Łożyska kulkowe – co trzeba o nich wiedzieć?

lozyska

Łożysko koła to niewielka, choć niezwykle istotna część, która wraz z piastą, łączy koło z resztą samochodu. Dzięki nim, koła mogą się obracać i minimalizowany jest efekt tarcia, co zapewnia bezpieczną jazdę. Dlatego tak ważne jest, by rozpoznawać objawy uszkodzenia lub zużycia łożysk.

Do czego są nam potrzebne łożyska

Dostępnych jest wiele rodzajów łożysk, które dzieli się ze względu na kształt, średnicę, rodzaj obciążeń, możliwość wychylenia pierścienia czy ilość rzędów tocznych. Najczęściej używanymi, są łożyska kulkowe i, co ciekawe, za ich wynalazcę powszechnie uznaje się Leonarda da Vinci. W ostatnich latach rozwój technologiczny sprawił, że coraz częściej odchodzi się od prostych kulkowych czy stożkowatych, na rzecz bardziej zaawansowanych i wytrzymałych konstrukcji, takich jak łożyska kulkowe dwurzędowe skośne. Mimo to, ze względu na pełnioną funkcję, zużywanie łożyska nadal jest nieuniknione, gdyż oprócz tarcia, narażone są na oddziaływanie sił, zmiany temperatury, a także ciągły kontakt z wodą, błotem oraz kurzem.

Jak rozpoznać zużyte łożysko koła

Niewiele można zrobić, by zmniejszyć ich zużycie, gdyż obecnie są to elementy, które z założenia mają służyć aż do zepsucia – zepsute powinno się wymieniać, a nie naprawiać. Jednak warto mieć świadomość, że zużywanie łożyska kołowego to proces, który może objawiać się charakterystycznym, głośnym dźwiękiem czy szumem, tarciem albo stukaniem w okolicach piasty, a w najgorszym przypadku, również i drganiami koła, co w efekcie doprowadza też do drgań kierownicy. Ignorowanie sygnałów, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, uszkodzenia systemu ABS czy unieruchomienia samochodu.

142304222013183000Wymiana łożyska

Zużywanie łożysk nie powinno martwić właścicieli nowych samochodów, dotyczy to przede wszystkim aut starszych lub z dużym przebiegiem. Ceny tych elementów są bardzo zróżnicowane. Łożyska kulkowe starszego typu zwykle nie kosztują wiele, więcej trzeba zapłacić za elementy nowszej generacji, ponieważ pojawiła się tendencja do łączenia łożysk z innymi częściami, w tym z tarczą hamulcową – w takich przypadkach konieczna jest wymiana całego podzespołu. Większość rodzajów łożysk można nabyć w atrakcyjnych cenach na przykład w sklepie internetowym Rombor (pełna oferta do różnych modeli aut, w tym dla samochodów ciężarowych na www.rombor.com.pl). Choć wymiana łożyska kołowego nie jest bardzo skomplikowana, może nastręczyć pewnych problemów i wymagać dostępu do specjalistycznych narzędzi. Należy pamiętać, że nawet wyjątkowo dobrej jakości łożyska nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *