Na czym polega regeneracja turbiny?

turbiina

Turbina samochodowa to silnik przepływowy wykorzystujący energię, która przepływa przez turbinę. W samochodzie energią tą są spaliny z silnika, fachowo nazywane energią roboczą lub czynnikiem termodynamicznym. Zastosowanie turbiny w pojazdach samochodowych powoduje mniejsze zużycie spalin poprzez redukcję wykorzystania paliwa, dzięki czemu auta są bardziej przyjazne dla środowiska. Zwiększona ekonomiczność silnika sprawiła że turbiny stały się na tyle popularne, iż są obecnie nieodzownym elementem w budowie każdego samochodu.

Wygląd turbiny

Wyglądem zewnętrznym turbina przypomina ślimaka. Jest to obudowa z dwoma otworami. Jeden z nich to wlot, a drugi to wylot na spaliny. W środku znajduje się najważniejsza część turbiny, czyli łopatka, która wraz z wałem i piastą tworzą wirnik. Za pomocą tego wirnika wytwarza się właśnie energia.

Eksploatacja turbiny, jak i części samochodowych, jest zależna od kilometrów przebytych przez auto, daty produkcji samochodu, marki czy też stylu jazdy kierowcy. Większość części mechanicy samochodowi są w stanie skutecznie zregenerować, co zmniejsza koszty w porównaniu do zakupu nowego elementu nawet o połowę ceny. Zabieg ten można również wykonać w przypadku turbiny. W tego typu naprawach specjalizuje się wiele przedsiębiorstw, a za jedną z lepszych uważana jest firma TURBOREG z Chorzelowa koło Mielca, która na swojej stronie internetowej turboreg.pl oferuje kompleksowe zadbanie o turbiny, zarówno samochodów osobowych jak i dostawczych.

Regeneracja turbiny

Regeneracja turbiny rozpoczyna się od wyciągnięcia jej spod maski auta. Gdy element ten znajduje się już na stole, musi zostać wyczyszczona obudowa, aby dokonać pierwszych oględzin stanu turbiny. Następnie mechanik przystępuje do rozkręcenia korpusu, a później do rozbioru na części pierwsze każdego pojedynczego elementu będącego wewnątrz osłony, dzięki czemu specjalista jest w stanie zdiagnozować konkretną przyczynę awarii. Kolejną czynnością jest skompletowanie oraz wymiana uszkodzonych części i elementów łączeniowych oraz doważenie rdzenia turbiny. Na koniec osoba odpowiedzialna za naprawę ma za zadanie  przywrócić turbinę do postaci sprzed demontażu. Ostatecznym sprawdzianem jest test, któremu poddawana jest turbina na specjalnie do tego przeznaczonej maszynie. Testowi poddane są wszelkie parametry związane z pracą przepływu powietrza wraz ze zmianą geometrii urządzenia. Jeżeli test ten wypadł pozytywnie, to oznacza że proces regeneracji został wykonany z powodzeniem i turbina wraca na swoje miejsce do samochodu.

Od czego zależy powodzenie naprawy turbiny?

Jak można wywnioskować, prawidłowa regeneracja zależy w dużej mierze od dwóch aspektów. Pierwszym z nich jest osoba, która wykonuje naprawy, czyli mechanik. Człowiek ten musi być profesjonalistą i fachowcem w stu procentach, najlepiej z wieloletnim doświadczeniem w swoim fachu. Drugi aspekt to wykorzystywane do regeneracji części zamienne. Dla gwarancji bezawaryjności i długiego terminu użytkowania bardzo ważne jest używanie części markowych z najwyższej półki. Na swojej stronie internetowej turboreg.pl firma zapewnia swoich klientów, że oba wyżej wymienione czynniki są przez nich spełniane.

Jeden komentarz dla wpisu “Na czym polega regeneracja turbiny?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *