Kupiłeś samochód firmowy z wadą ukrytą? Gdzie szukać pomocy?

Kupno samochodu to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Im więcej wydajemy na auto, tym bardziej stresujemy się w momencie zakupu. Bez względu na to, czy kupujemy samochód nowy czy używany, zawsze warto mieć pod ręką doświadczoną osobę, która zna się na autach. Może się bowiem okazać, że sprzedawca chce nam wcisnąć auto, które nie do końca będzie spełniać nasze oczekiwania.

Kupno samochodu, który na pierwszy rzut oka i po dokładnym sprawdzeniu wydaje się w porządku, nie oznacza, że nie pojawią się w nim problemy w przyszłości. Zdarza się, że auta mają wady ukryte, których nie widać, a które stopniowo wychodzą podczas codziennego eksploatowania samochodu. Zdarza się i tak, że sprzedawca musiał bardzo dobrze wiedzieć o wadzie czy usterce, ale zataił ją w umowie kupna sprzedaży i w żaden sposób nie poinformował kupującego o jej istnieniu. Jest to w dużej mierze oczywiste, gdyż wtedy musiałby opuścić cenę lub liczyć się z tym, że kupujący straci zainteresowanie samochodem.

Wada w aucie – i co dalej?

Jeśli w nowo zakupionym samochodzie odkryjemy usterkę, o której sprzedający ewidentnie musiał wiedzieć, trzeba jak najszybciej zacząć działać. Jeśli osoba, która sprzedała auto, nie będzie zainteresowana żadną rozmową, konieczne będzie wejście na drogę prawną. Niezbędny będzie prawnik, który pomoże złożyć w sądzie odpowiednie dokumenty i poprowadzi sprawę, której celem będzie albo naprawa usterki albo unieważnienie umowy kupna sprzedaży. Najczęściej w takich spornych sprawach powoływani są biegli rzeczoznawcy samochodowi, którzy oceniają, czy faktycznie usterka istniała już w momencie sprzedaży samochodu, czy może pojawiła się dopiero w trakcie eksploatowania u nowego właściciela. Takie sprawy ciągną się często dosyć długo, jednak nie warto odpuszczać. Chodzi przecież o ochronę naszych własnych interesów i przede wszystkim pieniędzy, które wydaliśmy na samochód nie spełniający naszych oczekiwań.

Poszukiwanie dobrego prawnika

Jeśli mamy problem po zakupie auta, warto od razu szukać prawnika, który ma doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Sprawdzony adwokat rodzinny gdynia lub fachowiec od prawa karnego może być niezbyt dobrym pomysłem w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zupełnie inną dziedziną prawa. Warto więc szukać przede wszystkim takiego adwokata, który ma doświadczenie w podobnych sprawach. Najlepiej skorzystać z opinii osób, które już miały do czynienia zarówno z podobną sprawą, jak i z dobrym prawnikiem, który tę sprawę wygrał. Wtedy można mieć pewność, że sprawa, nawet jeśli będzie ciągnęła się przez dłuższy czas, jest do wygrania. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z forów motoryzacyjnych czy portali, na których sprzedawane są auta. Ich użytkownicy z pewnością spotkali się z podobnymi problemami i są w stanie doradzić zarówno sposób postępowania z nieuczciwym sprzedawcą, jak i dobrego prawnika, który zna się w tej materii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *