Mój samochód został skradziony – co mogę zrobić?

Skradziony samochód prawdopodobnie nie jest czymś, o co się zbytnio martwisz – dopóki nie przytrafi się to Tobie. Wtedy rozumiesz, czym naprawdę jest naruszenie prywatności i bezpieczeństwa. Oto jak szybko odzyskać samochód!

Jeśli udasz się na podjazd lub miejsce parkingowe tylko po to, by uświadomić sobie, że twój samochód został skradziony, może to być duży szok emocjonalny – w końcu kradzież samochodu stanowi naruszenie bezpieczeństwa, a także poważną niedogodność. Ale musisz działać szybko, a są pewne rzeczy, o których być może normalnie nie pomyślałbyś dokładnie w tym momencie. Te wskazówki mogą pomóc ci spokojnie poradzić sobie z sytuacją i utrzymać kontrolę.

Zgłoś kradzież – natychmiast!

Po kilku chwilach od upewnienia się, że samochód nie został odholowany (lub że po prostu nie zapomniałeś, gdzie zaparkowałeś), zadzwoń na policję. Będą chcieli wiedzieć, skąd został skradziony twój samochód i kiedy go ostatnio widziałeś. Będą również musieli poznać:

  • markę
  • model
  • rok
  • kolor
  • numer rejestracyjny samochodu
  • informacje o systemie GPS lub systemie śledzenia, jeśli taki posiadasz

W ten sposób mogą natychmiast rozpocząć śledzenie samochodu.

Nie oczekuj, że samochód zostanie zwrócony…

Każdego roku w Polsce kradzionych jest ogromna ilość pojazdów, z czego jedynie ponad połowa jest odzyskiwana. Skradzione samochody są często rozdzielane na części lub wykorzystywane przez złodziei do popełniania innych przestępstw, a następnie porzucają je, więc nawet jeśli samochód został znaleziony i zwrócony, może być w złym stanie. Jeśli tak jest w Twojej sytuacji, Twoja firma ubezpieczeniowa może zrekompensować ci naprawy lub może to być całkowita strata. Będziesz miał wielkie szczęście jeśli uda się rozpoznać sprawcę. Nawet, jeśli nie będzie chciał zdradzić co stanie się z samochodem zawsze można poddać go testom wariograficzny przeprowadzanym np. przez Instytut Badań Wariograficznych. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: http://www.wariograf.com.pl .

Kradzież samochodów maleje, ale złodzieje są bardziej wyrafinowani niż kiedykolwiek. Oto, co zrobić, jeśli twój samochód zaginie.

Czy znasz swój numer rejestracyjny? Jeśli twój samochód zostanie skradziony i będziesz musiał szukać informacji, spowolni to proces dochodzenia. Przechowuj kopie tych numerów, wraz z kopią rejestracji i polisy ubezpieczeniowej, w bezpiecznym, ale łatwo dostępnym miejscu. Policja i twoja firma ubezpieczeniowa będą prosić o wiele materiałów, a ty możesz ułatwić sobie sprawę, przygotowując to z wyprzedzeniem.

Pro wskazówka: Jeśli Twój samochód zostanie zdewastowany (a nie skradziony), Twoja firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie będzie potrzebowała dowodu, że szkoda jest świeża. Dobrym pomysłem jest robienie od czasu do czasu kilku zdjęć „przed” swojego samochodu, na wypadek gdybyś ich potrzebował, wraz ze zdjęciami „po”.
Złóż wniosek do swojej firmy ubezpieczeniowej w ciągu 24 godzin od kradzieży lub jak najszybciej po złożeniu raportu policyjnego. Jeśli Twoja firma ubezpieczeniowa skontaktuje się z Tobą, prosząc o dodatkowe informacje, dostarcz jr tak szybko, jak to możliwe, aby Twoje roszczenie przebiegało sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *