Kupujesz samochód z zagranicy? Jakie dokumenty musisz posiadać?

documents-of-the-car

Wśród Polaków bardzo często słychać o zakupie samochodu zza granicy. Ostatnimi czasy, z racji łatwości przewozu i elastyczności rynku. Jednak nawet przy najlepszej ofertowo okazji, nigdy pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o ważnych związanych z tym procedurach, a przede wszystkim – o dokumentach i związanych z nimi tłumaczeniach.

Ważne są pewne czynności, dzięki którym w naszym kraju możliwe jest legalne zarejestrowanie pojazdu. Warto poczytać na ten temat i przygotować się do tego procesu, aby był możliwe przyjemny i szybki.

Tłumaczenie dokumentów – tylko profesjonalne!

Większość tej procedury to papierkowe kwestie. Przede wszystkim chodzi o takie, związane z wnioskiem o rejestracje auta. Dostaje się je w języku obcym, dlatego przetłumaczenie ich na język polski w profesjonalny sposób jest absolutną koniecznością. Zwykle za tę przyjemność należy zapłacić około 100 złotych, dlatego jeśli jakieś biuro tłumaczeniowe będzie oferowało wyjątkowo atrakcyjną cenę na poziomie np. 30 zł – bądź czujny!

Jeśli chodzi o umowę kupna-sprzedaży pojazdu, zwykle mamy do czynienia z dwujęzycznym egzemplarzem, dlatego nie ma tutaj potrzeby tłumaczenia. Ważne jest również to, by pamiętać o konieczności skserowania zarówno oryginałów dokumentów, jak również ich tłumaczeń. Polecamy znów nie oszczędzać i powierzyć to zadanie tłumaczowi przysięgłemu, który poprzez podstemplowanie tegoż materiału pieczątką sprawi że to wszystko będzie bardziej legalne i wiarygodne. Ciekawą ofertę profesjonalnych tłumaczeń znaleźliśmy na stronie Tlumacz-in.pl

Kwestia badań technicznych

Badania techniczne to następny krok procesu. By zrobić to dobrze należy zwyczajnie odwiedzić stację kontroli pojazdów, dokonać przeglądu auta – dzięki czemu (czego wam życzymy) otrzymuje się odpowiednie zaświadczenie co do badania technicznego. Tutaj jest to kosz na poziomie mniej więcej 160 zł.

Akcyza

Opłacenie akcyzy to kolejna kwestia – opłatę należy uiścić w odpowiednim urzędzie celnym, a więc tym przypisanym do danego miejsca zamieszkania. Dzięki temu uzyska się odpowiednie poświadczenie.

By jednak móc tego dokonać trzeba przed odpowiednim urzędem przedłożyć następujące dokumenty:

– deklaracja uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U
– dokument zakupu samochodu
– dowód opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy
– dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE
– tłumaczenia wszystkich dokumentów
– dokument wyrejestrowania samochodu w kraju zakupu;
– zaświadczenie o badaniu technicznym;

Później czeka cię gwóźdź programu, a więc nieunikniona wizyta w urzędzie skarbowym. Masz 7 dni na uzyskanie zaświadczenia VAT-25, potwierdzające opłacenie podatku VAT – znów pora na wydanie kolejnych 160 zł.

To jeszcze nie koniec…

Teraz musisz wszystkie dokumenty złożyć w odpowiednim wydziale komunikacji. Będą to między innymi: wypełniony wniosek o rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy, dowód własności pojazdu, świadectwo wyrejestrowania pojazdu czy też zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o pozytywnym wyniku badania technicznego – ale nie tylko.

Najważniejsze jest uzbroić się w cierpliwość

2 komentarze “Kupujesz samochód z zagranicy? Jakie dokumenty musisz posiadać?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *