Monitoring pojazdów GPS – jak wykorzystać?

Kiedy chodzi o budżet firmy, każda złotówka powinna być istotna. W końcu przełoży się to nie tylko na zarobki właściciela lub pracowników, ale również na możliwości ewentualnego rozwoju. Co, jeśli powiemy Wam, że możecie zaoszczędzić dodatkowe środki, eliminując koszty, o których nawet nie mieliście pojęcia? Na pewno będziecie szybko zainteresowani.

Przykładem czynności, które koniecznie należy wprowadzić niezwłocznie do firmy, jest między innymi monitoring pojazdów GPS. Dzięki niemu można nie tylko śledzić pojazdy, pozyskiwać informacje gdzie i kiedy były w danym miejscu, ale dokładnie wyliczać spalanie benzyny itp. Wielu przedsiębiorców ma wciąż duże obawy przed stosowaniem takich narzędzi. Odpowiedzmy więc sobie na kilka pytań i zastanówmy się nad tym, czy jest to etyczne.

Czy to nie jest inwigilacja pracowników?

Nie. Koniecznie musicie pamiętać, że oferujecie swoim pracownikom narzędzia pracy. Samochód jest dokładnie takim samym przedmiotem jak np. komputer, czy chociażby firmowy telefon. Pracodawca ma więc prawo stosować aplikacje monitorujące, co jego pracownik robi, w godzinach pracy. Gdy przykładowo wykonuje czynności prywatne, może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Monitoring pojazdów GPS pozwoli więc uniknąć sytuacji, w których przykładowo podwładny pojedzie na urlop lub weekend z rodziną za miasto i wykorzysta do tego nie tylko samochód firmy, ale również paliwo bez informacji i pozwolenia.

Ile zaoszczędzę dodatkowo?

Żeby obliczyć zaoszczędzone środki, koniecznie musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, ile sami prywatnie wydajecie pieniędzy na benzynę. Standardowo rocznie przejeżdżam około 10-20 tysięcy kilometrów, w zależności od miasta. Jeśli auto spala ok. 6-7 litrów na 100 km, w najlepszym wypadku będzie to 600-700 litrów rocznie. Przy cenie 5 zł za litr paliwa, jest to od 3000 do 3500 zł rocznie. Oczywiście doliczyć należy obniżenie wartości auta i części eksploatacyjne.

Czy samodzielnie można skonstruować taki system?

Tak, lecz trzeba mieć na uwadze, że same części i czujniki montowane w pojazdach to jedynie element całego układu, ponieważ potrzebny jest również system, który będzie zarządzać wszystkimi procesami. Monitoring pojazdów GPS to nie tylko namierzanie auta w czasie rzeczywistym. Oferuje on znacznie więcej funkcjonalności przydatnych w życiu działalności. Jeśli obawiacie się o swój pojazd, chcecie analizować koszty lub boicie się, że możecie być ofiarami kradzieży paliwa, warto stosować go w pojazdach, których uważacie na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *