Monitoring pojazdów – dlaczego warto go mieć?

Monitoring pojazdów staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem nawet w małych firmach, które dysponują tylko kilkoma samochodami. Wszystko dlatego, że przedsiębiorcy są już świadomi korzyści, jakie daje GPS w aucie i współpracujące z nim różnego rodzaju czujniki.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że obecnie monitoring pojazdów staje się coraz ważniejszym wsparciem w zarządzaniu firmową flotą. Na rynku można znaleźć różne zaawansowane rozwiązania monitoringu (np. SATIS GPS), które nie tylko pozwalają kontrolować eksploatację auta, ułatwiają nadzorowanie pracy mobilnych pracowników, ale także dostarczają wielu ważnych danych (np. na temat spalania), które można wykorzystać przy optymalizacji wydatków i planowaniu budżetu floty. Warto przybliżyć ten potencjał monitoringu.

Dlaczego właśnie monitoring floty?

Każdy Fleet Manager lub osoba odpowiedzialna w firmie za flotę doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest zarządzanie parkiem samochodowym, szczególnie gdy przedsiębiorstwo dysponuje dużą liczbą pojazdów. To właśnie wysokiej klasy monitoring floty jest w stanie znacznie ułatwić zarządzanie samochodami. Odbywa się to na wielu poziomach. Przede wszystkim oczywiście menedżer otrzymuje na bieżąco informacje, gdzie w danej chwili znajduje się każdy pojazd i dostarcza danych na temat aktywności każdego z kierowców. Ta wiedza pozwala także na bieżąco modyfikować trasy przejazdu, gdyby pojawiła się konieczność na przykład pojechania do nowego klienta. Kolejna kwestia dotyczy bezpieczeństwa. Monitoring pozwala łatwiej odzyskać samochód w przypadku kradzieży, a często jest skutecznym elementem odstraszającym złodziei. Do tego dzięki telematyce (czujniki współpracujące z systemem GPS) menedżer uzyskuje wiele informacji na temat parametrów auta i jego eksploatacji.

Monitoring pojazdów jako sposób na oszczędność

Niektórym osobom monitoring pojazdów kojarzy się z kosztami, ale w rzeczywistości tego rodzaju systemy są ważnym narzędziem ułatwiającym optymalizowanie wydatków związanych z funkcjonowaniem floty. Dzięki monitoringowi menedżer może skutecznie kontrolować zużycie paliwa, a to właśnie ono generuje jedne z najwyższych kosztów. Monitoring ułatwia analizowanie tras przejazdów i planowanie kolejnych, tak aby zoptymalizować spalanie. Do tego różne czujniki pokazują, jaki jest styl jazdy danego kierowcy, co z kolei może być dobrym punktem do wprowadzenia ecodrivingu w firmie.

To oczywiście tylko kilka przykładów obszarów, w których monitoring pojazdów może okazać się niezastąpiony. Warto jednak stawiać na wysokiej klasy systemy, które są niezawodne i posiadają kompleksowe wsparcie techniczne dostawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *