Ile kosztują filtry kabinowe? Jaki filtr wybrać?

Filtr kabinowy to jeden z podstawowych i bardzo ważnych elementów eksploatacyjnych, które powinny być regularnie wymieniane w samochodzie. Niestety jest to filtr, o którym kierowcy bardzo często zapominają. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że jego obecność nie ma wpływu na pracę silnika. Taki filtr wpływa natomiast na komfort jazdy, który jest równie ważny w czasie podróżowania samochodem co bezpieczeństwo. Filtry kabinowe węglowe czy może zwykłe, które warto zastosować? Dlaczego obecność tego elementu i jego regularna wymiana jest tak ważna dla komfortu podróżujących pojazdem?

Jaka jest rola filtra kabinowego? 

Filtr kabinowy w samochodzie, tak jak i wiele innych elementów, wymaga regularnej wymiany. W tym przypadku nie chodzi bezpośrednio o bezpieczeństwo jazdy, ale o jej komfort. Ze względu na to, że ten filtr w żaden sposób nie wpływa na pracę silnika, jego obecność i konieczność wymiany niestety jest bagatelizowana przez wielu kierowców. To bardzo duży błąd. Żeby zrozumieć, dlaczego, należy przede wszystkim wiedzieć, jaką rolę w samochodzie ma pełnić filtr kabinowy. Otóż jego obecność ma za zadanie chronić wnętrze samochodu przed zanieczyszczeniami oraz substancjami stałymi, które przedostają się do wnętrza poprzez wentylację. Jednak to nie jest jedyna funkcja pełniona przez filtr kabinowy. Jeżeli jest czysty doskonale radzi sobie z niwelowaniem nieprzyjemnych zapachów, które w czasie jazdy mogą powodować dyskomfort, co dla kierowcy, który będzie miał problem z koncentracją w takim przypadku, może być nawet niebezpieczne. 

Warto również wiedzieć, że filtr kabinowy ma zdolność do ograniczenia nadmiernego parowania przedniej szyby, występującego w przypadku aut, w których wnętrzu unosi się zbyt dużo zanieczyszczeń.

Dlaczego regularna wymiana filtra kabinowego jest taka ważna? 

Rola filtra kabinowego nie powinna być bagatelizowana, a kierowcy powinni przykładać znacznie większą wagę do jego regularnej wymiany nawet pomimo tego, że nie ma on żadnego wpływu na pracę silnika.

Dlaczego wymiana filtra kabinowego powinna być dla kierowcy ważna? Przede wszystkim ze względu na to, że:

– brak wymiany filtra kabinowego sprawia, że we wnętrzu auta znajduje się bardzo wysokie stężenie szkodliwych dla zdrowia substancji; 

– brak oczyszczacza powietrza w samochodzie w postaci filtra może doprowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych reakcji alergicznych u kierowcy czy jego pasażerów; 

– jeżeli filtr nie jest wymieniany zbyt długo może dojść do zwiększonych oporów ssania, co dość szybko doprowadzi do uszkodzenia silnika dmuchawy, którego koszty naprawy lub wymiany będą naprawdę bardzo wysokie; 

– obecność filtra niweluje nieprzyjemne zapachy w aucie; 

– nadmiar zanieczyszczeń w aucie prowadzi do nadmiernego parowania szyb, co ogranicza widoczność, nie jest więc bezpiecznym i pożądanym zjawiskiem. 

Czysta kabina samochodu, bez nieprzyjemnych zapachów jest naprawdę bardzo ważna do tego, by kierowca mógł czuć się nie tylko komfortowo, ale przede wszystkim nie miał trudności z tym, by odpowiednio skupić się na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu.

Jak często należy wymieniać filtr kabinowy? Zgodnie z zaleceniami producentów należy robić to co maksymalnie 15 000 km. Im powietrze jest mocniej zanieczyszczone, tym z oczywistych względów zalecana jest znacznie częstsza wymiana filtra, nawet co 7 500 km. Optymalnym rozwiązaniem jest wymiana filtra kabinowego na wiosnę, czas, w którym w powietrzu znajduje się zdecydowanie najwięcej pyłków i zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie oddziaływać  na skupienie się kierowcy na bezpiecznej jeździe. 

Jaki filtr kabinowy warto wybrać? 

Wybór filtra kabinowego nie jest tak trudnym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Należy jednak mieć na uwadze kilka istotnych aspektów, którymi kierując się, można wybrać naprawdę dobry i skutecznie działający produkt. To ważne, ponieważ na rynku jest kilka filtrów wątpliwej jakości, które nie są specjalnie skuteczne. Szczególnie starannie do wyboru filtra kabinowego należy podjeść w przypadku, gdy pojazdem często będą poruszały się dzieci, które są znacznie bardziej narażone na wystąpienie alergii niż osoby dorosłe. 

O czym warto pamiętać, wybierając filtr? W szczególności należy zwrócić uwagę na jego typ. Na rynku dostępne są dwa rodzaje filtra – zwykły oraz węglowy.

Filtry kabinowe zwykłe posiadają zdolność do zatrzymywania cząsteczek stałych, takich jak pyłki kwiatowe, sadza, kurz czy też pył drogowy. Ich obecność przyczynia się również do zredukowania ilości drobnoustrojów przedostających się do wnętrza auta. Filtr kabinowy węglowy ma jeszcze więcej możliwości. Nie tylko zatrzymuje wspomniane wcześniej cząstki stałe, ale również skutecznie ogranicza brzydkie zapachy oraz zmniejsza stężenie szkodliwych substancji chemicznych przedostających się do wnętrza pojazdu. 

Filtr węglowy czy zwykły? Biorąc pod uwagę możliwości oczyszczania powietrza, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra węglowego, szczególnie w przypadkach, w których pojazdem poza dziećmi będą poruszały się także osoby z dużymi skłonnościami do alergii. Taki filtr bardzo dobrze radzi sobie także z  usuwaniem przykrych zapachów, które nie tylko powodują dyskomfort wśród pasażerów, ale również nie pozwalają kierowcy skupić się odpowiednio na prowadzeniu pojazdu. Należy pamiętać o tym, że ze względu na zwiększoną użyteczność filtr węglowy jest znacznie droższy od zwykłego. 

Oczywiście nie ma przeciwwskazań to tego, by wybrać tańszy odpowiednik, czyli filtr zwykły. Tu jednak należy liczyć się z nieco mniejszą skutecznością działania, co nie zawsze będzie stanowiło jego wadę. 

Ile kosztuje filtr kabinowy?

W przypadku większości aut, szczególnie modeli bardzo popularnych na rynku motoryzacyjnym, zakup filtra kabinowego nie powinien stanowić specjalnego obciążenia, gdyż jego cena nie przekracza 100 zł. Niestety na taki niski wydatek nie mogą liczyć właściciele nowych aut pochodzących z salonu, którzy zobowiązani są do zakupu filtra w ASO, a to wraz z usługą wymiany może generować koszty nawet na poziomie 500-1200 zł. 

Partnerem artykułu jest awparts.pl

Kiedy można uznać samochód za ciężarowy? Poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *