System przenośników jest niezbędnym elementem każdego zakładu produkcyjnego. Systemy przenośników pozwalają na zautomatyzowany i efektywny ruch materiałów i produktów, które w innym przypadku musiałyby być przenoszone ręcznie lub za pomocą elementów o średnim obciążeniu, które mogą pracować tylko przy obsłudze przez człowieka (np. Wózki widłowe).
Gdy zainstalowany jest system przenośników, wypadki zdarzają się dużo rzadziej, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że pracownicy zostaną zranieni przez przemieszczające się produkty lub ciężkie ładunki – w konsekwencji liczba uszkodzeń i uszkodzeń produktu jest również mniejsza. Generalnie dzięki takim rozwiązaniom jak https://primacon.pl/pl/24/przenosniki-rolkowe firmy stają się bardziej produktywne, ponieważ do wykonania tej samej czynności potrzeba mniej pracowników.
To samo dotyczy starych systemów przenośników, które są modernizowane lub zastępowane nowymi. Stosowanie silników i elementów aktywnych o wyższej sprawności energetycznej, dostosowywanie prędkości i wydajności linii do rzeczywistego przepływu produktów, obchodzenie się z produktem tak delikatnie, jak to możliwe, dodawanie elementów zwiększających bezpieczeństwo osobiste lub innych, które pozwalają szczegółowo mierzyć i kontrolować przepływ produktu wszystkie z nich są możliwymi środkami zwiększającymi produktywność i oszczędzającymi energię w obiektach.
Podstawowe aspekty przy wyborze systemu przenośników
Wybierając typ systemu przenośników, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Rozmiar i ciężar przenoszonych materiałów lub produktów, odległość do pokonania, projekt ruchu i jego cechy szczególne – wysokość, skręty, to jak delikatnie należy obchodzić się z niektórymi produktami, niezbędny przepływ materiałów, środki bezpieczeństwa dla ludzi lub identyfikowalność systemu to tylko niektóre z aspektów, które należy wziąć pod uwagę.
Niektóre popularne typy systemów przenośników: przenośniki do średnich obciążeń
Bardzo często stosowany w przemyśle spożywczym w postaci przenośników modułowych, z taśmami umożliwiającymi wykonywanie krzywizn, dostosowywaniem się do procesów i produktów, bardzo prostą konserwacją i wymianą. Powszechną praktyką w tej branży jest wykonanie ram ze stali nierdzewnej, profili aluminiowych.
Jest to bardzo rozległa dziedzina, mająca zastosowanie również w wielu innych gałęziach przemysłu, gdzie możemy przystosować przenośniki, których taśma układa się na łożu płytowym (zwykle PCV), wraz z kątami łuków 45º lub 90º, napędzane przenośniki rolkowe z łańcuchami schodkowymi i wiele innych.
W przypadku transportu na duże odległości już inne przenośniki mogą pomóc osiągnąć duże odległości i dostosować się do topograficznej linii terenu, nawet do zakrzywionych kątów na rzucie poziomym. Na przykład przenośniki ładujące w punkcie A i rozładowujące w punkcie B, łączące dwie maszyny w niezależne procesy lub po prostu odbierające gotowy produkt i dostarczający go na magazyn byłyby w tym miejscu najlepszym możliwym rozwiązaniem do wykorzystania.