany jest w napędach maszyn przemysłowych energetycznych, takich jak pompy czy sprężarki, a także w urządzeniach technologicznych, czyli tokarkach, szlifierkach.

Natomiast paski klinowe zębate, są wyposażone w zewnętrzne lub wewnętrzne uzębienie. Ich zadaniem jest zwiększanie poziomu elastyczności powierzchni bocznych pasa, a także ulepszanie wytrzymałości materiału poprzez zmniejszanie tarcia wewnętrznego w warstwie ściskanej.

wyróżniamy także paski klinowe o ściętych bokach z okryciem, pasy klinowe zespolone, a także pasek klinowy zamknięty i otwarty.

Ponieważ pasy klinowe stosowane są w różnych zakładach. Ważne jest ich dostosowanie, przede wszystkim do różnych warunków panujących w zakładzie pracy. W takim wypadku, niezbędne jest skontaktowanie się ze specjalistą w tej dziedzinie, jak np. Firma technical – Grzegorz Tęgos, który wskaże Ci odpowiednie rozwiązania twojego problemu.

Dlaczego pasek klinowy piszczy?

Chyba każdy z nas spotkał nie kiedyś z odgłosem piszczącego paska klinowego. Jeżeli nie w swoim samochodzie to na ulicy nie brakuje pojazdów wydających ten drażniący dźwięk.  Może nieznajomy sobie sprawy ale pasek odpowiedzialny za ten pisk, to tzw. pasek osprzętu silnikowego, który odgrywa niezwykle ważna role w twoim jednośladzie. Jego zadaniem jest napędzanie urządzeń istotnych do działania wszystkich jednostek napędowych jak alternatorów, czy pomp wodnych. Ten charakterystyczny pisk to dla nas sygnał, że nasz pasek klinowy jest natychmiast do wymiany. Jeśli się zerwie, nie możemy dalej jechać samochodem.

Okres użytkowania

Tarcie powoduje, że pas klinowy płaski przylega do powierzchni koła pasowego. Jego okres użytkowania zależy od stopnia ugięcia oraz średnicy kół pasowych. Jeśli te parametry są korzystne, żywotność pasa jest teoretycznie nieskończona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *