Masz współwłaściciela? Sprawdź co z twoim OC!

rental-car-insurance

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadaczem samochodu nie musi być jedna osoba. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pojazd miał np. dwóch współwłaścicieli. Warto jednak wcześniej sprawdzić, jak będzie przedstawiała się kwestia OC. Czy faktycznie zawsze będzie to korzystne rozwiązanie?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do opłacania której zobowiązani są wszyscy właściciele samochodów. O ile pojazd jest własnością tylko jednej osoby, wszelkie kwestie związane z obligatoryjną polisą nie budzą żadnych zastrzeżeń. Sprawy mogą się skomplikować wówczas, gdy auto ma dwóch współwłaścicieli. Dlatego warto poznać najważniejsze informacje o ubezpieczeniu OC.

Dwóch współwłaścicieli, jedno OC

Jeżeli samochód należy do dwóch osób (nie muszą być one ze sobą spokrewnione), nie trzeba opłacać dwóch różnych składek. Warto bowiem mieć świadomość, że komunikacyjne ubezpieczenie OC dotyczy pojazdu, a nie właścicieli. Wystarczy więc, że jedna osoba opłaci składkę, a druga nie musi już regulować żadnych należności. To, który współwłaściciel dokona wpłaty, nie ma dla ubezpieczyciela znaczenia – liczy się wyłącznie fakt objęcia ochroną ubezpieczeniową zarejestrowanego pojazdu.

Zniżki współwłaściciela szansą na niższe OC

Uczynienie współwłaścicielem pojazdu drugą osobę to korzystne rozwiązanie pozwalające obniżyć wysokość składki. Warto bowiem mieć świadomość, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę zwyżki / zniżki obojga współwłaścicieli. Przydaje się to wówczas, gdy jednym z posiadaczy jest osoba niedoświadczona ze zwyżkami wynikającymi z młodego wieku. Dzięki temu, że współwłaścicielem auta jest osoba, która wypracowała maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę, można obniżyć wysokość OC nawet o 20-30%.

Chcąc sprawdzić, jak będzie kształtowała się wysokość składki, warto skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeniowych. Wystarczy swoje dane zgłosić np. firmie Rankomat, by uzyskać informację zwrotną o najtańszej ofercie ubezpieczyciela lub ofertach kilku firm ubezpieczeniowych jednocześnie.

Kto straci zniżki w razie szkody?

Jeśli chodzi o współwłasność pojazdu, sprawy komplikują się w przypadku szkody spowodowanej przez osobę prowadzącą ubezpieczony pojazd. Warto bowiem mieć świadomość, że wówczas zniżki traci nie tylko kierowca, ale i drugi współwłaściciel. Przekłada się to nie tylko na wyższą
składkę ubezpieczeniową wyliczaną dla samochodu biorącego udział w stłuczce, ale również innych pojazdów posiadanych przez współwłaścicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *