Mitsubishi Colt – Charakterystyka pojazdu

102506_4b

Bardzo popularny samochód o nazwie Mitsubishi Colt to prawdopodobnie czołowy model koncernu Mitsubishi Motors. Ten osobowy pojazd produkowany na przestrzeni wielu lat bo produkowany jest od końca 1978 roku aż do dziś. Zalicza się co klasy “C” oraz “B. Mitsubishi Colt powstał w zasadzie na bazie samochodu Mitsubishi Lancer ale w postaci Hatchback (segment C). Aktualnie bardziej trafną klasą dla ów pojazdów jest segment “B” i za nazwę tegoż pojazdu uznaje się Mitsubishi Mirage.

Aktualnie produkowana jest już 6 odmiana – generacja tego modelu Mitsubishi, która swoją premierę miała w 2008 roku w mieście Genewa. Otwarcie nowej produkcji tego modelu mianowano odmłodzeniem całości pojazdu czynem owym był generalny lifting.

Nowość na rynku Mitsubishi (od 2012 roku) to wspomniany już wcześniej Mitsubishi Mirage który w Europie bardziej znany jest pod inną nazwą Mitsubishi SpaceStar (nie mylić z VANem Mitsubishi – to tylko zbieżność nazw) – wynika to z pewnych niejasności dotyczących nazwy Mirage i problemów prawnych co do praw autorskich. Bliższe fakty jednak nie są znane.

Pierwszy Mitsubishi Colt

Po raz pierwszy Mitsubishi Colt ujrzał światło dzienne w Genewie w 1978 roku. Był miesiąc luty, a w salonach Mitsubishi dostępny, gotowy na sprzedaż był już tego samego roku w grudniu. Co dziwne, Polacy nigdy nie doczekali się na konkretny model. W Polsce nie był bowiem dozwolony – chodzi o wersję z pierwszej generacji. Od samego już początku Mitsubishi postawiło sobie za cel zrobić samochód wydajny, niezawodny wielozadaniowy no i oczywiście tani. I udało się. Mitsubishi Colt z lat 1978-1984 spełni wszystkie ty wymagania i cele.

Po pierwszej generacji Mitsubishi Colt, przyszła pora na drugą odsłonę. W 1984 roku Japoński koncern Wypuścił wersję do której przynależały 3 silniki lub cztery. Zależy od wersji pojazdu (Mitsubishi Colt Lancer i Hatchback). Pierwszy raz w modelach Mitsubishi pojawił się silnik Diesla a wersja 1.5 dla odmiany na benzynę produkowana była z ręczną skrzynią lub z automatyczną skrzynią biegów. Koncern Mitsubishi na rynek amerykański postanowił wypuścić ten samochód pod nazwą Dodge Colt.

Nowy, stylowy wygląd

Aktualna 6 wersja Mitsubishi Colta produkowana od 2003 roku była dla wielu fanów tego modelu przełomem, dużym krokiem na przód. Prace nad nadwoziem prowadzili Europejczycy a nie Japończycy stąd efekt nowoczesny i stylowy. Na rynek Japoński owe Mitsubishi nosi nazwę Colt Plus. Jest to pierwsza wersja Colta z segmentu “B” – przedłużona wersja nadwozia. Dziwić może fakt, ale Mitsubishi Colt w wersji szóstej, został zaprojektowany i wyprodukowany na bazie Smarta Forfour. W 2008 roku przeszedł lifting i od tej pory wygląda całkowicie inaczej. Szczególnie przód i tył samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *