Kredyt samochodowy – czy niższa rata faktycznie nią jest?

Niższa miesięczna rata kredytu samochodowego nie zawsze oznacza, że ​​oszczędzasz pieniądze. Oto, jak działają kredyty samochodowe.

Zakup samochodu oznacza zazwyczaj zaciągnięcie kredytu samochodowego. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania nowego pojazdu, prawdopodobnie spędziłeś dużo czasu na badaniu różnych modeli samochodu, ale czy dobrze rozumiesz, jak działają kredyty samochodowe? Kiedy zaciągasz kredyt samochodowy od instytucji finansowej, otrzymujesz pieniądze w formie ryczałtu, a następnie spłacasz je (wraz z odsetkami) w określonym czasie. To, ile pożyczasz, ile czasu poświęcasz na spłatę, a także oprocentowanie – wszystko wpływa na wielkość Twojej miesięcznej płatności. Oto główne czynniki, które wpływają zarówno na miesięczną płatność, jak i całkowitą kwotę, jaką zapłacisz za pożyczkę:

  • Kwota pożyczki. Może to być znacznie mniej niż wartość samochodu, w zależności od tego, czy wpłacasz część kwoty i czy chodzi o samochód używany.

  • Roczna stopa procentowa. Zwykle określane jako APR, jest to efektywna stopa procentowa, którą płacisz z pożyczki.

  • Okres pożyczki. Jest to ilość czasu, którą musisz spłacić, zazwyczaj 36-72 miesięcy.

Jak te 3 czynniki wpływają na miesięczną płatność?

Niższa miesięczna rata zawsze brzmi dobrze, ale ważne jest, aby spojrzeć na większy obraz finansowy: ta niższa płatność może również oznaczać, że płacisz więcej za samochód przez cały okres trwania pożyczki. Zobaczmy, jak dostosowanie każdego z 3 czynników może wpłynąć na miesięczną płatność:

Niższa kwota pożyczki. Załóżmy, że rozważasz pożyczkę samochodową o wartości 25 000 zł, ale dokonujesz 2000 zł zaliczki lub negocjujesz cenę samochodu o 2000 zł Twoja kwota pożyczki staje się 23 000 zł co pozwala zaoszczędzić 44,27 zł miesięcznie (przy założeniu 3,00% rocznej stopy procentowej i 4-letniej).

Niższy APR. Weźmy na przykład tę samą pożyczkę samochodową o wartości 25 000 zł i załóżmy, że mamy 4-letni czas spłaty. Jedna instytucja finansowa oferuje 3,00% rocznej stopy procentowej, a druga oferuje 2,00% rocznej stopy procentowej. Biorąc niższy APR zaoszczędzisz 10,98 zł miesięcznie.

Dłuższy okres pożyczki. Przedłużenie pożyczki o wartości 25 000 zł z 4 lat do 5 lat (przy założeniu 3,00% rocznej stopy procentowej) obniża miesięczną wypłatę o 104,14 zł, ale w efekcie zapłacisz 391,85 zł więcej odsetek w okresie trwania pożyczki.

Skorzystaj z kalkulatora pożyczek samochodowycha, aby skorygować liczby i zobaczyć, w jaki sposób różnice w wysokości kwoty kredytu, RRSO i terminie pożyczki mogą wpłynąć na twoją miesięczną płatność.

W jaki sposób niższa miesięczna rata może Cię kosztować więcej?

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrozumienia, w jaki sposób działają kredyty samochodowe, jest związek między okresem kredytowania a oprocentowaniem, które płacisz. Dłuższy okres pożyczki może znacznie obniżyć miesięczne płatności, ale oznacza to również, że płacisz więcej odsetek. Przed podjęciem decyzji zważ wszystkie czynniki, bo może się skończyć na problemach finansowych, choć wszystko na początku wyglądało tak atrakcyjnie. Jeśli jednak już wpadłeś w kłopoty pamiętaj, że można liczyć na wsparcie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *