Manualna czy automatyczna skrzynia biegów?

Która skrzynia biegów jest lepsza? Czy manualna, czy może automatyczna? Niektórym kierowcom może się wydawać, że takie pytania nie są ważne. Jeździ się z taką skrzynią biegów, jaka jest w samochodzie. Ale czasy się zmieniają i teraz przy zakupie samochodu można sobie wybrać rodzaj skrzyni biegów. I można zdecydować czy będzie to skrzynia automatyczna, czy skrzynia manualna. No, ale, która jest lepsza? Czy na to pytanie jest jednoznaczna odpowiedź?

Która skrzynia biegów jest lepsza?

Cóż. Na pytanie, która skrzynia biegów jest lepszamanualna czy automatyczna, niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji danego kierowcy. Niektórzy z kierowców nie wyobrażają sobie jazdy z automatyczną skrzynią biegów. Inni natomiast nawet nie chcą spróbować jazdy z manualną. Pomimo tego, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć, co należy wybrać, możemy się zastanowić nad tym, jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania.

Wady i zalety manualnej skrzyni biegów

Podstawowe wady manualnej skrzyni biegów są dwie. Trzeba ręcznie zmieniać biegi i trzeba zapamiętać gdzie jest sprzęgło, hamulec, gaz. Według wielu osób, to właśnie jest najtrudniejsze w obsłudze manualnej skrzyni biegów. Nauczenie się płynnej zmiany biegów i ogarnięcie tego, co się z tym wiąże. Ale kiedy już nauczymy się tego, jazda jest bardzo przyjemna. Zwłaszcza na trasie, kiedy wrzucamy najwyższy bieg i spokojnie sobie jedziemy. Niestety podczas jazdy w korkach, manualna skrzynia biegów potrafi dać w kość. Plusem jest to, że ci, którzy nigdy nie jeździli samochodem z automatyczną skrzynią biegów, nie mają o tym pojęcia.

Wady i zalety automatycznej skrzyni biegów

Jeśli chodzi o wady automatycznej skrzyni biegów, to jest jedna. Nie można sobie pozmieniać biegów według własnego widzimisię. To dzieje się automatycznie. Ale to dla większości kierowców jest zaleta. Zaleta, którą najczęściej doceniają stojąc w korkach. Wtedy to w pełni można docenić automatyczną skrzynię biegów i do niej się przekonać. Mamy tutaj tylko gaz i hamulec. To wszystko. I spokojnie poruszamy się do przodu. Nie musimy się martwić o sprzęgło, nie musimy zmieniać biegów. Jest to tak bardzo wygodne, że kto raz tego spróbuje, będzie chciał jeździć automatem.

Automatyczna skrzynia biegów ma więcej zalet niż manualna. Zwłaszcza teraz, kiedy technologia została dopracowana i praca takiej skrzyni biegów jest najczęściej znacznie bardziej ekonomiczna. Przełożenia pracują dokładniej, szybciej. Można lepiej wykorzystać moc samochodu. I zmniejszyć jego spalanie. Porównywanie dzisiejszych automatycznych skrzyń biegów do tych dostępnych na rynku prze kilkunastoma laty to nieporozumienie. Technologia poszła do przodu i warto się o tym osobiście przekonać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *