Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

76867564w34

Oferta produktów kredytowych jest bardzo spora. Można wybierać wśród kredytów hipotecznych, konsolidacyjnych, remontowych, konsumpcyjnych… Jaką formę kredytowania jednak wybrać, chcąc kupić samochód? Opcje są dwie – kredyt samochodowy lub gotówkowy.

Kredyt samochodowy

Chcąc zakupić nowy pojazd wprost z salonu, lepiej jest wybrać kredyt samochodowy. Najważniejszym powodem są niższe odsetki, które wynoszą około 7 proc. w skali roku. Nowy samochód to większy wydatek, dlatego łączna kwota odsetek może być zatrważająca w przypadku kredytu gotówkowego, gdzie średnie oprocentowanie wynosi około 30 proc. Kolejnym argumentem jest możliwość skorzystania z atrakcyjniejszych warunków. Bardzo często dealerzy mają podpisane umowy z konkretnymi bankami, które mogą zaoferować lepsze warunki niż normalnie. Czasem można spotkać się z ubezpieczeniem w cenie albo ciekawymi pakietami, pozwalającymi na darmowe skorzystanie z usług mechanika. Niestety, kredyt samochodowy ma również swoje wady.

Podstawową jest liczba i ilość formalności. Oprocentowanie jest niższe, gdyż bank posiada dodatkowe zabezpieczenie właśnie w postaci nowo zakupionego pojazdu. Całościowe koszty ubezpieczeń również będą o wiele wyższe, gdyż klient zostanie zmuszony do zakupu różnego rodzaju ubezpieczeń, takich jak autocasco i to w pakiecie pełnym. Wydaje się oczywiste, że bank chce mieć gwarancję spłaty zobowiązania nawet w przypadku całkowitego zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Cała procedura starania się o ten rodzaj kredytu musi rozpocząć się od poszukiwania samochodu, a dopiero później formy jego sfinansowania. W efekcie może się okazać, że bank wyda decyzję odmowną na samochód, który już został wybrany.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest najbardziej elastycznym produktem finansowym tego typu. Nikogo nie obchodzi cel, na który przeznaczone zostaną pieniądze, ale za ten przywilej trzeba zapłacić większymi odsetkami. To jest również najlepsza metoda na zakup auta używanego. Z reguły bank nie udzieli kredytu samochodowego na pojazd, który po spłacie będzie miał więcej niż 10 lat. Wybierając siedmioletni okres kredytowania, nie możemy więc kupić auta, które ma więcej niż 3 lata. Nie ma także przymusu wykupywania drogich ubezpieczeń na każdą okazję.

Ewentualne koszty ponosi się samemu. W przypadku kradzieży lub zniszczenia, trzeba liczyć się z dalszą koniecznością spłaty zobowiązania. Logiczne jest więc, że nie trzeba najpierw wybierać samochodu. Otrzymane z banku pieniądze można trzymać na koncie do czasu znalezienia okazji kupna wymarzonego samochodu. Bez znaczenia jest model czy rocznik wybranego pojazdu. Pieniądze są przeznaczone na co tylko chcemy.

Porównanie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie przeanalizować naszą indywidualną sytuację finansową, a także zdolność kredytową. Do zalet kredytów samochodowych należy na pewno bardzo niskie oprocentowanie i bogaty wybór produktów. Niektóre marki samochodów posiadają nawet własne banki, tak jak Volkswagen. Niestety, ilość zabezpieczeń jest bardzo spora. W przypadku jakichkolwiek problemów z płatnościami, bank przejmuje samochód, gdyż jest jego współwłaścicielem do czasu spłaty zobowiązania. Nie można także zmienić już zdania dotyczącego modelu samochodu, a sama procedura jest długa i konieczne jest przedstawianie wielu dokumentów. Kredyt gotówkowy jest droższy, ale taka jest cena za elastyczność i dowolność celu. Samochód od samego początku jest naszą własnością, bez problemu można zmieniać zdanie dotyczące modelu czy wyposażenia. Sama procedura również jest mniej skomplikowana.

Czasem wystarczy zwykłe zaświadczenie o dochodach i dowód osobisty. Dodatkowo, w ten sposób można sfinansować każde auto, a nie tylko te fabrycznie nowe. Nie potrzeba także wpłaty własnej, która często jest konieczna w przypadku kredytów samochodowych. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także zdolności kredytowej. Wnioskując o tę samą kwotę, o wiele łatwiej jest otrzymać kredyt samochodowy, zarówno dzięki niższemu oprocentowaniu, jak i zabezpieczeniu w postaci pojazdu.

Sprawdź również czym są https://chwilowkiok.pl/chwilowka-na-dowod/ podczas kredytu samochodowego

3 komentarze “Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?”

  1. Mając własny dom, można wziąć na niego kredyt hipoteczny. Ktoś może się zapytać, po co? Ano po to, aby np. kupić sobie dobre auto. Zresztą, na “hipotekę” można dostać niezłą gotówkę. W końcu dom, to jakby zamrożone aktywa, które można wykorzystać. Tylko trzeba wiedzieć, gdzie ten kredyt wziąć. Tutaj info jak wybrać kredyt hipoteczny. Przy dobrym kredycie, można nawet pokusić się wyremontować własny dom, lub go nawet rozbudować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *