Nawigacja samochodowa – tak czy nie?

Jeśli dużo jeździmy autem – zwłaszcza po nieznanych terenach, czyli np. gdy pracujemy jako kurier lub przedstawiciel handlowy – nawigacja samochodowa nam się przyda. Mamy do wyboru wiele jej rodzajów, możemy również korzystać ze smartfona. Które rozwiązanie będzie najlepsze i dlaczego?

Nawigacja samochodowa, smartfon czy klasyczna mapa?

Chciałoby się rzec, że papierowa mapa jest rozwiązaniem starym jak świat. Rzeczywiście przez wiele lat to papierowe mapy spełniały funkcję współczesnych stacji nawigacyjnych. Są małe – no, przynajmniej po złożeniu! – i kompaktowe, więc bez trudu ukryjemy je na drzwiach auta. Skorzystamy z nich bez dostępu do eklektyczności. Ponadto mapy nie musimy ładować ani wiele na nią wydawać. Niestety ma ona swoje wady. Trasy nie możemy sprawdzać „na szybko”, a jeśli będzie zawiła, zmusi nas do robienia postojów. Papier może się zagiąć, podrzeć lub ulec zniszczeniu po zalaniu kawą. To niezbyt trwały rodzaj nawigacji. I czy rzeczywiście nawigacji? Jeśli tak, to biernej – mapa niewiele sama nam powie, możemy ją co najwyżej przeczytać.

Nowocześniejszym i sprytniejszym rozwiązaniem jest korzystanie ze smartfona z zainstalowaną aplikacją nawigującą, np. Google. O ile stosujemy ją na krótkim odcinku, np. by ułatwić sobie dojechanie do właściwego domu wśród zawiłego systemu uliczek, to w porządku. Niestety na dłuższych trasach smartfon z włączonym GPS-em szybko rozładuje nam telefon. Możemy wozić w schowku powerbanki, ale to generuje dodatkowe koszty. Poza tym w czasie korzystania z mapy nie możemy rozmawiać przez telefon. Jeśli odbierzemy, mapa zniknie nam z widoku. W przypadku posiadania dwóch smartfonów i kilku powerbanków udostępnianych np. przez firmę zlecającą nam wyjazd powinno być w porządku. Tylko taka sytuacja jest raczej mało realna.

Ostatnie rozwiązanie to specjalistyczna, dedykowana samochodom stacja nawigacyjna. Dzięki korzystaniu z niej nie musimy martwić się o ładowanie i rozładowywanie, niemożność skorzystania z telefonu czy konieczność stawania na poboczu i szukana drogi. Nawigacja w stacji działa podobnie do tej ze smartfona. Na początku trasy wprowadzamy punkt docelowy, a system wyznacza nam najkrótszą drogę. Mało tego: podaje alternatywne drogi wraz z informacją, o ile dłużej będziemy na nich jechać, a także informuje o korkach, zatorach, budowie i zamknięciach odcinków!

Jak wybrać stację nawigacyjną do samochodu?

Warto znać podstawowe parametry stacji nawigacyjnych, żeby wiedzieć, która jest właściwa do naszego samochodu, a także najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji. Wiele zależy od tego, czy zależy nam na czytelności (dużym ekranie), intuicyjnym panelu (łatwym poruszania się po panelu), dodatkowych opcjach (rozszerzonej funkcjonalności) czy może innych rzeczach. Inna nawigacja będzie lepsza na polskich drogach, inna na zagranicznych.

Podczas poszukiwań możemy skorzystać z artykułów, rankingów i forum. Nic tak nie upewni nas w przekonaniu o słuszności wyboru, jak pozytywne opinie o modelu, który nas zainteresował (bądź który właśnie kupiliśmy). Takie opinie znajdziemy przede wszystkim w sklepach internetowych pod produktami oraz na forach. Nowoczesna nawigacja samochodowa ranking z opiniami użytkowników również podpowie nam, które modele są warte zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *