Zakup auta używanego to poważna inwestycja. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie auta z rynku wtórnego? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule
Zarówno samochody nowe, jak i używane mają swoje wady i zalety. Warto je poznać, aby sprawdzić, czy ostatecznie chcemy kupić auto używane. Jeśli podejmiemy decyzję, kupujmy z głową. Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego? Stworzone przez nas kompendium wiedzy pomoże wybrać samochód idealny.
Auto używane – jak kupić, na co zwrócić uwagę
Wiele osób wciąż zastanawia się, dlaczego w Polsce nadal więcej kupuje się samochodów używanych. Wydawałoby się, że coraz wyższe wynagrodzenie minimalne, dodatkowe źródła dochodu i wciąż bogacące się społeczeństwo sprawiają, że coraz większa część z nas powinna jeździć autami prosto z salonu. Tymczasem ilość sprowadzanych do Polski używanych aut liczona jest w setkach tysięcy. Handlarze sprowadzają samochody powypadkowe i zdezelowane, które tylko jakimś cudem wyglądają atrakcyjnie. Nawet rynek lokalny wypełniony jest pojazdami, które miały przynajmniej kilku właścicieli i już dawno osiągnęły pełnoletność. Pewien procent aut na rynku wtórnym to samochody pochodzące z kradzieży, z przebitymi numerami, podrobionymi dokumentami, niewielkimi przeróbkami.
Dlatego tak ważne jest kupowanie pojazdów z rozwagą i pewną wiedzą, które pozwolą wybrać samochód legalny i dobry, choć nie pierwszej nowości, a przy tym w sam raz na naszą kieszeń.
Dlaczego kupujemy samochody używane?
Jak mówi Andrzej Baron, analityk rynku motoryzacyjnego – Jeśli mamy pieniądze lub ustabilizowaną sytuację zawodową i bez żadnego problemu stać nas na spłatę kredytu, to można pokusić się o samochód nowy. Trzeba pamiętać jednak o tym, że nowy samochód musi przechodzić przeglądy gwarancyjne w autoryzowanych warsztatach, które też nie są tanie.
Na tym koszta się nie kończą. Na auto kupione na raty trzeba mieć pełne ubezpieczenie OC i AC. Dodatkowo nowe samochody najszybciej tracą na swojej wartości wyjściowej. Samo wyjechanie z salonu powoduje, że wartość naszego samochodu spada nawet o kilkanaście procent.
Takiej zależności nie ma w przypadku samochodów używanych. Co prawda zakup auta używanego jest zawsze obarczony możliwością późniejszego wykrycia wad ukrytych, niejasności prawnych czy mechanicznych uszkodzeń powypadkowych samochodu, ale to wciąż opłacalna inwestycja. Jej największą zaletą jest stosunkowa niska cena. Podstawowa wersja auta salonowego to praktycznie limuzyna znanej firmy w ofercie aut z drugiej ręki. – Samochody używane nie tracą też tak szybko na wartości, no i możemy się ze sprzedawcą targować – mówi Andrzej Baron. – Za to, statystycznie rzecz biorąc, częściej się psują.
Przyjrzyjmy się zatem 6 zaletom samochodów nowych i używanych
Zalety nowych samochodów
Naprawy gwarancyjne i przeglądy w autoryzowanych warsztatach.
To daje przynajmniej kilka lat komfortu, podczas których wszelkie uszkodzenia samochodu naprawiane są bezkosztowo. Dodatkowo nowe samochody psują się rzadko, więc obowiązuje nas praktycznie jedynie przegląd okresowy – wymagany gwarancją.
Podwyższone bezpieczeństwo
Producenci starają się sprostać coraz wyższym wymaganiom dotyczącym wytrzymałości aut. Podwyższają jakość karoserii, dodają innowacyjne udogodnienia, zwiększają bezpieczeństwo jazdy i wydajność samochodu. Dodatkowo przed zakupem każdy element możemy skonfigurować według własnych potrzeb.
Samochód jest dopasowany pod każdym względem
Zakup samochodu od dealera daje możliwość całkowitego dopasowania auta pod własne potrzeby. Wybiera się nie tylko kolor, moc silnika, dodatkowe opcje podwyższające bezpieczeństwo, alarm multimedia, ale również wygląd kół czy dodatki podwyższające komfort jazdy.
Samochód z salonu ma najnowsze rozwiązania techniczne
Nowe samochody idą z duchem czasu i nadążają za pędzącym rozwojem technologii. Są więc wyposażone w najnowsze zdobycze techniki. To oznacza nie tylko najnowszą generację produktu, ale również większy komfort jazdy.
Ekonomiczna eksploatacja
Nowy samochód wiąże się w wysoką wydajnością oraz niskim zużyciem paliwa. Nie psuje się często, a jego naprawa gwarancyjna jest bezpłatna.
Nowe auto to prestiż
Dyrektor przedsiębiorstwa, właściciel firmy, deweloper czy każda osoba, której renoma zależy – między innymi – od dopracowanego wizerunku, powinna jeździć nowym samochodem. To podnosi prestiż, stawia nas w oczach innych w pozycji człowieka sukcesu i zachęca do współpracy. To coś, na co uwagę zwrócić powinien nawet mały przedsiębiorca
Zalety aut używanych
Niska cena
Kupując auto 2–3 letnie, możemy czuć się wygranymi. Samochód wciąż jest stosunkowo nowy, a jednocześnie kosztuje ok. 50 – 60 % mniej niż auto salonowe.
Samochód ekskluzywny w cenie auta nowego miejskiego
Jak już wspomnieliśmy, nowe samochody tracą na wartości w niezwykle szybkim tempie. Są więc stosunkowo drogie, nawet gdy porównamy jedynie wersje podstawowe. W cenie nowego, miejskiego, niewielkiego auta bez dodatków można kupić duże – nierzadko prestiżowe – auto używane.
Duży wybór aut
W interesującej, osiągalnej dla każdego cenie, często moglibyśmy kupić jedynie połowę auta nowego. W tej samej kwocie, wśród aut używanych, mamy bogaty wybór modeli i marek, które posłużą nam przynajmniej kilka lat, nawet podczas bardzo intensywnej jazdy.
Wypróbowane
Kupując samochód używany, mamy pewność, że sprawdził się już na niejednym kilometrze. Opinie o danym modelu, które łatwo można przeczytać w internecie, są wynikiem testów innych kierowców. Nie musimy więc wszystkiego sprawdzać na własnej skórze.
Atrakcyjna cena ubezpieczenia
Ubezpieczenie samochodów używanych kosztuje znacząco mniej.
Niższe koszty napraw
Aut używanych nie trzeba naprawiać w drogich, autoryzowanych serwisach. Ponadto części do samochodów używanych są łatwiej dostępne a sami mechanicy posiadają większe doświadczenie. Auto możemy więc naprawić szybciej, łatwiej i taniej.
Na co zwracać uwagę przy kupnie samochodów używanych?
Używane auto można kupić w komisach samochodowych, na giełdzie, na aukcji internetowej, w serwisie lokalnym, przez ogłoszenie w prasie lub z polecenia. Niestety, w każdym z tych miejsc możemy kupić pojazd wadliwy.
Na co zwrócić uwagę, aby nie skazywać się na dodatkowe wydatki?
Stan karoserii – rdzewienie, ślady „bicia”, podejrzenie użycia szpachli, nierówności itd. mogą świadczyć o zatuszowaniu wad pojazdu lub jego powypadkowej historii.
Stan szyb -pęknięcia, a nawet drobne zarysowania szyb mogą nasuwać podejrzenia, że samochód brał udział w stłuczce.
Wygląd wnętrza bagażnika – nienaturalnie duże przestrzenie między błotnikiem a maską, rozłączone blachy pod wyściółką bagażnika czy wyprawki lakiernicze przy zderzaku mogą być dowodem na rozbity podczas wypadku tył.
Jakość pracy silnika, jego czystość i ogólny wygląd – podejrzenia mogą wzbudzić zarówno wycieki oleju, jak i podejrzanie czysty silnik. Jeśli z rury wydechowej wylatuje niebieski dym, oznacza to, że silnik jest wyeksploatowany. Nieodpowiednie poziomy płynów mogą świadczyć o dużej podatności na uszkodzenia. Pamiętaj: silnik odpalany “na zimno” jest znacznie bardziej wiarygodny, niż po wcześniejszym rozgrzaniu.
Rodzaj instalacji gazowej oraz sprawność jej działania – po odpaleniu silnika warto przełączyć kilkakrotnie paliwa, by sprawdzić, czy nie występują jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy instalacji.
Stan techniczny zawieszenia -warto sprawdzić stan amortyzatorów, naciskając na karoserię nad kołami. Mocno wyeksploatowane amortyzatory sprawią, że samochód zacznie się bujać. Luzy w kierownicy mogą być maksymalnie na 3 palce – większe odchylenie może świadczyć o konieczności wymiany układu kierowniczego.
Stan hamulców oraz niezawodność ich działania – sprawdzać trzeba zarówno hamulec nożny, jak i ręczny.
Jakość opon, bieżnika, a nawet śrub mocujących – opony świadczą o intensywności użytkowania pojazdu. Warto porównać ich wygląd ze wskazaniami licznika, aby sprawdzić, czy nie był przekręcany.
Akumulator – data produkcji akumulatora świadczy o jego jakości – im nowszy, tym lepszy.
Rodzaj i stan dodatkowego wyposażenia – niedziałająca klimatyzacja to koszt ok. 1000 zł. Elektryczne szyby, ABS, obecność poduszek powietrznych, działający klakson, bezpieczniki, kierunkowskazy, światła, a nawet radio powinny działać prawidłowo. Ich uszkodzenie nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale może również świadczyć o wypadkowej przeszłości samochodu.
Stan licznika – również porównując wygląd samochodu z odczytem dotyczącym przebiegu.
Widoczne ślady użytkowania wewnątrz i zewnątrz samochodu – często zbyt wyczyszczony samochód może świadczyć o próbie zatuszowania mniejszych lub większych wad. Zalecamy czujność!
Ogólny wygląd – zaniedbany samochód może szybko zacząć się “sypać”.
Przegląd i ubezpieczenie – często „wychodzące” przeglądy mogą świadczyć o utrudnionym uzyskaniu kolejnych zezwoleń na poruszanie się autem.
Sposób rozmowy sprzedającego – zbytnie zniecierpliwienie, oznaki zdenerwowania czy nerwowe rozglądanie się może świadczyć o nieczystych intencjach sprzedawcy.
Dokumenty – choć może się tow wydawać oczywiste, przypominamy, że do wglądu powinniśmy otrzymać kartę pojazdu, wszelkie dokumenty dotyczące przeglądów, ubezpieczeń, a nawet umowę kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem.
Okazje czynią złodzieja
Znane powiedzenie trzeba mieć w pamięci szczególnie podczas zakupu używanego samochodu. Wyjątkowo korzystna cena powinna być dla nas ostrzeżeniem, że z pojazdem może być coś nie tak. Może to wynikać m.in. z ukrytych wad, nielegalnego pochodzenia czy nieprawidłowej dokumentacji. Miejmy się na baczności szczególnie wtedy, gdy ktoś wyjątkowo spieszy się ze sprzedażą samochodu lub oferuje cenę np. w wysokości 60% wartości rynkowej.
Nie kupuj auta na ładne oczy
Inwestycja w samochód to poważny wydatek – nie można więc kupować kota w worku. Jazda próbna to podstawa! Nawet podczas krótkiej przejażdżki (najlepiej z innym, wprawnym kierowcą lub mechanikiem) możemy wykryć szereg wad, których nie zauważymy jedynie podczas suchego odpalenia silnika – np. podejrzane dźwięki, złe prowadzenie kierownicy, nieprawidłowo działające liczniki lub ogrzewanie.
Oprócz jazdy próbnej powinniśmy również złożyć wizytę mechanikowi (koniecznie wskazanemu przez kupującego) oraz sprawdzić numer VIN w bazach danych.
Co jeśli już podpisaliśmy umowę?
Samo podpisanie umowy i zabranie kluczyków nie oznacza udanego zakończenia transakcji. Po zakupie kupujący powinien otrzymać:
- dowód rejestracyjny
- polisę ubezpieczeniową
- książkę serwisową z przeglądami
- kartę pojazdu
- instrukcję obsługi zakupionego samochodu
- dwa komplety kluczyków.
Sam zakup nie jest końcem przygotowań do użytkowania pojazdu. Nie możemy zapomnieć również o nowym, ważnym OC i wypowiedzeniu starej polisy, odwiedzinach w Urzędzie Skarbowym czy przerejestrowaniu samochodu
Warto również zadbać o skonstruowanie dobrej umowy, w której w ramach rękojmi sprzedający zobowiąże się do poniesienia odpowiedzialności za ukryte wady samochodu. To szczególnie ważne przy dochodzeniu swoich praw.
Pamiętaj: nie ma się co śpieszyć! Tylko staranny wybór używanego samochodu i dokładnie przeprowadzona transakcja zagwarantuje nam inwestycję, z której będziemy zadowoleni jeszcze przez długie lata.
Darek Koza
Zamiast za kierownicą, zaczął popisywać się przed klawiaturą. Obrał drogę jako redaktor bloga Automator.pl, gdyż potrafi się bezpiecznie wykręcić nawet z najbardziej śliskiego tematu bez żadnej szkody dla siebie, czy innych użytkowników. Czasu za kółkiem nigdy nie uważa za stracony, niezależnie gdzie by dojechał.
Auto z salonu to dosc spory wydatek a jak sie dobrze poszuka to mozna znalezc calkiem nowe w duzo nizszej cenie i fajnym stanie. U mnie tak bylo, peugeot stan bardzo dobry…ale wizualnie. Dwa miesiace sie nacieszylem i zaczelo sie psuc. Na szczescie, panowie z automobile torino z Konina zajeli sie moim autem i za calkiem dobra cene naprawili wszystko dokladnie.
też do nich jeżdżę, ostatnio byłem na przeglądzie auta które kupiłem, okazało się że do wymiany było parę drobiazgów, świeca, linka do spryskiwacza i przedni reflektor. bardzo sprawnie to ogarnęli i wszystko wyszło super. Wiem, że mogę u nich spokojnie sprawdzić stan auta i w razie czego, zadbają by był gotowy w 100% do jazdy.
Ja miałem podobnie ale z Fiatem Pandą. Dobrze, że z Automobile Torino znają się na rzeczy i naprawili Pandę w 2 godziny 🙂
Czy według was opłaca się wziąć kredyt typu chwilówka na samochód? Szukają dostawcy pizzy w moim mieście ale muszę mieć własne auto. Kupię za 2-3 tys. z tego kredytu http://www.chwilowka24.org fiata pandę i się u nich zatrudnię. Mogę spłacić taki kredyt w 6 miesięcy. Ryzykować?