Jak legalnie sprzedać auto na części?

Twoje auto uczestniczyło w kolizji drogowej? Nie może być już dopuszczone do ruchu drogowego ze względu na powstałe zniszczenia? Naprawa samochodu przewyższa jego wartość? Nic straconego! Oprócz odszkodowania z ubezpieczenia możesz jeszcze skorzystać z opcji sprzedaży sprawnych części pojazdu.

Co zrobić ze starym, zepsutym czy uszkodzonym pojazdem?

Samochód, który nie nadaje się już do poruszania się w ruchu drogowym, najlepiej oddać na złom. Jednak właściciel może jeszcze zyskać na takiej transakcji. Szrot samochodowy skupuje pojazdy, które w całości są już bezużyteczne. Rozkłada je na poszczególne części, by sprawdzić, które są jeszcze sprawne. W ten sposób może odkupić je od właściciela auta, a następnie sprzedać jako używane. To jest czysty zysk dla każdej ze stron, a także dobry sposób na zadbanie o środowisko. Dzieje się tak poprzez zwolnienie miejsca parkingowego dla nowych samochodów oraz możliwości wykorzystania ponownie sprawnych części motoryzacyjnych.

Niezbędne dokumenty przy sprzedaży auta na części

Aby móc sprzedać auto na części należy udać się do legalnej Stacji Demontażu Pojazdów. Jeśli pochodzisz z województwa mazowieckiego, udaj się na szrot samochodowy w Warszawie. Zabierz ze sobą niezbędne dokumenty, które umożliwią przeprowadzenie sprawnej transakcji. Są to przede wszystkim:

  • dowód osobisty właściciela pojazdu,
  • dowód rejestracyjny sprzedawanego auta,
  • kartę pojazdu,
  • 2 tablice rejestracyjne,
  • widoczny numer VIN.

Wymienione dokumenty pozwolą na sporządzenie umowy kupna-sprzedaży oraz możliwości wykorzystania części motoryzacyjnych przez szrot samochodowy.

Rozbiórka auta a Urząd Skarbowy

Rozbiórka auta należy po stronie Stacji Demontażu Pojazdów. To oni skupują cały pojazd. Auto szrot profesjonalnie zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi z legalną transakcją. Między właścicielem auta, a szrotem samochodowym zostaje podpisana umowa kupna-sprzedaży, natomiast od dostawców części motoryzacyjnych otrzymuje on fakturę, czyli rachunek zakupu. Taki działania pozwalają na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Natomiast kiedyś obowiązywała także opłata recyclingowa. Jednak została ona zniesiona. Nastąpiło to w dn. 01.01.2016 r. Do tego czasu każdy, kto chciał zutylizować swój pojazd, musiał uiścić opłatę w wysokości 500 zł. Teraz już to nie obowiązuje. Recycling aut obejmował wszystkie pojazdy do 3,5 tony bez względu na ilość części.

Legalna sprzedaż auta na części – podsumowanie

Legalna sprzedaż auta na części to doskonały sposób dla uszkodzonego samochodu, którym już się nie jeździ. Można zyskać gotówkę i zadbać o środowisko. Natomiast szrot samochodowy może wykorzystać sprawne części auta do innych pojazdów, by te mogły dołączyć do ruchu drogowego. Co więcej, gwarantowana jest oszczędność czasu oraz wsparcie we wszelkich formalnościach legalnej transakcji kasacji auta. Natomiast musisz wiedzieć, że wolno sprzedać cały samochód, a auto skup zajmuje się resztą czynności. Bezpośrednio samej części motoryzacyjnej jako osoba prywatna nie można sprzedać.

Źródło zdjęć: unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *