Uraz kręgosłupa w wypadku? Być może potrzebna będzie Ci wertebroplastyka.

Wertebroplastyka to zabieg polegający na wstrzyknięciu specjalnego materiału w złamany krąg – w celu złagodzenia bólu kręgosłupa i przywrócenia mobilności, jednak nie wszystkie osoby ze złamanymi kręgami są kandydatami do zabiegu. Niektóre badania sugerują również, że wertebroplastyka zapewnia niewielkie korzyści w porównaniu z bardziej konserwatywnym podejściem, które może obejmować:

-Odpoczynek w łóżku
-Przeciwbólowe środki
-Środki zwiotczające mięśnie
-Ortezy pleców
-Fizykoterapia

Pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem o ryzyku i korzyściach z wertebroplastyki. Niektórzy lekarze mogą zalecić zabieg, jeśli:

Tradycyjne metody leczenia złamanego kręgu lub bólu pleców zawodzą
Cierpisz na silny lub długotrwały ból lub unieruchomienie
Złamanie kręgu doprowadziło do poważniejszych powikłań, w tym: zakrzepicy żył głębokich, przyspieszenia osteoporozy, problemów z oddychaniem, utraty wzrostu oraz problemów emocjonalnych lub społecznych.

Ryzyko wertebroplastyki

Wertebroplastyka jest ogólnie dobrze tolerowana, z powikłaniami zwykle niewielkimi i występującymi z częstością od 1% do 3%. Ale pacjenci mogą być narażeni na takie zagrożenia, jak:
-Krwotok,
-Utrata krwi
-Złamania żeber lub innych pobliskich kości
-Gorączka
Podrażnienie korzenia nerwu
-Zakażenie

Wertebroplastyka może nasilać ból przez kilka godzin podczas utwardzania substancji, ale zdarza się to rzadko i nie trwa długo. Możesz być narażony na inne ryzyko w zależności od twojego konkretnego stanu, więc porozmawiaj wcześniej z lekarzem o wszelkich obawach.

Jak działa wertebroplastyka?

Twój lekarz prawdopodobnie zleci prześwietlenie, przeprowadzi pełną historię medyczną i przeprowadzi badanie fizykalne, aby określić dokładną lokalizację i charakter bólu związanego z kręgami. Twój lekarz może również zastosować obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego lub tomografię komputerową (skan CT lub CAT). Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach na receptę i bez recepty oraz wszelkich suplementach ziołowych, które przyjmujesz.

Należy poinformować lekarza, jeśli w przeszłości występowały u Ciebie zaburzenia krzepnięcia krwi lub jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew), aspirynę lub inne leki wpływające na krzepnięcie krwi.

W trakcie zabiegu lekarz zapewnia lek uspokajający, który pomaga zrelaksować się i zachować spokój podczas zabiegu lub znieczulenie ogólne w przypadku silnego bólu. Wykorzystuje ciągłe promieniowanie rentgenowskie, aby wprowadzić igłę do złamanego kręgu, chroniąc ciało przed promieniowaniem. Powoli wstrzykuje substancję do kręgu. W zależności od tego, jak dostanie się do kręgu, lekarz może zastosować drugi zastrzyk, aby go całkowicie wypełnić.

Po zabiegu prawdopodobnie będziesz leżeć na plecach przez 1 godzinę, aż substancja stwardnieje. Prawdopodobnie pozostaniesz w pokoju obserwacyjnym przez dodatkowe 1 do 2 godzin. Uśmierzenie bólu może wystąpić prawie natychmiast po zabiegu, ale może to potrwać do 72 godzin. Twój lekarz może zapewnić dostępne bez recepty leki przeciwbólowe na tymczasowy dyskomfort.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *