Lakierowanie starych samochodów – czy ma sens?


Pielęgnacja samochodów i dbanie o dobrą kondycję lakieru to kwestia, która dotyczy nie tylko nowych samochodów, ale również tych, które czasy świetności mają już dawno za sobą. W starych autach tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na wszelkie procesy korozji, które pojawiają się na niezabezpieczonych elementach. Dzięki lakierowaniu i właściwej pielęgnacji można znacznie przedłużyć żywotność auta.

Lakierowanie samochodów jest istotne szczególnie wtedy, gdy lakier jest już mocno wyeksploatowany, auto było regularnie polerowane lub karoseria z wielu względów pozostawia wiele do życzenia. Bardzo często jest to kwestia wieloletnich zaniedbań w pielęgnacji i konserwacji auta. Niektórym kierowcom wydaje się, że wystarczy raz na jakiś czas pojechać na myjnię, aby auto wyglądało dobrze i było zabezpieczone przed uszkodzeniami wynikającymi ze zużywania się lakieru. W rzeczywistości jednak na lakier ma wpływ całe mnóstwo czynników – od promieniowania słonecznego i kwaśnych deszczy przez sól drogową aż po mycie na myjni przy użyciu dosyć mocnych szczotek. Po latach lakier może więc prezentować się na tyle fatalnie, że jedynym sposobem na przywrócenie karoserii dawnej świetności jest ponowne polakierowanie auta.

Nowa warstwa lakieru przywróci dawny wygląd

Lakierowanie starych samochodów to najlepszy sposób na to, by znów prezentowały się one tak samo dobrze, jak w czasach dawnej świetności. Po latach niezbyt dokładnego dbania o auto najczęściej karoseria pozostawia wiele do życzenia, a uszkodzenia mogą być na tyle duże, ze żadne doraźne środki nie spełnią swojego zadania. Aby polakierować stary samochód, warto znaleźć odpowiednich specjalistów, którzy specjalizują się w tego rodzaju pracach. Samodzielne działania, w celu obniżenia kosztów, raczej nie będą dobrym rozwiązaniem. Stare auto ze sporymi uszkodzeniami lakieru potrzebuje specjalistów z doświadczeniem, wiedzą, precyzją i umiejętnościami. W przeciwnym razie może się okazać, że po samodzielnym lakierowaniu auto będzie prezentowało się dużo gorzej niż w starej wersji lakieru.

Lepiej zapobiegać niż później lakierować

Aby uniknąć konieczności ponownego lakierowania starego auta, warto jest wyrobić w sobie wszelkie nawyki pielęgnacyjne i konserwujące. Auto powinno być regularnie myte, glinkowane, przyda się również woskowanie, które tworzy na karoserii warstwę ochronną. Dzięki temu lakier jest lepiej chroniony przed wszelkimi czynnikami niszczącymi, które mogą negatywnie wpływać na jego stan. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się również nakładanie trwałych powłok ochronnych wykonanych z dobrych, nowoczesnych materiałów, które pozwalają na wieloletnią ochronę i spokój, jeśli chodzi o wszelkie uszkodzenia lakieru. Do wyboru mamy powloki ceramiczne, kwarcowe, hybrydowe, a także wiele innych specjalistycznych rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Powłoki najczęściej wymagają profesjonalnego nałożenia, co wiąże się z wizytą w warsztacie czy firmie detailingowej, a także ze sporym wydatkiem. Przykładowo, nałożenie powłoki hybrydowej to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak jest to rozwiązanie warte swojej ceny – lakier jest w stu procentach chroniony, nie pojawiają się na nim zarysowania ani inne uszkodzenia, co pozwala na zaoszczędzenie sporych środków na pielęgnacji czy późniejszej renowacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *