Leczenie i pielęgnacja oczu – do jakiego specjalisty?

Nasz wzrok zależy od wizyty u odpowiedniego okulisty we właściwym czasie. Kiedy nadejdzie czas na „sprawdzenie oczu”, upewnij się, że spotykasz się z odpowiednim okulistą dostosowanym do Twoich potrzeb. Okuliści i optycy odgrywają ważną rolę w zapewnianiu konsumentom pielęgnacji oczu. Ale poziomy szkolenia i wiedzy są zupełnie inne dla każdego rodzaju specjalistów. Oto krótkie spojrzenie na trzy rodzaje osób świadczących usługi w placówkach takich jak klinika okulistyczna warszawa .

Okulista

Jest lekarzem lub osteopatą, który specjalizuje się w pielęgnacji oczu i wzroku. Okuliści różnią się od optometrystów i optyków poziomem wyszkolenia oraz tym, co mogą diagnozować i leczyć. Jako lekarz, który ukończył studia i co najmniej osiem lat dodatkowego szkolenia medycznego, okulista posiada uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza i chirurgii. Okulista:

  • diagnozuje i leczy wszystkie choroby oczu,
  • przeprowadza operacje oczu,
  • przepisuje i dopasowuje okulary i soczewki kontaktowe, aby korygować problemy ze wzrokiem.

Wielu okulistów jest również zaangażowanych w badania naukowe dotyczące przyczyn i sposobów leczenia chorób oczu i zaburzeń wzroku.

Podczas gdy okuliści są przeszkoleni w leczeniu wszystkich problemów i schorzeń oczu, niektórzy lekarze specjalizują się w określonej dziedzinie medycznej lub chirurgicznej pielęgnacji oczu. Ta osoba jest nazywana subspecjalistą. Zwykle kończy rok lub dwa dodatkowe, bardziej dogłębne szkolenie zwane stypendium w jednym z głównych obszarów specjalizacji, takich jak jaskra, siatkówka, rogówka, pediatria, neurologia i chirurgia plastyczna, a także inne. To dodatkowe szkolenie i wiedza przygotowuje okulistę do zajęcia się bardziej złożonymi lub specyficznymi stanami w określonych obszarach oka lub w określonych grupach pacjentów

Optometrysta

To pracownicy służby zdrowia, którzy zapewniają podstawową opiekę wzroku, od badań wzroku i korekcji po diagnostykę, leczenie zmian wzroku. Optometrysta nie jest lekarzem. Uzyskuje tytuł doktora optometrii po ukończeniu czterech lat szkoły optometrii, poprzedzonych co najmniej trzema lub więcej latami studiów. Posiadają uprawnienia do uprawiania optometrii, która polega przede wszystkim na wykonywaniu badań wzroku i testów wzroku, przepisywaniu i wydawaniu soczewek korekcyjnych, wykrywaniu pewnych nieprawidłowości w oku i przepisywaniu leków na określone choroby oczu.

Optyk

Optyk – technicy przeszkoleni w zakresie projektowania, weryfikacji i dopasowywania soczewek i oprawek okularowych, soczewek kontaktowych i innych urządzeń do korekcji wzroku. Korzystają z recept wystawionych przez okulistów lub optometrystów, ale nie badają wzroku ani nie wypisują recept na korekcję wzroku. Optycy nie mogą diagnozować ani leczyć chorób oczu.

Chroń swój wzrok.

Spotkaj się z odpowiednim okulistą we właściwym czasie Wszyscy jesteśmy zależni od naszego wzroku w sposób bardziej możliwy do zrealizowania. Bez zdrowego wzroku nasza zdolność do pracy, zabawy, prowadzenia pojazdów, a nawet rozpoznawania twarzy może ulec znacznemu pogorszeniu.

Polecamy:
Jak przebiega i na czym polega recykling samochodów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *