Kredyt balonowy na samochód służbowy – na czym polega?

Car Keys and Several Sports Cars on White Background.

Kredyt balonowy to wygodna, bardzo praktyczna i przede wszystkim tania metoda finansowania zakupu samochodu, powstała głównie z myślą o osobach zainteresowanych kupnem dobrego auta oraz kierowców, którzy często zmieniają środek transportu.
A na czym jest i na czym właściwie polega kredyt balonowy?

Jak wynika z definicji „kredyt balonowy” to specjalnie skonstruowany instrument finansowy przeznaczony dla osób chcących tanio zakupić samochód, choć zdarza się, że tego typu finansowanie pokrywa również koszty innych dóbr trwałych. W zależności od rodzaju składa się z dwóch równych wysokich rat, trzech rat lub też wielu małych rat i dołączonej do tego jednej wysokiej raty na koniec okresu kredytowania. Banki w tym zakresie mają wiele ciekawych ofert specjalnie dopasowywanych do oczekiwań i możliwości klientów.

Zasady, na jakich funkcjonują kredyty balonowe

Ponadto kredyty balonowe w dużej mierze wykorzystywane są po to, by kredytobiorca mógł wykazać się lepszą zdolnością kredytową. Zazwyczaj w tej sytuacji jest ona wyliczana od kwoty, którą należy zapłacić w okresie kredytowania. Przedstawiając to na przykładzie można uznać, że przy kredycie balonowym na 300tys. zł i 20% wartości raty balonowej, zdolność kredytowa klienta nie jest oblicza na kwoty 300 tys. zł, ale dla sumy pozostałej po odjęciu największej raty, w tym przypadku dla 240 tys. zł. Niemniej jednak kredyt balonowy z pewnością sprawdzi się u kredytobiorców, którzy mają znaczne oszczędności albo wiedzą, że mogą pozwolić sobie na zapłacenie większej raty na koniec okres kredytowania.

Inną formą zaciągnięcia kredytu balonowego jest kredyt 50/50 i ten spłacany w formie trzyczęściowej. Przy wyborze tego rodzaju kredytu, kredytobiorca zobowiązany jest do dokonania odpowiednio dwóch lub trzech wpłat do banku, co zwykle zastępuje zwykle rozumiane raty kredytowe.

Z kolei jeśli mowa o okresie kredytowania, to w przypadku opcji dwuczęściowej spłaty, kredytobiorca na początku wpłaca 50% wartości zakupu danego przedmiotu, co traktowane jest w kategoriach wkładu własnego, a kolejna część najczęściej zostaje wpłacona dopiero po upływie 12 miesięcy. Oprocentowanie natomiast ustalane są w sposób indywidualny przy czym banki zazwyczaj decydują się na wprowadzenie jednorazowej prowizji zamiast naliczania odsetek.

Niestety kredyty balonowe wiążą się również z ograniczeniami. Przede wszystkim dostępne są zazwyczaj wyłącznie u dealerów samochodowych lub w współpracujących z nimi bankach samochodowych, co zdecydowanie zawęża grupę potencjalnych odbiorów podobnych ofert. Co więcej nie dotyczą wszystkich samochodów, a jedynie wybranych modeli aut, do tego przeważnie takich, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów.

Poza tym pożądane jest, by kupowany samochodów również spełniał określone wymogi. Jeśli natomiast chodzi o wymogi w stosunku do klientów, to nie są one jakoś szczególnie wygórowane. Ważną kwestią jest to, że kredyt balonowy jest przeznaczony dla wszystkich, a więc nie ma znaczenia czy kupujący to osoba fizyczna, czy może przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą. Co więcej do sfinalizowania umowy wystarczą podstawowe dokumenty, jak dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach.

Zobacz również czym jest pożyczka pod zastaw samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *