Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że są one obecne w życiu każdego z nas. Zresztą trudno już nam sobie wyobrazić dzień bez ich wykorzystywania. W końcu przeważająca większość z nas posiada smartfony, które wykorzystuje między innymi do pracy czy połączone z nimi smartwatche. Znacznie ułatwiają nam funkcjonowanie i komunikowanie z ludźmi, w szczególności teraz w obliczu obostrzeń związanych z pandemią. Nie sposób nie zauważyć, że można z nich korzystać również w celu poszerzania swojej wiedzy. Internet daje nam niemal nieskończone możliwości, które warto nie tylko znać, ale także wykorzystywać. Jednak co dokładnie warto pośród nich wyróżnić? Przede wszystkim platformę edukacyjną, która znacznie ułatwia uczniom zdalną naukę, ale także zbiory udostępniane przez różnorodne instytucje, w tym muzea.
Platforma edukacyjna – rozwiązanie do nauki zdalnej
Blisko rok temu wszyscy musieliśmy zmierzyć się z całkowicie nową dla nas sytuacją, a tym samym znaleźć nowe sposoby działania oraz zmienić dotychczasowe nawyki. Dotknęło to również najmłodszych, a przede wszystkim uczniów, którzy musieli zrezygnować z normalnego uczestniczenia w zajęciach szkolnych. Szkoły bardzo szybko rozpoczęły poszukiwania, które umożliwiłyby realizację lekcji w sposób zdalnych. Z pomocą przyszła przede wszystkim platforma edukacyjna, dzięki której uczniowie mogą przerabiać kolejne zagadnienia, a nauczyciele sprawdzać postępy swoich podopiecznych. Zresztą jest to jedno z tych narzędzi, które bez wątpienia zostanie na dłużej. Powodem jest chociażby znacznie ciekawsze niż w podręcznikach przedstawianie tematów. Poza szczegółowymi tekstami można tam znaleźć tematyczne filmiki, podsumowujące zagadnienia infografiki czy fiszki do powtórki słówek. Co więcej, z platformy edukacyjnej można korzystać na każdym urządzeniu, również przenośmy, dlatego można bez problemu uczyć się poza domem.
Kształcące podróże
Liczne obostrzenia dotyczące turystyki ipodróży znacząco utrudniają przemieszczanie się pomiędzy krajami. Trudno zatem zwiedzać świat, oglądać dzieła sztuki w największych muzeach i galeriach czy odwiedzać ważne z historycznego punktu widzenia obiekty. Na pomoc po raz kolejny przychodzi Internet, dzięki któremu możemy odbywać „podróże” do dowolnego miejsca na Ziemi. Narzędzia takie jak Google Earth umożliwiają w ułamku sekundy przeniesienie się pod Koloseum czy na norweskie fiordy. Zobaczenie czegoś nie tylko na zdjęciu znacznie poprawia efekty w nauce i sprawia, że wiedza pozostaje w głowie na znacznie dłużej. Wiele instytucji kulturalnych udostępnia obecnie swoje zbiory w ramach tak zwanych wirtualnych wycieczek. W ich trakcie zwiedzający mogą zobaczyć obrazy czy rzeźby wraz z komentarzem przewodników i dowiedzieć się więcej niż z podręczników. Chociaż taka forma podróży nie jest w stanie oddać piękna pewnych miejsc oraz spowodować tak dużych emocji, to jest na pewno ułatwieniem w uczeniu się.
Gry i aplikacje
Mnogość aplikacji, które możemy zainstalować na swoim telefonie, tablecie czy na komputerze może wyraźnie ułatwić codzienne działania. Istnieją te informujące o wypadkach na okolicznych drogach, umożliwiające robić zakupy bez wychodzenia z domu, ale także te znacznie uatrakcyjniające naukę. Pośród nich nie sposób nie wyróżnić aplikacji do nauki języków obcych. Chociaż trudno uznać je za całkowitą alternatywę dla podręczników czy lekcji z nauczycielem, to z platformą edukacyjną stanowią doskonałą parę. Co warto podkreślić, uczą nie tylko pisowni, ale także wymowy! W szerokiej ofercie nie brakuje również programów służących naukę państw oraz stolic, co jest znakomitym rozwiązaniem na naukę do sprawdzianu z geografii. Jest to jednak tylko niewielki ułamek wszystkich aplikacji na urządzenia, które znacznie usprawniają oraz uatrakcyjniają uczenie się. Warto zatem na własną rękę poszukać tych, które mogą się przydać przy rozwoju indywidualnych umiejętności.