Niebezpieczeństwa związane z piciem alkoholu i prowadzeniem pojazdu

Zasiadanie za kierownicą pojazdu – samochodu, ciężarówki, motocykla lub innego pojazdu zmotoryzowanego – po spożyciu alkoholu jest poważnym przestępstwem. Picie i kierowanie pojazdem jest określane jako prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub jazda po pijanemu. Nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do szkodliwych sytuacji. Niektórzy kierowcy mogą nawet nie pokazywać sygnałów ostrzegawczych, że są pod wpływem alkoholu, ale to nie znaczy, że jest to mniej niebezpieczne. Należy pamiętać, że każda forma picia i prowadzenia pojazdu jest nielegalna i może podlegać surowej karze!

Największą grupą ryzyka picia i kierowania pojazdami są osoby, które piją nałogowo lub borykają się z zaburzeniami picia alkoholu. Oznacza to, że spożywają dużą ilość alkoholu w krótkim czasie, narażając siebie i innych na szkodliwe skutki uboczne. Przejmowanie alkoholu do krwiobiegu zajmuje od około 30 minut do 2 godzin. W tym czasie twój oddech może zwolnić, a twoje zdolności poznawcze mogą być opóźnione. Z tego powodu zawsze picie i jazda są niebezpieczne, a jeśli chcesz mieć pewność iż siadasz dopiero wtedy, gdy twoje ciało pozbędzie się alkoholu z organizmu – spójrz na możliwości testowania, jakie niosą ze sobą alkomaty.

Alkoholizm – to choroba!

Alkoholizm jest chorobą, którą można leczyć za pomocą specjalistycznego ośrodka terapeutycznego. Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, boryka się z problemami z piciem, nadszedł czas, aby szukać pomocy i przywrócić życie na właściwe tory. Zadzwoń do jednego z ośrodków, aby znaleźć te, które odpowiadają Twoim potrzebom.

Niebezpieczeństwa związane z piciem i prowadzeniem pojazdu

Każda ilość alkoholu we krwi może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Skutki nadużywania alkoholu są bardzo różne, co naraża Cię na ryzyko wypadku lub obrażeń na autostradzie. Bezpieczna jazda wymaga:

  • zdolności koncentracji,
  • dokonywania dobrych ocen sytuacji,
  • szybkiego reagowania na sytuacje.

Jednak alkohol wpływa na te umiejętności, narażając ciebie i innych na niebezpieczeństwo.

Oto kilka sposobów, za pomocą których alkohol osłabia Twoje umiejętności prowadzenia pojazdu.

Powolny czas reakcji

Kiedy alkohol jest w twoim organizmie, wpływa na to, jak szybko jesteś w stanie reagować na różne sytuacje. Picie spowalnia czas reakcji, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku. Dlatego, jeśli samochód przed tobą nagle wyhamuje lub pieszy przejedzie przez ulicę, twój mózg pot5rzebuje więcej czasu, aby zareagować na sytuację  i zapobiec wypadkowi.

Brak koordynacji

Picie alkoholu wpływa na twoje umiejętności motoryczne, takie jak koordynacja oczu, rąk i stóp. Bez kluczowych umiejętności koordynacyjnych sprawia iż możesz nie być w stanie uniknąć zbliżającej się szkodliwej sytuacji. Niektóre charakterystyczne objawy ograniczonej koordynacji obejmują trudności w chodzeniu, kołysanie i niemożność wyprostowania się. Zbyt dużo alkoholu może nawet utrudnić dostanie się do samochodu i znalezienie jego zapłonu.

Alkohol, bez względu na to, jak dużo i jak mało go wypijesz – zawsze może wpłynąć na twoją koncentrację. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu!

Zobacz także stronę: http://osrodekleczeniauzaleznien.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *