Matura za pasem? Walcz ze stresem!

Matura za pasem? Chociaż może się wydawać, że koniecznością jest siedzenie nad książką do późnych godzin nocnych w celu wkuwania, ale w efekcie tego uczniowie budzą się całkowicie wyczerpani” i będą mieli „ogromne trudności” z przywołaniem jakichkolwiek informacji w sali egzaminacyjnej.

Właściwy sen nocny to podstawa!

Dobry sen przed egzaminem jest bez wątpienia najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Celuj w osiem lub dziewięć godzin przed samą maturą.

Bez wydajnego snu stres może bardziej na ciebie wpływać. Niestety, kiedy jesteś zestresowany, masz mniejsze szanse na dobry sen, ponieważ jesteś zbyt zajęty zmartwieniem. To błędne koło.

Jeśli okaże się, że przez pewien czas nie możesz się dobrze wyspać, nie bój się odwiedzić swojego lekarza – może udzielić ci wskazówek, a nawet przepisać ci coś, co pomoże ci zasnąć.

Unikaj kofeiny

Należy unikać złej diety, na przykład chipsów, pizzy i napojów energetycznych, ponieważ może to siać spustoszenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i dla stanu psychicznego. Niejeden ekspert
zwraca uwagę, że drugim problemem związanym ze spożywaniem nadmiaru kofeiny w ramach przygotowania jest to, że „nie będziesz w stanie zaspokoić głodu kofeiny na egzaminie.

Plan nauki

Dla maturzystów, którzy mają szczęście mieć kilka dni przerwy między niektórymi egzaminami, zaleca się skorzystanie z tej okazji,aby „udoskonalić swoje słabsze strony, a nie tylko odświeżyć to, co już dobrze znasz. Zaleca się także używanie kartek fiszek, wypowiadanie notatek na głos i pisanie notatek zamiast wpisywania ich podczas przerw w egzaminach.

Koniec końców plan nauki jest tak dobry, jak środowisko nauki, w którym będziesz go realizować, dlatego koniecznie wyłącz telefon. Unikaj głośnych członków rodziny, telewizorów, komputerów i wszystkiego, co mogłoby cię rozpraszać, w tym telefonów komórkowych, które, uczniowie powinni właściwie powinni wyłączyć, zablokować, jeśli trzeba. To straszne rozpraszacze!

Regularne przerwy

Rób regularne przerwy i nagradzaj swoją pracę, robiąc coś, co sprawia ci przyjemność. Słuchaj muzyki, idź na spacer i porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną. Uczniowie przed maturą absolutnie nie powinni pchać się do „krawędzi załamania nerwowego”, muszą być spokojni i dać z siebie wszystko, a wszystko będzie wtedy dobrze!

Nie jesteś Supermanem ani Wonder Woman, więc nie próbuj brać wszystkiego na siebie. Każdy potrzebuje przerwy, więc jeśli czujesz, że masz dość- poświęć trochę czasu na odpoczynek. Może to być tak proste, jak spacer lub kąpiel lub jeśli chcesz uciec, weekendowy wypad jest zawsze dobrym wyborem.

Ważne jest, aby nasze zdrowie psychiczne nie wypalało się, więc znajdź coś, co pomaga Ci efektywnie radzić sobie z nagromadzonym przed maturą stresem np. medytację.

Chociaż medytacja nie jest dla wszystkich, kilka minut medytacji dziennie może sprawić, że będziesz bardziej odporny na stres i zmniejszysz odczuwany w tym ciężkim okresie poziom lęku. Artykuł powstał we współpracy z sklep.terazmatura.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *