Kredyt na samochód służbowy czy leasing? Co się bardziej opłaca?

Funkcjonowanie wielu firm wymaga posiadania odpowiedniej floty samochodowej. W niektórych przypadkach z aut korzysta się nieregularnie, w innych są one używane do codziennej pracy. Warto więc zadbać o to, by firma dysponowała dobrymi i sprawnymi samochodami.

Kupno samochodu dla firmy to spore wyzwanie. Po pierwsze, trzeba wybrać konkretny model czy markę, po drugie – zdecydować, w jaki sposób zakup zostanie sfinansowany. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, do wyboru mamy dwie możliwości – kredyt samochodowy lub leasing. O tym, które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne, trudno rozważać. Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety, dlatego za każdym razem należy podejmować decyzję w zależności od indywidualnych potrzeb.

Jakie są różnice między kredytem a leasingiem?

Kredyt samochodowy to produkt finansowy, który pokrywa sto procent zakupu auta. Jest on celowy i można go wykorzystać jedynie na kupno samochodu. Koszty takiego kredytu są różne w zależności od tego, na jaki samochód się decydujemy, czy jest on nowy czy używany. Maksymalny okres kredytowania to 10 lat. Po zakończeniu spłacania rat samochód staje się własnością kredytobiorcy.

W przypadku leasingu, krótszy jest czas jego trwania, gdyż maksymalnie 5 lat. Leasingodawca za odpowiednią, comiesięczną opłatą udostępnia leasingobiorcy auto. Sporą zaletą leasingu jest fakt, że koszty naprawy auta można przerzucić na leasingodawcę, jeśli usterki pojawiły się nie z winy użytkownika auta. Jeśli jednak umowa nie jest zawarta z opcją wykupu, nawet po jej zakończeniu auto nadal jest własnością leasingodawcy. W przypadku firm, które chcą mieć auto na własność, lepszym rozwiązaniem jest więc kredyt samochodowy. Dużą zaletą leasingu jest natomiast fakt, że jego koszt można sobie wrzucić w koszty prowadzenia działalności, jeśli auto jest wykorzystywane w celach zarobkowych.

Ciekawe opcje w firmach pozabankowych

Samochód można kupić nie tylko w ramach kredytu, ale również za środki uzyskane z pożyczki. Firmy pozabankowe, które oferują popularne chwilówki od lat 18, mają również w swojej ofercie pożyczki długoterminowe na dosyć wysokie kwoty, a ich spłatę można rozłożyć na dogodną liczbę rat. Dzięki temu comiesięczna spłata nie jest nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Ze środków uzyskanych w ramach pożyczki można bez problemu kupić nowe lub używane auto.

Niektóre firmy pozabankowe mają również pożyczki dedykowane przedsiębiorcom. Są to już bardzo poważne kwoty, które można wykorzystać na inwestycję, a także na sfinansowanie zakupu floty samochodowej. Jeśli samochody faktycznie są potrzebne do pracy i przynoszą zyski, taka inwestycja jest jak najbardziej wskazana i słuszna. Przed wybraniem konkretnej oferty pożyczki zawsze jednak warto zrobić dokładną analizę firmowego budżetu, aby upewnić się, że pożyczka nie będzie nadmiernym obciążenie. Największym problemem wielu dzisiejszych firm jest bowiem nadmierne zakredytowanie i problem z terminowym regulowaniem comiesięcznych płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *